Spoločnosť Apple, ako prvá na hodnote 3 biliónov dolárov.

Spoločnosť Apple, ako prvá na hodnote 3 biliónov dolárov.

Americký technologický gigant Apple sa stal prvou spoločnosťou, ktorá na akciovom trhu dosiahla hodnotu 3 biliónov dolárov.

Odkedy spoluzakladateľ a bývalý generálny riaditeľ Steve Jobs v roku 2007 predstavil prvý iPhone, cena akcií spoločnosti vzrástla o približne 5 800 %.

Jej hodnota však od tohto míľnika následne mierne klesla a v pondelňajšom obchodnom dni v New Yorku ukončila na hodnote 2,99 bilióna dolárov.

Firma Apple bola jedným z veľkých víťazov pandémie, keďže obmedzenia z dôvodu koronavírusov spôsobili skok vo výdavkoch za prístroje.

Dan Ives, ktorý je známym analytik zo spoločnosti Wedbush, zameriavajúci sa na spoločnosť Apple, poznamenal: “Dosiahnutie 3 biliónov dolárov je pre Apple ďalším historickým momentom, pretože spoločnosť neustále dokazuje pochybovačom, že sa mýlia.”

Trvalo niečo viac ako 16 mesiacov, kým sa trhová hodnota spoločnosti Apple zvýšila z 2 biliónov na 3 bilióny dolárov, keďže najväčšie svetové technologické spoločnosti zaznamenali prudký nárast dopytu, ako sa ľudia počas obmedzenia pohybu vo väčšej miere spoliehali na smartfóny, tablety a notebooky.

Spoločnosť Apple sa zároveň stala prvou spoločnosťou, ktorá v auguste 2018 dosiahla trhové ocenenie 1 bilióna dolárov.

Zariadenie s označením iPhone zvyčajne predstavuje približne polovicu tržieb spoločnosti, pričom je tiež známa svojimi tabletmi iPad a počítačmi Mac.

Čoraz dôležitejšími časťami podnikania je softvér predávaný prostredníctvom obchodu Apple, úložný priestor cez iCloud a služby, ako sú jeho hudobné, televízne a fitness platformy.

Ives ďalej poznamenal: “Základom prehodnocovania spoločnosti Apple zostáva jej obchod so službami, ktorý podľa nás má hodnotu až 1,5 bilióna dolárov.”

V mesiaci august generálny riaditeľ spoločnosti Apple – Tim Cook získal viac ako päť miliónov akcií vo firme, keď si pripísal 10 rokov vo funkcii.

Dokument, ktorým museli predložiť informácie u Americkej komisie pre cenné papiere a burzu, ukázal, že väčšinu akcií predal za viac ako 750 miliónov dolárov.

Bola to súčasť dohody, ktorú uzavrel, keď prevzal vedenie od spoluzakladateľa Steva Jobsa.

Ocenenie záviselo od toho, ako dobre sa darilo akciám Apple v porovnaní s inými firmami v rámci akciového indexu S&P 500.

Spoločnosť Apple so sídlom v meste Cupertino, v štáte Kalifornia založili v roku 1976 Steve Jobs a jeho obchodní partneri Steve Wozniak a Ronald Wayne.

Spoločnosť debutovala na burze v roku 1980 s trhovou hodnotou 1,8 miliardy dolárov.

V novembri tohto roka bol vydražený pôvodný počítač Apple, ktorý vytvorili páni Wozniak a Jobs, na aukcii v USA za 400 000 dolárov.

Aktuálna situácia Apple

Kompletný nárast spoločnosti Apple na 3 bilióny dolárov prichádza na základe neuveriteľného úspechu radu iPhone, ktorý priniesol so sebou príslušenstvo ako Apple Watch a AirPods, nehovoriac o službách ako AppleCare, App Store, Apple Music+ a Apple TV+.

Firma Apple je však aktuálne obzvlášť zraniteľnou voči jednej z najväčších makroekonomických obáv pre rok 2022: inflácii.

Na rozdiel od softvérových a internetových firiem je hlavnou činnosťou spoločnosti predaj fyzických hardvérových produktov. To znamená, že ak budú mzdy, náklady na dopravu a suroviny naďalej rásť, ziskovosť spoločnosti Apple bude obmedzená. Skupina Apple už poznamenala, že pociťuje dôsledky rastúcich prepravných nákladov.

A keďže sa telefóny iPhone a Mac predávajú za vysoké ceny v porovnaní s ich najbližšími konkurentmi, spoločnosť má obmedzenú schopnosť vo zvyšovaní cien na vyššie úrovnej. Mnohí spotrebitelia môžu ľahko oddialiť nákup smartfónu v hodnote 1 000 eur tým, že ešte nejaký čas si svoje súčasné iPhony ponechajú.

Potom je tu ocenenie. Apple nie je lacnou. Akcie sa obchodujú za približne 30-násobok odhadov ziskov z fiškálneho roka 2022, čo je viac ako 50 % nad jej 5-ročným historickým priemerom. Aj keď je tento pomer podobný pomeru u firiem Microsoft a Alphabet, ktorá je materskou spoločnosťou Google, predpokladá sa, že ostatní technologickí giganti v nasledujúcom roku vykážu výrazne vyšší rast príjmov. Analytici očakávajú, že rast tržieb firmy Apple sa dramaticky spomalí z 33 % za fiškálny rok 2021, na pomalé 4 % v aktuálnom fiškálnom roku.

Samozrejme, existuje nadšenie z pripravovaných nových produktov, ako sú Apple Car a súpravy s rozšírenou realitou. Prejdú však roky, kým niektorá z týchto ponúk ovplyvní výsledky giganta v hodnote niekoľkých biliónov dolárov. Spoločnosť údajne plánuje uviesť na trh automobil s vlastným pohonom v roku 2025. Ale po rokoch odkladov a problémov s vývojom v sektore autonómnych vozidiel sa tento cieľ sotva zdá byť spoľahlivý.

Napriek nárastu cien akcií sa vyhliadky Apple na tento rok príliš nezmenili. O to je vysoké ohodnotenie spoločnosti neistejšie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj. BBC, NYTimes

Facebook komentár