Počty  svetových miliardárov sa naďalej rozširujú do nových výšin a nových kútov sveta. Náš tím našiel 1654 miliardárov s celkovou čistou hodnotou majetku okolo 6,4 biliónov dolárov, čo je nárast oproti minulému roku keď to bolo 5,4 biliónov dolárov. Objavili sme 268 nových boháčov a zaregistrovali 42 nových žien miliardárok. Na zozname je celkom 172 žien, čo je viac ako kedykoľvek predtým (minulý rok to bolo 138).

Bill Gates je opäť späť na vrchole po svojej štvorročnej prestávke, svoj titul najbohatšej osoby získal späť od telekomunikačného magnáta Carlosa Slima Helu z Mexika, ktorý bol posledné štyri roky svetovou jednotkou. Gate, ktorého majetok sa zvýšil o 9 miliárd dolárov v minulom roku obsadil prvé miesto už 15 krát za posledných 20 rokov. Španielsky predajca odevov Ortega ( najviac známi pre svoj módny reťazec  Zara) si zachoval tretie miesto už druhý rok po sebe, zvyšuje svoj náskok pred Warrenom Bufferom, ktorý je opäť číslo 4. Americký hazardný magnát Sheldon Adelson, ktorý obohatil svoj majetok o ďalších 11,5 miliardy dolárov ho dostalo späť do prvej desiatky prvýkrát od roku 2007. Ďalším prvenstvom je, že na záznam v top 20 najbohatších ľudí sveta bolo treba čistý majetok vo výške  31 miliárd dolárov minulý rok to bolo len 23 miliárd dolárov.

Najväčší tohtoročný výherca dolára je Mark Zuckenberg, ktorého majetok skočil z 15,2 miliardy na 28,5 milardy dolárov, vďaka stúpaniu ceny akcií jeho sociálnej siete. Tech a konkrétnejšie Facebook priniesol veľa šťastia v poslednej dobe. Spoločnosti COO, Sheryl Sandberg sa pripojili k radom prvýkrát rovnako ako dlhoročný viceprezident Facebooku Jeff Rothschild. To vďaka 19 miliardovej dohode s Facebookom, WhatsApp zakladatelia Jan Koum a Brian Acton vstúpili do radov boháčov zo Silicon Valley prvýkrát. Máme tu 4 z 26 nováčikov, ktorých osudy pochádzajú z technológie, desiati z nich sú Američania, vrátane generálneho riaditeľa spoločnosti Drupbox, Drew Houstna a spoluzakladateľa spoločnosti Workday Aneela Bhusri.

Vďaka technickému boomu a silnému akciovému trhu USA opäť vedie svet so svojimi 492 miliardármi, za USA nasleduje Čina so svojimi 152 miliardármi a Ruska so 111. Ale bohatstvo sa šíri do nových miest. Našli sme miliardárov prvýkrát aj v Alžírsku, v Litve, Tanzánii a Ugande. Taktiež prvykrát africkáj Aliko Dangote Nigéria sa láme do prvej 25.

Zhruba dve tretiny miliardárov vybudovali vlastné bohatstvo, 13% zdedili a 21% zveľadili bohatstvo, ktoré dostali. Medzi pozoruhodných nováčikov taktiež patria generálny riaditeľ World Wrestling Entertainment Vince McMahon, módny kráľ Michael Kors a Deinse Coates Z UK inline stavkovej spoločnosti Bet365.

Napriek tomu nie všetky krajiny alebo magnáti mali dobrý rok. Turecko stratilo 19 miliardárov kvoli stúpajúcej inflácii, poklesu akciových trhov a klesajúcej mene. Indonézia, ktorej mena prepadla o 20% voči doláru má teraz o 8 menej miliardárov. Celkom 100 ľudí kleslo z radov miliardárov zatiaľ čo 16 zomreli.

Bill Gates (nárast)

76 miliárd $

Zdroj: Microsoft, investovanie

Vek: 58

Bydlisko: Medina, Washington

Vybudoval vlastné bohatstvo

Je späť. Vďaka akciám spoločnosti Microsoft sa Bill Gates vrátil na vrchol nášho zoznamu miliardárov pre tento rok po štvorročnej prestávke. Jeho majetok je o 9 miliárd väčší ako minulý rok a teda je 15-krát za posledných 20 rokov najbohatším človekom na svete. Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, ktorý vo februári odstúpil zo svojej pozície, súhlasil, že bude tráviť viac času pomocou produktovým manažérom pri práci na inováciách. Medzitým Gates, ktorý minul  viac ako 28 miliárd dolárov počas svojho života, sa naďalej sústreďuje  na založenie nadácie na odstránenie detskej obrny ( zabezpečil 335 miliárd dolárov vrátane  100 miliónov dolárov od Carlosa Slima a bývalého starostu New Yorku Michaela Bloomberga) a pomohol sa kolegom miliardárom viac zapájať do filantropie.


Carlos Slim & Family (pokles)

72 milárd $

Zdroj: Telekomunikácie

Vek: 74

Bydlisko: Mexico

Vybudoval vlastné bohatstvo

Jeho štvorročná šnúra ako najbohatšieho človeka sveta sa skončila a to predovšetkým preto, že akcie jeho ťažobnej spoločnosti Minera Frisco sa znížili viac ako o 50% oproti minulému roku z dôvodu poklesu ceny zlata a medi. To a  pokles hodnoty jeho najväčiseho aktíva teda latinsko americkej telekomunikačnej firmy America Movil v kombinácií s poklesom jeho čistého majetku o 1 miliardu z neho robí jediným miliardárom z rebríčka 10 najbohatších ludí sveta, ktorý je chudobnejší ako minulý rok. Amerika Movil sa dostat pod tlak v Mexicu  po prijatí nového protimonopolného zákona pre telekomunikácie a média. America Movil ma viac ako 70% podiel na trhu pevných liniek a mobilných telefónov v Mexiku. Slim taktiež vlastní kontrolný podiel v priemyselnom konglomeráte Grupo Carso, finančnom podniku Grupo Financiero Inbursa, realitnej firme Inmuebles Carso a v spoločnosti zaoberajúcej sa rozvojom infraštruktúry a prevádzkou spoločností Impulsora del Desarrollo y el Empleo en América Latina. Okrem toho stále drži podiely v amerických firmách Saks Fifth Avenue a The New York Times Co
 

Amancio Ortega (nárast)

64 milárd $

Zdroj: maloobchod

Vek: 77

Bydlisko La Coruna, Španielsko

Vybudoval vlastné bohatstvo

Najbohatší predajca Ortega obohatil svoj majetok o 7 milárd dolarov za minulý rok, priepasť medzi ním a číslom štyri, Warrenom Buffetom, sa prehlbuje. Jeho majetok sa vyšplhal až o 26,5 miliardy dolárov za posledné dva roky. Napriek tomu, že odstúpil ako predseda indexu ( najviac známi vďaka jeho značke Zara ) v roku 2011, stále vlastní takmer  60 % akcií. Taktiež je vlastníkom rastúceho realitného portfólia, jeho hodnota sa odhaduje takmer na 4 miliardy dolárov, veľkú časť tohto portfólia získal za zvýhodnené ceny   v priebehu finančnej krízy.  Je vlastníkom  kultovej budovy Torre Picasso, 43 poschodový mrakodrap v Madride ( ktoré má momentálne v prenájme Google).V minulom roku si kúpil štyri nové budovy v Madride, New Yorku a Londýne v hodnote okolo 830 miliárd dolárov, čím rozšíril počet svojho portfólia budov na číslo 26. Syn zamestnanca železníc, ktorý začínal ako poslíček v obchode s košeľami. Neskôr začal s teraz už zosnulou manželkou Rosaliou Mera šiť župany a spodnú bielizeň vo svojej obývačke.  Spolu mali dve deti dcéru Sandru a syna Marcosa. Ortega je momentálne ženatý s Florou Perez Marcote, s ktorou má  ďalšiu dcéru Martu.
 

Warren Buffett (Nárast)

58,2 miliardy $

Zdroj: Berkshire Hathaway

Vek: 83

Bydlisko: Omaha, Neb.

Vybudoval vlastné bohatstvo

Aj teraz v deviatej dekáde svojho pôsobenia robí Buffet stále veľké dohody. V minulom roku sa spojil s 3G Capital aby vyzdvihol výrobcu kultového kečupu H.J. Heinza  za 23,2 miliardy dolárov, investoval takmer 4 miliardy dolárov do ExxonMobil a dcérska spoločnosť Berkshire Hathaway kúpila nevadskou NV Energie za 5,6 miliardy dolárov. Všetky tieto pomohli k zvýšeniu jeho imania o 4,7 miliardy dolárov napriek jeho daru 2 miliardy dolárov pre Gates Foundation v júly. Tajomstvo jeho úspechu? Vo svojom investičnom liste v roku 2014 povedal akcionárom Berkshire Hathaway, že jeho najlepšia investícia v živote nebola do akcií alebo podnikania ale bol to nákup knihy od Banjamina Grahama Inteligentný investor v roku 1949. Jednoduchosť a logický prístup knihy zmenil jeho postoj k jeho finančnému životu. Pokiaľ ide o jeho radu k investorom, orákulom z Omahy povedal vo februári  po tom čo sa S&P  opäť dotkla rekordných úrovní, že sa treba zbavit trhovej eufórie a sústrediť sa na potenciál ziskov v priebehu času.


Larry Ellison (Nárast)

48 miliárd $

Zdroj: Oracle

Vek: 69

Bydslisko: Woodside, Calif.

Vybudoval vlastné bohatstvo

Generálny riaditeľ spoločnosti Oracle, Ellison, je vďačný za nárast jeho majetku o 5 miliárd dolárov predovšetkým vďaka rastúcej hodnote akcii jeho softvérovej spoločnosti.  V septembri mu jeho Oracle Team USA zabezpečil úžasný comeback po siedmich neuuspešných pretekov výhrou Amerického pohára preteku plachetníc už druhýkrát po sebe. Kedy jeden zo súťažiacich, spoluzakladateľ Oracle, povedal v rozhovore, že Apple má svoje najlepšie dni už za sebou a to od smrti jeho blízkeho priateľa Steva Jobsa a že zneužitie patentov spoločnosti Oracle spoločnosťou Google označuje za absolútne zlo. Ellison zhromažďuje domy na Malibu Carbon Beach a tiež vlastní 98% z ostrova Hawaii Lana`i. Nedávno sa spustila stránka odhaľujúca veľké plány na ostrove, taktiež filmového festivalu v roku 2015. Jeho dcéra Megan je rastúci hollywoodsky motor a financovala radu kritických úspechov ako Špinavý trik a 30 minút po polnoci.
 

Charles Koch (Nárast)

40 miliárd $

Zdroj: rôznorodé

Vek: 78

Bydlisko : Wichita, Kans.

Rastúce dedičstvo

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Koch Industries, ktorá je druhá najväčšia súkromná firma  s obratom vo výške 115 miliárd dolárov, toto postavenie si drží už od roku 1967. Jeho majetok je o 6 miliárd väčší ako minulý rok vďaka tomu, že sa Koch Industries stal rozširuje, nákupom výrobcu elektronických komponentov Molex za 7,2 miliardy dolárov a výrobcu celulóznych vláken Buckeye Technologies za 1,5 miliardy dolárov. On a jeho brat David, s ktorým vlastní 84% spoločnosti Koch,  obetovali časť svojích penazí v pokuse vyhrať  volby do Senátu republikánov v polovici obdobia volieb v roku 2014, čo si vyvrcholilo tým, že ich senátor Harry Raid v januári obvinil, že sa v skutočnosti snažia kúpiť krajinu. Kochov hovorca povedal, že Reidova poznámka bola neuctivá a nehodná úradu, ktorý zastáva.
 

David Koch (Nárast)

40 miliárd $

Zdroj: rôznorodé

Vek: 73

Bydlisko : New York City

Rastúce dedičstvo

Najbohatší obyvateľ New York City je o 6 miliárd bohatší ako pred rokom. On a jeho brat Charles, s ktorým zdieľa imanie, vlastnia 84% spoločnosti Koch Industries, druhej najväčšej americkej súkromnej spoločnosti so záujmami v oblasti ropovodov, rafinérií, stavebných materiálov, papierových uterákov a dokonca dixie pohárov. David bol najväčším darcom asociácie republikánskych guvernérov v roku 2013, svojim darom vo výške 1,25 miliardy dolárov.


Sheldon Adelson (Nárast)

38 miliárd $

Zdroj: rôznorodé

Vek: 80

Bydlisko : Las Vegas

Vybudoval vlastné bohatstvo

Adelson zarábal v prieme 45 miliónov dolárov denne v roku 2013, do rebríčka 10 najbohatších ľudí sveta sa vyšvihol prvýkrát v roku 2007. Akcie jeho Las Vegas Sands, v hodnote väčšej ako všetky ostatné spoločnosti vlastniace kasína v USA dokopy, pokračujú v raste vďaka prekvitajúcemu podnikaniu v Ázii, kde plánuje udržať expanziu. Po niekoľkých mesiacoch rokovaní a vyjednávania sa Adelson v decembri spustil plány na no rozvojový megaprojekt v hodnote 30 miliárd dolarov na predmestí v Madride. Investori ani nemrkli a akcie na ďalší mesiac vzrástli o viac ako 3%. Minul viac ako 100 miliónov dolárov v snahe dostat republikána do Bieleho domu v roku 2012.Momentálne bojuje vďaka svojmu veľkému imaniu proti internetovému gamblingu v Amerike, postaviť sám seba proti niektorým najväčším menám vo svete financií, private equity ( peniaze združené do fondu, ktorý investuje v rozsahu podnikania)  a gamblingu. Pre Forbes povedal, že je ochotný minúť čokoľvek aby vyhral.
 

Christy Walton & Family (Nárast)

36,7 miliardy $

Zdroj: Wall-Mart

Vek:  59

Bydlisko Jackson, Wyoming

Dedičstvo

Walton je opäť najbohatšou ženou na svete, vzala späť miesto od dedičky  L’Oreal, Liliane Bettencourt. Walton si drží titul už stvrtýkrát za posledných 5 rokov. Zdedila svoje bohatstvo keď jej manžel John Walton, bývalý zelený baret, zdravotní vo vojne vo Vietname a syn zakladatela Wall-Martu zomrel pri havárii lietadla v roku 2005. Johnove bočné investície do spoločnosti First Solar zvýšila Christinine čisté imanie nad zvyškom rodiny, ale akcie v roku 2011 padli tak ako aj jej vedenie. Akcie First Solar sa od tej doby oživili a to až o 47% v minulom roku, čo posilnilo jej čisté imanie o 446 miliónov dolárov. Vačšina jej podielov je v sieti predajní Wal-Mart, masívna sieť maloobchodov založená jej svokrom Sam Waltom a jeho bratom Jamesom v roku 1962. Akcie obchodnej siete vzrástli o 6% oproti minulému roku. Christy dostala 460 miliónov dolárov vyplatených v dividendách po zdanení v roku 2013.


Jim Walton

34,7 miliardy $

Zdroj: Wal-Mart

Vek: 66

Bydlisko: Bentonville, Arkansas

Dedičstvo

Najmladší syn maloobchodného vizionára Sama Waltona videl pekný nárast svojho bohatstva v minulom roku vďaka 6% nárastu akcií Wal-Martu. Obchody pána Sama sú stále silným hráčom vo svete s obratom takmer 470 miliárd dolárov a 2,2 milióna zamestnancami v 11000 obchodoch. Jim zarobil na dividendách 475 miliónov dolárov po zdanení za rok 2013. Taktiež je generálnym riaditeľom banky Waltonovej rodiny Arvest Bank, ktorá ma pobočky v Arkansase, Kansase, Oklahome a Missouri. Banka má hodnotu približne 1,8 miliardy dolárov s čistým ziskom takmer 100 miliónov dolárov za rok 2012.

Preložil: Jozef Zoričák

Zdroj: YahooFinance

Facebook komentár