10_rocne_zisky_z_investícii_do_akcii_spolocnosti_Amazon_Apple_ci_Netflix

Opakovane sa potvrdzuje, že investovanie do akciového trhu je najefektívnejším spôsobom, ako zarobiť pomocou peňazí ešte viac peňazí. Napriek tomu až 61% príslušníkov generácie milénia uvádza, že sa s tým bojí začať. Prekonanie tohto strachu však môže viesť k nezanedbateľným ziskom. Dokladujú to nasledujúce údaje.

Finančná webstránka How Much preskúmala stav akcií niektorých populárnych spoločností v roku 2007 a určila, akú hodnotu by dnes mala investícia vo výške $1 000 vykonaná do nich pred 10 rokmi.

Modrý kruh v nižšie uvedenej grafike predstavuje počiatočnú investíciu o hodnote $1 000, je teda rovnaký pri všetkých spoločnostiach. Ružový kruh znázorňuje hodnotu tejto investície k 31. októbru tohto roka, preto sa líši v závislosti od konkrétneho podniku.

Súvisiace: Základy investovania do akcií

Najviac by ste zarobili, keby ste pred desiatimi rokmi investovali do týchto spoločností:

Netflix

Investícia do akcií spred 10 rokov vo výške $1 000 dnes dosahuje hodnotu $51 966.

Amazon

Investícia do akcií spred 10 rokov vo výške $1 000 dnes dosahuje hodnotu $12 398.

Apple

Investícia do akcií spred 10 rokov vo výške $1 000 dnes dosahuje hodnotu $6 228.

Starbucks

Investícia do akcií spred 10 rokov vo výške $1 000 dnes dosahuje hodnotu $4 687.

Nike

Investícia do akcií spred 10 rokov vo výške $1 000 dnes dosahuje hodnotu $3 319.

Alphabet

Investícia do akcií spred 10 rokov vo výške $1 000 dnes dosahuje hodnotu $2 922.

Walt Disney

Investícia do akcií spred 10 rokov vo výške $1 000 dnes dosahuje hodnotu $2 824.

McDonald’s

Investícia spred 10 rokov vo výške $1 000 dnes dosahuje hodnotu $2 793.

Portál How Much uvádza: „Čím väčšia je ružová časť kruhu, tým väčšiu hodnotu má Vaša investícia. Keď sa ružový kruh zmestí do modrého, prišli ste o peniaze. Grafika predpokladá, že všetky vyplatené dividendy ste si vybrali v hotovosti, pričom ste ich nevyužili na opätovnú reinvestíciu do danej spoločnosti na nákup ďalších akcií.“

Väčšina z týchto spoločností sa ukázala byť výhodnou investíciou. V správe o výsledkoch prieskumu sa píše: „Keď zvážime všetky činitele, ceny akcií sú dnes pomerne vysoké. Väčšina spoločností v našom rebríčku zaznamenala v posledných rokoch výrazné úspechy.“

Z grafiky je však možné vyčítať aj niekoľko varovných signálov. Musíme mať na pamäti, že aj akcie úspešných spoločností sa môžu nečakane prepadnúť. Práve preto mnoho odborníkov odporúča, aby začínajúci investori zvážili indexové fondy. Najznámejším z nich je snáď index S&P 500, ktorý zahŕňa akcie aj veľkých hráčov ako Apple, Microsoft či Google. Zloženie indexu sa zároveň mení iba pomerne zriedkavo. Z toho vyplýva, že na nízkej úrovni sa držia aj správcovské poplatky.

Súvisiace: Warren Buffett: Toto je najlepší spôsob ako investovať vaše peniaze

Legendárni investori ako Warren Buffett, Mark Cuban a Tony Robbins sa zhodujú na tom, že indexové fondy sú bezpečnou a spoľahlivou voľbou. Obzvlášť pre začínajúcich investorov. Kolísajú totiž spolu s trhom, udržiavajú si pomerne stabilnú hodnotu a eliminujú riziko, ktoré je spojené s výberom samostatných akcií.

Keď investujete po prvýkrát, odhodlali ste sa spraviť veľký krok, ktorý môže byť viac či menej riskantným. Vysoké výnosy z minulosti nikdy nie sú zárukou úspechu v budúcnosti. Keď sa Vám však podarí nájsť tie správne akcie, ste na dobrej ceste za skutočným finančným úspechom.

[OBR] 10-ročné výnosy investícií pre 15 najobľúbenejších amerických spoločností.

10-ročné výnosy investícií pre 15 najobľúbenejších amerických spoločností.

 ( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Yahoo, HowMuch

Facebook komentár