Branson_Cena_za_Hyperloop_bude_rovnaka_ako_za_vysokorychlostny_vlak

Miliardár a zakladateľ spoločností pod hlavičkou skupiny Virgin – Richard Branson uviedol, že lístky na jeho dopravný systém hyperloopu nebudú stáť viac ako pre cestovné na vysokorýchlostný vlak.

Spoločnosť ktorej Branson predsedá – Virgin Hyperloop je podľa jeho slov už od decembra minulého roka “veľmi blízko” k nasadeniu technológie v Indii a je v rozhovoroch s vládou Dubaja a Saudskej Arábie o zavedení technológie aj na Blízkom východe.

Hyperloop predstavuje dopravné systémy, ktoré sú založené na pohybe pretlakových kapsúl podtlakovými rúrkovými tunelmi. Kapsule majú poháňať lineárne indukčné motory a vzduchové kompresory. Táto myšlienka sa považuje za podnet vizionára a podnikateľa z oblasti technológií – Elona Musku, ktorý v roku 2013 prišiel s vypracovanými plánmi pre túto technológiu.

Hovoriac o cene spoločnosti Hyperloop One, Branson povedal: “Bude to porovnateľné s lístkom na vysoko-rýchlostný vlak a potenciálne budeme môcť znižovať cenu aj na nižšie úrovne.”

Branson uviedol, že práca na prvom tomto dopravnom systéme Hyperloop One sa začne v budúcom roku a zníži čas jazdy z piatich hodín na “niečo viac ako pol hodiny”.

Súvisiace: Pozemná preprava pri rýchlosti 1200 km/h sa približuje k realite

Branson ďalej poznamenal: “Myslím tým, že indická vláda sa rozhodne pre trasu z Bombaja do Pune,” .. “Je to cesta v Indii, ktorá trvá päť hodín a práve systém hyperloopu vie túto nočnú moru a aj veľký počet nehôd na tejto trase odstrániť.”

“Povedali sme, že budeme môcť vybudovať hyperloop pozdĺž cesty a skrátiť jej čas na niečo cez pol hodiny. To začneme budovať v priebehu budúceho roka a bude sa jednať o hlavný bod Virgin Hyperloop, ktorý bude vedieť byť vybudovaný kdekoľvek na svete. ”

Branson očakáva, že akonáhle sa uskutoční prvý projekt, dopyt po tejto technológii bude “obrovský”.

Ďalej poznamenal: “Takže s vládou Dubaja diskutujeme o prepojení nového letiska so starým.” … “V Saudskej Arábii diskutujeme o hyperloopu, ktorý pôjde cez púšť. Myslíme si, že to je obchodom ktorý má fantastickú budúcnosť.”

V Dubaji spoločnosť Virgin Hyperloop One spolupracuje s operátorom prístavov – DP World na uvedení technológie do prevádzky. Začiatkom tohto roka sa taktiež spojil so Saudskou Arábiou, aby priniesli hyperloop do arabského kráľovstva.

Bransonova Virgin nie je v tejto oblasti sama a čelí konkurencie od Muskovej spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies a kanadskej firmy TransPod ako aj ďalších.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár