Tak toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku Twitteri

Či už som v rečníckom kolobehu, pracujem s nováčikmi, vyučujem MBA, alebo chodím medzi ľudí v kaviarni, je tu jedná otázka, s ktorou sa snažím vysporiadať viac než s ostatnými.

Prichádza v rozličných formách, ale podstata je stále tá istá: „Čo je potrebné na to, aby ste sa stali úspešným podnikateľom?“

Za tie roky sa moja odpoveď enormne rozvinula, no kodifikoval som ju do 10 bodov (vlastností), ktoré mal každý podnikateľ, s ktorým som sa stretol, pozoroval, študoval.

Tu sú:

1. Vášnivosť

Musíte sa riadiť  jasným citom a vášňou. Typicky, vášeň prichádza z dvoch zdrojov: oblasť podnikania, alebo hra na rozvoj samotného podnikania [doslovný preklad z „business-building itself]. Prečo potrebujete vášeň? Jednoducho preto, že pravdepodobne budete pracovať tvrdo, dlho, a za málo peňazí…..a preto potrebujete byť motivovaný niečím zaujímavým a nesúvisiacim s peniazmi.

2. Odolnosť

Ak sa chystáte začať podnikať, budete potrebovať odhodlanie spojené  s vysokou odolnosťou voči mentálnej bolesti. Musíte byť ochotný a schopný sa učiť z vlastných chýb – padnúť, vstať, oprášiť sa a pokračovať s novou motiváciou. Ľudia vás budú neustále osočovať rečami, že „vaše dieťa je škaredé“ (v zmysle, že vášmu podnikaniu sa nedarí). Takže mali by ste pozorne počúvať a zároveň byť otvorený konštruktívnej kritike. Ale po opakovanom zabuchnutí dverami pred nosom môžete „odpadnúť“, no verte, že najlepší podnikatelia práve z takejto negativity žijú a navyše ich to robí silnejšími a posúva ich to vpred.

3. Posadnutosť samým sebou

Potrebujete silnú  vieru v seba samého. Nemôžete sa cítiť ohrozovaný ak vás obklopujú talentovaný ľudia. Ak ozaj chcete uspieť, budete potrebovať sebadôveru aby ste sa obklopili ľuďmi, ktorý „nie sú ako vy“, ľuďmi so skúsenosťami a odbornými vedomosťami ktorými doplníte svoje vlastné. V neposlednom rade si skontrolujte svoje ego. Nemali by ste byť príliš hrdý na to aby ste spravili kávu pre tím či vyprázdnili odpadkový kôš.

4. Presvedčivosť

Budete si musieť vytvoriť určitú úroveň pohodlia i pri neistote a nejasnostiach. Podnikatelia zhromažďujú toľko informácií koľko môžu za krátku dobu a potom… pohyb, pohyb, pohyb!!! Pravda je taký, že to nebude dokonalé… Máme často len 10% dát, na základe ktorých musíme dospieť k rozhodnutiu, ale ak budeme čakať kým nezozbierame všetky informácie, nikdy sa nepohneme a budeme sa sužovať nerozhodnosťou (Veľké organizácie sú v tom naozaj dobré – v nerozhodnosti- povedia: „Nemáme dostatok informácii, takže pokračuje v štúdiu“, vytvárajú výbory a orgány pre riešenia tejto problematiky).

5. Odvaha

Na stupnici od „rizikovo averzného“ po „riziko vyhľadávajúceho“ nemôže nikoho prekvapiť, že podnikatelia majú tendenciu sa približovať k neskoršie spomenutému označeniu. Inteligentní podnikatelia majú rozvinutú intuitívnu schopnosť vyňuchať a zmierniť podnikateľské riziko. Ale viete, že v prípade pádu sa dokážete postaviť naspäť na nohy, poučiť sa z chýb a napraviť ich.

6. Finančné plánovanie

Budete potrebovať správny osobný finančný profil aby ste spravili prvý krok. To neznamená, že len bohatí sa môžu stať podnikateľmi. Ale pokiaľ máte neudržateľný finančný profil (schopnosť prežiť bez príjmu a podporných dávok) po dobu minimálne 18-24 mesiacov (ideálne i dlhšie), môžete si pokojne odvykať od vašej aktuálnej pracovnej pozície.

Zvážte spustenie podnikania ako vedľajšiu pracovnú činnosť, pokiaľ to je možné, aby ste si pokryli nutné mesačné výdavky. Prípadne navrhnute šéfovi čiastočný úväzok. Vo chvíli keď rozbehnete biznis, môžete podať výpoveď a začať plný úväzok vo vlastnom.

7. Flexibilita

Vyzývam vás aby ste našli podnikateľa, ktorý je na trhu štyri a viac rokov, a ktorého podnikateľská činnosť sa dramaticky nezmenila oproti vízii v originálnom podnikateľskom pláne. Ide o to, že ľudia ktorý „ostali na svojich nohách“ sú flexibilný a dokážu sa prispôsobiť novým informáciám a meniacim sa podmienkam, okolnostiam.

8. Vybavenosť detailným pohľadom

Dokážete vidieť veľkú víziu svojho podnikania a následne priblížiť a zamerať sa na detailne termíny a ciele? Úspešný podnikatelia sa dokážu ľahko pohybovať medzi týmito dvoma pohľadmi. Sú schopní jasne pochopiť „veľký obraz“ a zároveň riadiť a realizovať v rámci detailného náhľadu.

9. Schopnosť predať

Zatiaľčo ste sa narodili ako introverti či extroverti, ako zakladateľ/CEO sa určite ocitnete v pozícii predajcu. Budete predávať svoju víziu budúcim partnerom  a finančným zdrojom. Budete predávať svoje produkty a svoje služby (áno, pravdepodobne budete vy sám musieť uzavrieť aspoň niekoľko prvých predajov). Budete predávať zamestnancom myšlienky, prečo zostať na lodi v čase, keď je more búrlivé.

10.Vyrovnanosť

Ako podnikateľ musíte nadobudnúť silný zmysel pre náhľad. Ako udržať jednoduchosť, jasný zámer. Ako byť pokojný a brať chyby ako možnosť ponaučenia sa. Pochopiť, že nie všetky bitky stoja za víťazstvo a zistiť, kedy je čas k odchodu. Vedieť kedy ísť z práce domov a dať svojej láske objatie. Kedy si ísť zabehať.

Preložil: Marián Hockicko

Zdroj: Michigan school of Business

Facebook komentár