Francuzsko-pokutuje-Google-268-milionmi-a-tak-pristupi-na-zmeny

Francúzsky kontrolný úrad pre hospodársku súťaž v pondelok pokutoval spoločnosť Google 220 miliónov eur (268 miliónov dolárov) za zneužívanie svojej trhovej sily v oblasti online reklamy.

Francúzsky úrad pre hospodársku súťaž uviedol, že Google nespravodlivo uprednostňoval podnikanie svojich vlastných služieb a diskriminoval konkurenciu. Podľa vyjadrenia úradu, spoločnosť Google súhlasila so zaplatením pokuty a ukončením niektorých zo svojich praktík.

Vyšetrovaním sa zistilo, že spoločnosť Google využívala prednostné zaobchádzanie so svojím reklamným serverom DFP, ktorý umožňuje vydavateľom webov a aplikácií predávať ich reklamný priestor, a platformou so zoznamom SSP AdX, ktorá organizuje aukčné procesy a umožňuje vydavateľom predávať ich priestor alebo reklamné možnosti inzerentom. Regulátor uviedol, že týmto prístupom spoločnosti Google boli jednoznačne zasiahnutí konkurenti a vydavatelia.

Isabelle de Silva, predsedníčka francúzskeho orgánu pre hospodársku súťaž, vo vyhlásení uviedla, že rozhodnutie je prvým na svete „zameraným na komplexné algoritmické aukčné procesy, pomocou ktorých funguje „zobrazovanie “online reklamy.“

Dodala, že vyšetrovanie odhalilo procesy, pomocou ktorých bola spoločnosť Google uprednostnená pred svojimi konkurentmi na reklamných serveroch a na platformách dodávateľov, ktoré vlastnia softvér používaní vydavateľmi na správu, predaj a optimalizáciu reklamného priestoru na ich webových stránkach a mobilných aplikáciách.

De Silva ďalej uviedla: “Tieto veľmi vážne praktiky penalizovali konkurenciu na rozvíjajúcom sa trhu online reklamy a umožnili spoločnosti Google nielen zachovať, ale aj zvýšiť jej dominantné postavenie.”

„Tieto sankcie a záväzky umožnia znovu nastoliť rovnaké podmienky pre všetkých aktérov a schopnosti vydavateľov čo najlepšie využiť ich reklamný priestor.“

Google v pondelok na blogu oznámila, že vo svojej reklamnej technológii vykoná sériu zmien.

Maria Gomri, riaditeľka spoločnosti Google France, zodpovedná za právo, poznamenala: „Uznávame úlohu, ktorú reklamná technológia zohráva pri podpore prístupu k obsahu a informáciám, a zaviazali sme sa k spolupráci s regulačnými orgánmi a investovaniu do nových produktov a technológií, ktoré vydavateľom poskytnú pri výbere našich platforiem väčší výber a lepšie výsledky.”

Vyšetrovanie prišlo po tom, čo americká skupina News Corp, francúzske noviny Le Figaro a belgická tlačová skupina Rossel voči spoločnosti Google podali sťažnosť.

Regulačné orgány v celej Európe sa usilujú potlačiť hlavných amerických gigantov kvôli obavám, že majú príliš veľkú moc v bloku, ktorý má viac ako 700 miliónov občanov.

V priebehu minulého týždňa bolo oznámené, že firma Facebook bola zasiahnutá protimonopolným prešetreniam regulátorov vo Veľkej Británii a Európe.

Európska komisia v posledných rokoch zintenzívnila vyšetrovanie spoločností Amazon, Google a Microsoft, zatiaľ čo britský Úrad pre hospodársku súťaž a trhy začal skúmať aktivity skupín Google a Apple, odkedy sa v januári – po odchode Británie z Európskej únie stala samostatným nezávislým regulačným orgánom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár