Akcie-Apple-na-rekorde-po-spravach-o-automobile

Akcie spoločnosti Apple v piatok uzavreli na rekordnom maxime po správe, že spoločnosť zrýchľuje úsilie o uvedenie samoriadiaceho automobilu. Akcie spoločnosti Apple uzavreli v zisku 1,7 % a obchodovali za 160,55 dolárov za akciu.

Podľa kompletnej správy od agentúry Bloomberg spoločnosť interne pre autonómne vozidlo presadzuje termín 2025.

Vstup spoločnosti Apple do priestoru elektrických vozidiel by mohol postaviť spoločnosť do konkurencie s firmou Tesla, ako aj s novými hráčmi ako Rivian a Lucid Motors a tradičnými výrobcami automobilov, ktorí sa vzďaľujú od fosílnych palív. Akcie výrobcov elektromobilov v posledných mesiacoch vzrástli, keďže stále viac spotrebiteľov a investorov vsádzajú na to, čo dúfajú, že bude ďalšia Tesla.

Rivian v priebehu minulého týždňa vstúpila na burzu v rámci jedného z najväčších IPO roka a rýchlo prekonala trhovú kapitalizáciu automobiliek Ford a General Motors. Akcie spoločností Rivian a Lucid, ktoré vstúpili na burzu prostredníctvom špeciálnej akvizičnej spoločnosti v júli, sa celý týždeň nachádzali vo vyššej volatilite.

Potenciálny vstup spoločnosti Apple do priestoru autonómnych vozidiel je už dlhé obdobie predmetom špekulácií. Banka Morgan Stanley publikovala už dve poznámky po správe agentúry Bloomberg a analytička Katy Huberty v jednej z nich napísala, že sa jedná o „prvú tlačovú správu, ktorá obsahuje široký rozsah údajov, získaných od zasvätených osôb zo spoločnosti Apple a poskytuje dostatok podrobností na to, aby potenciálne dodali dôveryhodnosti myšlienke, že uvedenie automobilu by mohlo urýchliť prijatie novej technológie (EV + AV) a rozšíriť adresný trh podobne ako v minulosti uvádzanie produktov značky Apple.“

Zatiaľ čo ambície ohľadom automobilov predstavujú pre Apple úplne nové úsilie, výsledky spoločnosti na nových trhoch a jej možnosti vertikálnej integrácie by mohli predznamenať úspech, ako napísala Huberty, analytička so zameraním na spoločnosť Apple z banky Morgan Stanley. Má ekvivalent nákupného ratingu na akcie a povedala, že automobily predstavujú „najjasnejšiu cestu“ pre Apple, ako zdvojnásobiť svoje príjmy a trhovú kapitalizáciu.

Akcie spoločnosti Apple tento rok vzrástli o 21 %, čím sa trhová kapitalizácia spoločnosti zvýšila nad hodnotu 2,6 bilióna dolárov.

Huberty ďalej napísala: „Môžeme poskytnúť množstvo príkladov z posledných 20 rokov, ktoré ukazujú, že Apple nemusí byť vždy prvou na trhu, ale jej inovačný motor, diferenciácia prostredníctvom vertikálnej integrácie a výrobná/prevádzková dokonalosť jej umožnili preskočiť tých, ktorí sú medzi prvými.“

Adam Jonas zo spoločnosti Morgan Stanley, ktorý sa venuje spoločnosti Tesla, nazval automobil spoločnosti Apple ako „negatívny vplyv pre ostatných v oblasti elektromobilov“ a nazval vstup technologického giganta do vesmíru „jasným negatívom pre veľkú časť našich názorov v rámci celého sektoru výroby automobilov. Plne autonómne vozidlá sa budú v USA podľa Jonasa udomácňovať len pomaly z dôvodu nespočetných morálnych, právnych a technologických prekážok.

Nakoniec dodal: „Aby bolo jasné, neveríme, že spotrebitelia budú vlastniť nárok na plne autonómne auto, ale zapoja sa do služby ako predplatiteľa alebo prepravnej služby.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár