Adidas-dostala-viac-ako-500-ponuk-na-nepredane-tenisky-znacky-Yeezy

Skupina športového oblečenia Adidas dostala stovky ponúk na rozsiahle objemy nepredaných tenisiek značky Yeezy, ktoré navrhol Ye, umelec predtým známy ako Kanye West. Jej generálny riaditeľ by sa ich najradšej úplne zbavil, ale nevie, ako to urobiť.

Spoločnosť Adidas v októbri prerušil lukratívnu 9-ročnú spoluprácu s Yeom kvôli jeho opakovaným antisemitským výrokom. Tento krok sa pre nemeckého výrobcu športového oblečenia ukázal ako veľmi nákladný, keďže varoval, že táto stratégia by mohla mať za následok prvú ročnú prevádzkovú stratu za viac ako tri desaťročia, najmä preto, že možno bude musieť odpísať celý sortiment oblečenia a tenisiek značky Yeezy. To predstavuje potenciálny zásah do hospodárskeho výsledku spoločnosti vo výške 500 miliónov eur (527 miliónov dolárov).

Spoločnosť pôvodne uviedla, že bude pokračovať v predaji lukratívnej kolekcie tenisiek a oblečenia, ale bez názvu a značky Yeezy.

Zdá sa však, že generálny riaditeľ spoločnosti Adidas Bjørn Gulden zvažuje aj niekoľko ďalších možností.

Gulden uviedol, že dostal viac ako 500 ponúk na kúpu existujúcich zásob produktov značky Yeezy, ale vyjadril presvedčenie, že “by to nemuselo byť správne”.

Gulden pre analytikmi počas tohto-týždňovej prezentácie k výsledkom spoločnosti uviedol: “Myslím si, že naším cieľom je urobiť to, čo nás najmenej poškodí, a že urobíme niečo naozaj vhodné.”

Ďalší postup v súvislosti so zásobami produktov Yeezy je komplikovaný a podľa Guldena “nesie so sebou veľké riziko straty reputácie“.

S odkazom na charitatívne dary uviedol: “Mohli by sme ich predať s malou maržou a maržu rozdať na rôzne dary.”

Zničenie tovaru značky Yeezy alebo jeho spálenie predstavuje väčšie riziko, pretože “potom máte ďalší problém,” … “Ľudia povedia, že ich nemôžete zničiť, pretože je to otázka udržateľnosti, však?”

V odpovedi analytikovi, ktorý sa pýtal, či by sa produkty značky Yeezy mohli darovať na charitu, Gulden povedal, že je to pravdepodobné, ale nie možné.

Gulden k tomuto bodu poznamenal: “Samozrejme, samozrejme. Ale ľudia, ktorí hovoria, že treba poslať tenisky do Turecka alebo niekam, kde ľudia nemajú čo na svoje nohy, alebo tam došlo k tragédii, myslím, že budete súhlasiť, že toto nie sú normálne a vhodné topánky na bežné nosenie.”

Podľa neho sa tenisky “opäť vrátia” na trh, pretože majú prémiový status ako drahé luxusné módne tenisky. Uviedol: “Hodnota výrobku nie je vo forme fyzickej hodnoty zložiek. Jedná sa o značkový tovar, ktorý sa predáva za vysokú cenu.”

Podľa jeho slov dopyt po topánkach značky Yeezy na sekundárnom trhu ďalšieho predaja prudko rastie.

John Mocadlo, výkonný riaditeľ spoločnosti veľkého online predajcu špičkových tenisiek a oblečenia – Impossible Kicks, počas minulého mesiaca uviedol, že dopyt po teniskách značky Yeezy na jeho platforme od októbra minulého roka vzrástol až o 30 %.

Ďalej uviedol: “Mesačne predáme celkovo okolo 30 000 tenisiek. Pravdepodobne 6 000 až 7 000 z nich práve pripadá na značku Yeezy.”

Mocadlo uviedol, že spoločnosť Impossible Kicks má v súčasnosti zásoby tenisiek Yeezy v hodnote približne 2 miliónov dolárov, čo je zhruba 10 000 párov. Ďalej poznamenal: “Je čoraz ťažšie získať ďalšie, pretože zásoby sa po kontroverzii začínajú vyčerpávať.”

Podľa poprednej platformy na ďalší predaj tenisiek StockX, ceny tenisiek značky Yeezy stúpajú v dôsledku obmedzenej ponuky.

Drew Haines, riaditeľ pre oblasť tenisiek a zberateľské predmety v rámci platformy StockX, uviedol: “Od začiatku roka sa priemerná cena tenisiek Yeezy zvýšila, ale predaj na StockX celkovo poklesol.”

Nakoniec poznamenal: “Je to v súlade s princípmi ponuky a dopytu a v súlade s tým, čo by sme očakávali, keďže na trhu sa nenachádza žiadna nová ponuka.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár