Amazon-od-Talianska-dostal-pokutu-az-1128-miliardy

Amazon v dnešnom dni od talianskych protimonopolných regulátorov dostal pokutu vo výške 1,13 miliardy eur (1,28 miliardy dolárov) za zneužívanie svojej dominancie na trhu.

Úrad pre hospodársku súťaž a trh alebo AGCM uviedol, že skupina Amazon poškodila konkurenčných operátorov v rámci logistickej služby elektronického obchodu.

Dospel k záveru, že Amazon využil svoje dominantné postavenie na povzbudenie predajcov v rámci platformy Amazon.it, aby používali jeho vlastnú logistickú službu – Fulfillment by Amazon (FBA).

Stalo sa tak „na úkor logistických služieb ponúkaných konkurenčnými operátormi, ako aj na posilnenie vlastného dominantného postavenia“.

AGCM uviedla, že zavedie nápravné kroky, ktoré budú predmetom kontroly zo strany kontrolného správcu.

Spoločnosť Amazon uviedla, že „rozhodne nesúhlasí“ s pokutou a že sa plánuje odvolať. Hovorca firmy Amazon, poznamenal: „Navrhovaná pokuta a nápravné opatrenia sú neopodstatnené a neprimerané.“

Amazon uviedol, že viac ako 50 % všetkých ročných predajov na jeho platforme v Taliansku pochádza od malých a stredných podnikov a dodal, že ich úspech je kľúčom k obchodnému modelu skupiny Amazon.

Hovorca spoločnosti Amazon, uviedol: „Malé a stredné podniky majú viacero kanálov na predaj svojich produktov online aj offline: Amazon je len jednou z týchto možností.“

„Neustále investujeme, aby sme podporili rast 18 000 talianskych malých a stredných podnikov, ktoré predávajú na Amazone, a našim predajcom, vrátane tých, ktorí sami spravujú zásielky, poskytujeme viacero nástrojov.“

Ruhell Amin, vedúci výskumu v pre oblasť maloobchodných akciových spoločností vo firme William O’Neil + Co, vo štvrtok poznamenal, že ide o „značnú“ pokutu voči gigantu z oblasti elektronického obchodu.

“Je to súčasť širšieho trendu, ktorý v Európe vidíme okolo snahy regulovať niektoré z týchto veľkých technologických spoločností.”

Investori sa obávajú, že pokuta z Talianska by mohla znamenať širší trend k prísnejšej regulácii skupiny Amazon aj v iných častiach jeho podnikania a v iných častiach sveta. Amin ďalej uviedol: “Určite to vyzerá ako špička ľadovca.”

Amin dodal: “Tento prípad je zaujímavý, pretože Európska komisia spustila svoje vlastné prešetrovanie tejto praktiky, ale vyňala Taliansko z rozsahu vyšetrovania, aby umožnila talianskemu protimonopolnému dozornému orgánu konať na základe vlastných postupov,” … “Európska komisia je vo svojom prístupe zvyčajne dosť jednotná.”

Inde, regulačné orgány v Číne zasahujú proti gigantovi v oblasti elektronického obchodu Alibaba, zatiaľ čo regulačné orgány v Latinskej Amerike sa zameriavajú na Mercado Libre.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár