Takto sa cíti finančne sloboný človek

Na druhý deň s priateľom sme diskutovali, prečo niektorí ľudia dokážu mať svoje financie pod kontrolou, zatiaľ čo iní sa neustále zadlžujú – bez ohľadu na to, koľko peňazí zarobia.

Finančnú slobodu môže dosiahnuť ktokoľvek a to bez ohľadu na svoju úroveň príjmov. Takže čo rozdeľuje finančne slobodných od zadlžených ľudí? Ako je možné, že niektoré rodiny dokážu s príjmom domácností iba $ 40,000 prežiť bez dlhov – alebo v najhoršom iba s jednou hypotékou – zatiaľ čo iní zarobia milióny za rok a nemôžu udržať svoju finančnú situáciu nad vodou?

Pravdou je, že neexistuje jediný dôvod, ktorý určuje, kto bude úspešne riadiť svoje osobné financie a kto nie. Ľudí so skromným príjmom, ktorí vedia, ako správne riadiť svoje financie, spája určitá kombinácia charakteristík.

Súvisiace: Drahý priateľ: Tu je 41 dôvodov prečo ti nepožičiam peniaze

Ponúkame vám desať kľúčových charakteristík:

1. Detaily – zamerať sa na ne

Ľudia, ktorí sú v dobrej finančnej situácii  venujú pozornosť svojim osobným financiám. Vedia koľko zarábajú a koľko míňajú, uvedomujú si aj kam ide každý jeden cent. Pretože majú dobrý prehľad o stave svojich osobných financií, je menej pravdepodobné, že si kúpia niečo, čo si nemôžu dovoliť.

2. Uvedomujú si, že dlh je hypotéka do budúcnosti

Dlh je jedna z  foriem nevoľníctva, kde sa končí na úkor našich budúcich ziskov výmenou za okamžité uspokojenie potrieb. Finančne múdri ľudia pochopili, že vo väčšine prípadov, taký obchod takmer vždy skončí ako faustovský obchod.

3. Sú pragmatickí

Platí, že ľudia, ktorí sú bez dlhov sú  praktickejší ľudia. Chápu význam hodnoty. Napríklad, majú tendenciu pozerať sa na autá ako na jediný prostriedok, ako sa dostať z bodu A do bodu B – preto si odmietajú kúpiť Lexus, keď im stačí Corolla. V rovnakom duchu, nebudú platiť dvojnásobne drahšie značkové džínsy, ktoré majú rovnakú životnosť ako alternatívne s neznámou značkou, ale naopak sú otvorení pre kúpu kvalitných potravín.

4. Sú sebestační

Väčšina ľudí, ktorí tvrdo pracujú, aby udržali svoju finančnú slobodu sa pýšia v tom, že sú sebestačnými. Žijú v rámci svojich možností a ušetria čo najviac peňazí, ako môžu pre daždivé dni a biedne časy.

Súvisiace: 77 dôvodov prečo zle hospodárite s peniazmi

5. Nie sú závislí na nakupovaní

Veľa ľudí má vysoký štandard – či už na to majú alebo nie. A zatiaľ čo tak vysoký životný štandard nie je fyzicky deštruktívny, ako povedzme drogy alebo závislosť od alkoholu, nekontrolovaný nákupný zvyk má vždy finančne katastrofálny dôsledok.

6. Sú trpezliví

Ľudia bez dlhov nezažívajú pocit, že si musia niečo impulzívne kúpiť, pretože hľadajú okamžité uspokojenie.  V prípade, že majú peniaze k dispozícii, radšej ich uložia a sporia.

7. Sú sebavedomí

Finančne slobodní ľudia nikdy nedefinujú svoje vlastné hodnoty svojim majetkom. Chápu, že ich postavenie v živote je presnejšie vyjadrené ich sebavedomím, než pochybovačne neistým klamlivým bohatstvom.

8. Chápu, že kreditné karty sú dvojsečná zbraň

Ľudia, ktorí majú pod kontrolou svoje osobné financie sa neboja kreditných kariet. V skutočnosti ich vítajú. Finančne zdatní chápu neuveriteľné výhody, ktoré kreditné karty poskytujú svojim majiteľom, ale taktiež si uvedomujú, že ak sa im nepodarí zaplatiť v plnej výške na konci každého mesiaca, tak potom zaplatia za to privysokú cenu. Toto poznanie podporuje zdravý rešpekt, ktorý udržuje kreditné karty pred ich zneužitím.

9. Veria vo svoju osobnú zodpovednosť

Finančne slobodní ľudia sa odmietajú vyhovárať. Vedia, že ich povinnosťou je odloženie prostriedkov pre neočakávané udalosti, ako je napríklad strata zamestnania alebo nepredvídané nehody – a ak nemajú nič odložené, tak vinia z toho len seba. Krátka neočakávaná lekárska záležitosť či prírodná katastrofa ich nezaskočí a vedia im čeliť s vlastnou pomocou. Veria, že sú strojcami svojho vlastného osudu.

Súvisiace: 19 zásad, ktoré Vám milionár od vedľa nepovie

10. Nie sú to materialisti

Áno, snaha o drahé hračky a hromadenie majetku môže tvoriť  život luxusnejším. Ale za akú cenu? Život bez dlhov umožňuje ľuďom pochopiť, ako môžu žiť jednoduchší život, v ktorom sa zameriavajú na radosti z rodiny skôr ako na hromadenie hmotných statkov.

To v žiadnom prípade nie je vyčerpávajúci zoznam všetkých vlastností. Avšak, čím viac z týchto vlastností vlastníte, máte väčšiu pravdepodobnosť, že budete žiť ako finančne slobodný človek.

Preložila: Miriama Hviščová

Zdroj: MSN

Facebook komentár