„Človek je bohatý v pomere k počtu vecí, ktoré si môže dovoliť nechať na pokoji.“ – Henry David Thoreau

Počas deviatich rokov som sa učil, ako si zjednodušiť svoj život.

Mám život, ktorý je usporiadaný z väčšiny vecí, s ktorými ľudia žijú a ponechaný s priestorom pre to, čo je naozaj dôležité.

Mám život, ktorý nie je zaneprázdnený a uponáhľaný, ale uvažujúci a kreatívny, život v spojení s ľuďmi, ktorých mám rád a mám čas na prírodu a rôzne aktivity.

To neznamená, že nemám neporiadok a žiadne komplikácie. Som súčasťou sveta a nie osamelý mních. Mám majetky, elektroniku, rozptýlenie a som aj príležitostne zaneprázdnený. Iba som to zredukoval, aby som si vytvoril priestor.

Súvisiace: 10 spôsobov ako si zlepšiť citovú inteligenciu a stať sa lepším lídrom

Dnes som rozmýšľal o tomto ľahkom živote a myslím si, že vám dám niekoľko z mojich postrehov.

Niekoľko vecí, ktoré som sa naučil o tom, ako žiť jednoduchý život:

1. Vyčistite si svoj domov a pracovisko, čo môže viesť k čistejšej mysli. Tieto viditeľné rozptýlenia nás priťahujú viac, ako si myslíte.

2. Tiché a pokojné ráno je poklad vhodný do trezora. Zobudím sa skoro, takže mám nejaký čas na čítanie, písanie a meditáciu.

3. Nemôžete mat jednoduchý život ak ste proti zanechaniu vašich zvykov.

4. Zanechať tieto veci môže byť náročné, ale je ľahšie, ak si spravíte jednomesačnú výzvu. Zanechajte niečo na jeden mesiac a uvidíte, či sa vám to bude páčiť alebo nie.

5. Prestať sledovať káblovú televíziu bolo jedno z našich najlepších rozhodnutí — žiadne televízne vysielanie v mojom dome, žiadne reklamy na mizerné veci, ktoré nepotrebujem.

6. Nakupovanie nie je terapia. Je to iba míňanie času a peňazí.

7. Ak si zapĺňate váš život rôznymi rozptýleniami, je to pravdepodobne preto, že sa bojíte toho, aký bude život bez neustáleho pripojenia na Internet, bez sociálnych médií, správ, televízie, hier a maškŕt.

8. Zjednodušene, celkovo je zdravé jedlo nie iba zdravšie ako tamten odpad; je to dokonca potešenie.

9. Musíte si vymedziť čas na to, čo je dôležité: čas strávený s vašimi deťmi, čas na vášho partnera, čas pre kreativitu a čas na cvičenie. Všetko ostatné dajte bokom, aby ste si spravili čas.

10. Nadmerné angažovanie sa je ten najväčší hriech proti jednoduchému životu, ktorý ľudia robia. Bolestivo vynechávam ohromné množstvo záväzkov, aby som si uľahčil život a som rád, že som to spravil. Robím to každoročne alebo tak nejak, lebo stále zabúdam.

11. Svoje dni trávim neštruktúrovane a bez rozvrhu, takže mám priestor aj na malé veci, ktoré sú veľmi dôležité: čítanie s mojimi deťmi, prechádzka, schrupnutie.

12. Mám určité aktivity, ktoré robím skoro každý deň aj napriek tomu, že ich nemám v rozvrhu: písanie, čítanie, zdravé stravovanie, posilňovanie alebo hranie sa s deťmi vonku, kontrolovanie mojej e-mailovej schránky, čítanie s deťmi.

13. Je ľahké zahltiť si život s rôznymi vecami, lebo je strašne veľa vecí, ktoré znejú zaujímavo. Stále počujeme o tom, ako si chcú ľudia ešte stále niečo pridať do svojho života. Ale je ťažšie zapamätať si, že ak si pridávame veci do svojich životov, znižujeme si svoj priestor. A priestor je dôležitý.

14. Tým, že poviete nie veciam, ktoré znejú naozaj dobre, poviem áno veciam, ktoré sú pre mňa naozaj dôležité.

15. Rozptyľovanie je ako lákavé, tak aj omnoho zničujúcejšie, ako si uvedomujeme.

16. Je lákavé zaplniť si každú jednu minútu vášho dňa určitou formou produktivity alebo rozptýlením. Nerobte to! Nechajte si trocha prázdna.

17. Veľmi si zakladáme na vzrušení. Je to iba dočasné a nedôležité.

18. Príliš zdôrazňujeme produktivitu. Sústreďte sa, priority a efektivita sú dôležitejšie. Takže je pekné, ak idete na prechádzku so svojou láskou.

19. Ak sa nedokážete naučiť sedieť v tichej miestnosti sám, bez nijakých rozptýlení, nedokážete si ani uľahčiť život.

20. Nakupovanie vecí nevyrieši váš problém. Ani jedlo.

21. Nezáleží na tom, koľko vecí vlastníte. Záleží na tom, či ich viete využiť.

22. Je lepšie ak máte na poličke 6 kníh, ktoré sa chystáte reálne prečítať, ako mať sto kníh, ktorých sa ani nedotknete.

23. Keď cestujete naľahko, ste voľnejší, menej zaťažený a menej unavený. Toto aplikujte na celý život. Nie iba na cestovanie.

24. Vaša pozornosť je vaše najcennejšie vlastníctvo. Dajte ju ako darček ľudom, ktorých máte najradšej a nie bande klaunov na Internete. Dajte ju do práce, ktorá má pre vás najväčší význam, nie rozptýleniam.

25. Niekedy sú rozptýlenia milé.

„Začnime to jedným alebo dvoma schrupnutiami.“ – Macko Pú.

Preložil: Michal Guza

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Huffingtonpost, Wikihow

Facebook komentár