Charles Duhigg, z časopisu New York Times, napísal ďalší článok o mimoriadnej spoločnosti Apple, tentokrát sa zameral na hrdinské úsilie Apple k odídeniu a vyhnutiu sa plateniu daní vládam na celom svete.

Samozrejme, všetky spoločnosti sa snažia minimalizovať dane. A ukazuje sa, že tech-spoločnosti sú ideálne vhodné k podlezeniu daňových zákonov, pretože tech produkty možno „predať“ z ľubovoľného miesta, bez ohľadu na to, kde sú navrhnuté alebo vyrobené.

Ale Apple sa zdá byť až okázalo kreatívny a úspešný v daňovom úniku rovnako ako aj v obchode s prístrojmi. Napríklad, minulý rok, svetová peňažná úroková miera Apple bola len 9,8%. Apple platil 3,3 miliárd dolárov hotovosti na daniach zo zisku 34 miliárd dolárov. (Hotovosť na daniach sú dane Apple, ktoré v skutočnosti platí, na rozdiel od dane, ktorá sa objaví na výkaze zisku sa strát.) To porovnajme s daňovou sadzbou 24% pre Walmart, ktorá podľa Duhigga, je zhruba priemer pre hlavnú globálnu spoločnosť.

Minulý rok, sa podľa jednej štúdie, sa vyhýbanie daňovým povinnostiam Applu samotnému umožnilo ušetriť 2,4 miliardy dolárov v USA z federálnych daní. Spoločnosť si tak môže zachrániť viac miliónov, ak sa vyhne štátnym a miestnym daniam.

Tu sú niektoré triky Apple na vyhýbanie sa daňovým povinnostiam, od Duhigga:

*   Prvý hlavný krok Apple je nájsť cesty k prerozdeleniu 70% svojich ziskov mimo USA, napriek skutočnosti, že väčšina z ich manažérov a produktových návrhárov sa nachádza práve tu. Daňový zákon USA bol údajne navrhnutý tak, aby spoločnosti platili dane tam, kde najviac vytvoria svoje hodnoty, radšej než kde sú tovary vyrobené alebo predané, ale Apple našlo cesty ako to obísť.

*   Hotovosť vytvorená z obchodu Apple v USA nie je vyberaná alebo riadená zo sídla spoločnosti v Kalifornii. Hotovosť je vyberaná a riadená dcérskou spoločnosťou s názvom Braeburn Capital so sídlom v Nevade. Prečo? Pretože Kalifornia má korporátnu daňovú úrokovú mieru na 8,84%, kým Nevada nemá korporátnu daňovú úrokovú mieru. Teda, Apple neplatí dane zo zisku vytvoreného z hotovosti. Braeburn taktiež  pomáha Apple znižovať dane v iných štátoch, ktoré majú nižšie sadzby pre spoločnosti, ktoré riadia svoje financie z iného miesta.

 *  V rovnakej dobe, kedy sa Apple vyhýba Kalifornským daniam riadi svoju hotovosť v Nevade, zároveň dostáva z Kalifornie daňové úľavy na vykonanie „výskumu a vývoja“ v Kalifornii. Duhigg hovorí, že Apple tak vyťažil od roku 1996 viac než 400 miliónov dolárov z výskumu a vývoja.

*   Medzinárodne, Apple vynašiel schému na vyhýbanie sa plateniu daní známej ako „Dvojitá írska s holandským sendvičom“, ktorá je teraz používaná stovkami iných spoločností. Táto schéma určuje cestu licenčným poplatkom a ziskom vytvorených z amerických vynálezov cez dcérske spoločnosti v Írsku a Holandsku a potom do Karibiku. Na základe účtovníctva, v minulom roku Írsko „vygenerovalo“ jednu tretinu príjmov spoločnosti Apple. Apple mal tiež preradiť niektoré z vlastníctva z írskej prevádzky do dcérskej spoločnosti, bez zamestnancov, v Karibiku. Apple tak určil cesty iným írskym ziskom cez Holandsko, ktoré je tiež v podstate daňovým rajom.

*   Apple sa uisťuje, že predajcovia so sídlom v krajinách s vysokými daňami sú vlastne zamestnanci dcérskej spoločnosti Apple v krajinách s nízkou mierom zdanenia. Napríklad, predajca so sídlom v Nemecku (vysoká daň) predáva produkty Apple na účet dcérskej spoločnosti Apple nachádzajúcej sa v Singapure (nižšie dane) a predaje v Nemecku sú potom zdaňované nižšou singapurskou mierou.

*   Apple rozhodol, že mnoho svetových „iTunes“ predáva legálne v Luxembursku, pretože Luxembursko ponúka daňové stimuly pre spoločnosti, ktoré tam spracúvajú svoje transakcie. Tak sa vyhne plateniu daní v USA, Francúzsku, Veľkej Británii a ďalších krajinách, ktoré by si mohli účtovať oveľa vyššie úrokové miery.

*   A tak ďalej.

Teraz je to všetko, samozrejme, perfektne legálne. A stovky ďalších spoločností využíva výhodu z mnohých rovnakých trikov, ktoré používa Apple. A Apple stále platí miliardy na daniach (3,3 miliardy dolárov, na zisku 34 miliárd dolárov). Ale zatiaľ čo sa Apple zameral na hrdinské úsilie k zriadeniu dcérskych pobočiek v Nevade a Karibiku, Kalifornia bude samozrejme na mizine. A tak aj Cupertino, kde si Apple buduje svoje úžasné nové sídlo vesmírnej lode.

Takže niet divu, že mnoho ľudí v Kalifornii je nahnevaných na to, ako veľmi sa Apple vyhýba plateniu daní v štáte. A taktiež, podľa všetkého, sú niektorí ľudia vo federálnej vláde, Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku a iných krajinách, v ktorých Apple nasleduje literu zákona ale nie ducha.

Odpoveď je neistá pre USA alebo Kaliforniu k neočakávanému „záťahu“ na Apple – ak by sa to stalo, spoločnosť by mohla okamžite opustiť USA, pričom platenie daní by išlo s ňou.

Odpoveď – ak je cieľom donútiť Apple a iné spoločnosti platiť vyššie dane – je pravdepodobné pre WTO (svetová obchodná organizácia) prísť spolu a vytvoriť jednotnú svetovú politiku. Ale to sa ľahšie povie ako urobí. Takže, do tej doby, zvyčajne platí príslovie: Platenie daní je pre malých ľudí.

Zdroj: NYTimes

Preložila: Viera Slaninová

Facebook komentár