Rok 2011 sa ukázal pre odvetvie finančných služieb ako náročný rok, kedy došlo k zrušeniu 200 000 pracovných miest – viac ako prepúšťanie po finančnej kríze v roku 2009. V správe z dnešného rána zostavil Andrew Coombs zo Citibank škrty v najväčších svetových firmách, celkovo 40% z celého počtu oznámených. Prepúšťanie ukázalo drsný obraz sveta kapitálového trhu a načrtlo ďalšie škrty. 

Bank of America

Hlavné  zníženie: 30 000 na viac fáz

Úspora nákladov: $ 5 miliárd v prvej fáze

Komentár: Bank of America zruši celkovo 30 000 miest v celej svojej sieti vo viacerých etapách a niekoľkých rokoch. Najskôr sa banka zamerala na lepšie zosúladenie spotrebiteľského segmentu, ktorý bude hlavným cieľom prvej fázy. V druhom štvrťroku 2012 sa bude zameriavať na investičné bankovníctvo, reklamu a manažment zdrojov – avšak očakáva sa, že prepúšťanie bude menšie ako v maloobchode.

Goldman Sachs

Hlavné  zníženie: 1 000

Úspora nákladov: $ 1,2 miliardy

Komentár: Goldman oznámil škrty vo výške približne 3% zo svojej pracovnej sily, čo predstavuje úspory $ 1,2 miliardy. Avšak posledné správy uviedli, že toto číslo sa zvýšilo na $ 1,45 miliárd, so zameraním na cenné papiere a investičné bankovníctvo.

Morgan Stanley

Hlavné  zníženie: 1 600

Úspora nákladov: $ 1,4 miliárd

Komentár: Morgan vsadil na agresívne znižovanie v časti investičného bankovníctva – nedávno to uviedol WARN pre New York, oznámil približne 580 prepustených v meste New York. Banka má v pláne prepustiť spolu 1 600 zamestnancov divízie IB.

Deutsche Bank

Hlavné  zníženie: 500

Úspora nákladov: neuvedená

Komentár: Deutsche Bank znižuje v časti firemného a investičného bankovníctva po tom čo dosahovali dlhodobo slabé výsledky.

Credit Suisse

Hlavné  zníženie: 3 500

Úspora nákladov: $ 1,8 miliárd

Komentár: Credit Suisse prepustila v roku 2011 okolo 7% zamestnancov a zvýšila tak svoje plány z pôvodných 2 000.

UBS

Hlavné  zníženie: 3 500

Úspora nákladov: neuvedená

Komentár: Po ťažkom roku 2011 robí UBS škrty v investičnom bankovníctve. Približne polovica prepustených je z divízie IB, čo predstavuje 10%.

BNP Paribas

Hlavné  zníženie: 1 000

Úspora nákladov: $ 700 miliónov

Komentár: BNP plánuje škrty v jeho štruktúrovaných financiách a v divízií kapitálového trhu. Približne tretina škrtov sa uskutoční vo francúzskej pobočke BNP, zvyšné dve tretiny sa prejavia v jeho svetovom reťazci.

Societe Generale

Hlavné  zníženie: 2 000

Úspora nákladov:  $ 350 miliónov (na základe predchádzajúcich odhadov 500 prepustených)

Komentár: Posledný štvrťrok začala Societe Generale stupňovať jej prepúšťanie. Pôvodný návrh na zníženie bol 500, ale toto číslo sa postupne zmenilo na 2 000, čo predstavuje 13% zamestnancov. DealBreaker oznámil, že celá energetická divízia spoločnosti v Stamforde dostala výpoveď.

Credit Agricole

Hlavné  zníženie: 2 350

Úspora nákladov: neuvedená

Komentár: Credit Agricole oznámila škrty v objeme 2 350, z toho 1 750 prepustených v investičnom bankovníctve. Okolo 500 prepustených je z domovskej základne Credit Agricole vo Francúzsku, zatiaľ čo 600 výpovedí je v útvare spotrebiteľského obratu banky.

Barclays

Hlavné  zníženie: 3 000

Úspora nákladov: £ 1,0 – £ 2,0 miliárd

Komentár: Barclays oznámil, že z 3000 prepustených bude asi polovica v rámci investičného bankovníctva spoločnosti. Barclays vykonal v posledných rokoch sériu veľkých akvizícií, vrátane Lehman Brothers a ABSA.

RBS

Hlavné zníženie: 5 000

Úspora nákladov: neuvedená

Komentár: RBS plánuje škrty v objeme 25% jeho globálnom bankovníctve a útvare trhu. Ďalšie správy sa sústreďujú okolo pevných výnosov a akcií. 

HSBC

Hlavné zníženie: 30 000

Úspora nákladov: $ 2,5 – $ 3 miliárd

Komentár: Väčšina škrtov HSBC boli sústredené na USA a Európu. Banka uzavrela jej maloobchodnú činnosť v Rusku a Poľsku, tiež zavrela 66 pobočiek v Mexicu a predala takmer 200 pobočiek v New Yorku. HSBC plánuje pokračovať v zjednávaní nových území.

Nomura

Hlavné zníženie: 400 alebo viac

Úspora nákladov: $ 1,2 miliárd

Komentár: Nomura bola pomerne zdržanlivá o jej prepúšťaní. Japonská investičná banka prepustila v Európe minulý rok okolo 400 zamestnancov.

Zdroj: BusinessInsider

Zdroj: Veronika Šindlerová

Facebook komentár