Richard_Branson_Virgin_Galactic_vezme_ludi_do_vesmiru_pred_Vianocami_top

Richard Branson poznamenal, že Virgin Galactic je na pokraji veľkého úspechu: po Vianociach pošle ľudí do vesmíru.

Podnikateľ a miliardár v priebehu tohto týždňa poznamenal, že je “celkom presvedčený “, že jeho podnik v oblasti vesmírneho cestovného ruchu dokáže dosiahnuť svoj milník už do konca roka.

Poznamenal: “Máme vynikajúcu skupinu astronautov, ktorí v projekt veria 100% a dajú do toho všetko.”

Prvých pár výletov do vesmíru zrealizuje skúšobný pilot bez toho, aby mohol byť na palube aj iný človek. Branson poznamenal, že bude prvým cestujúcim. Nakoniec sa dostanú na radu aj turisti, ktorí si za služby zaplatili.

Poznamenal: “Nie je mi povolené letieť, kým to na poprvýkrát niekoľkokrát nepreskúšajú skúsení odborníci” … “Rád by som sa bol súčasťou tohto reálneho letu, ale [piloti] sú neuveriteľne statoční ľudia.”

Raketami poháňané lietadlo spoločnosti Galactic – SpaceShipTwo poletí do vesmíru potom, čo sa oddelí od krídiel materskej lode. Bolo dôkladne testované na zemi a v nižších nadmorských výškach, … “Ale prvé lety do vesmíru budú “nebezpečné”.

Súvisiace: SpaceX: Prvý turista poletí k Mesiacu

Branson poznamenal: “Piloti budú vo vesmírnej rakete letieť pri rýchlosti 3700 kilometrov v hodine a k zrýchleniu na najvyššiu úroveň dôjde už za približne osem sekúnd.

Začiatkom tohto roka spoločnosť obnovila skúšobné lety cez prepracované vesmírneho lietadlo SpaceShipTwo – VSS Unity. Najnovší test v júli poslal plavidlo do nadmorskej výšky 53 kilometrov. Cieľom je poslať VSS Unity viac ako 80 kilometrov nad zem, čo bude dostatočne vysoko na to, aby od americkej vlády získala povolenia na skúšky pre astronautov.

Ak spoločnosť Virgin Galactic dosiahne tento priestor ešte pred tým, ako sa skončí rok, Bransonova snaha sa dostane pred jej priameho konkurenta – miliardára Jeffa Bezosa a jeho spoločnosť Blue Origin. Spoločnosť Blue Origin, ktorá bola založená v roku 2000, taktiež plánuje ponúkať suborbitálne lety platiacim zákazníkom.

Galactic by tiež mohla poraziť spoločnosť vesmírneho cestovania a prepravy od Elona Muska – SpaceX, ktorá spustila boom okolo vesmírneho cestovania a zároveň už realizuje výlety bez pilotov na obežnú dráhu a pripravuje sa na to, aby s astronautmi v priebehu budúceho roka lietali na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Branson ďalej poznamenal: “Ak chcete posielať ľudí do vesmíru, bezpečnosť je jednoznačne dôležitou vo všetkých oblastiach,” … “Takže nikomu z nás nejde hlavne o to stať sa prvou, čo najskôr.”

Ale dodal, že “Virgin Galactic prvou pravdepodobne bude.”

Branson ďalej uviedol: “Elon buduje mimoriadne veci, my dúfame, že sa nám podarí dosiahnuť mimoriadne veci, Jeff, určite taktiež dosiahne mimoriadne veci,” … “Dopyt po kozmickom cestovaní, či už sú to satelity, výlety ľudí do vesmíru, je obrovský … Takže pred nami je naozaj vzrušujúce obdobie.”

Richard_Branson_Virgin_Galactic_vezme_ludi_do_vesmiru_pred_Vianocami

Systémy riadenia návrhu a riadenia letu zariadenia SpaceShipTwo boli po havárii testovacieho letu v roku 2014 opravené (ktoré viedli k usmrteniu kopilota).

Súvisiace: Elon Musk: “Nová raketa SpaceX Falcon Heavy niči konkurenciu”

Branson poznamenal, že táto nehoda spôsobila, že sa bude pýtať, či má pokračovať v ďalších aktivitách svojho najrizikovejšieho podnikania. Spoločnosť však uviedla, že získala podporu, a to aj od zákazníkov, ktorí si na jednodňový výlet v SpaceShipTwo kúpili lístky v rozmedzí 200 000 až 250 000 dolárov. Na tejto ceste je poradovník už v hodnote niekoľkých stoviek záujemcov.

Let bude jednotlivcom ponúkať stav bez-tiaže v priebehu pár minút a výhľady na oblúkovaný obzor Zeme.

Nie je však jasné, kedy spoločnosť Virgin Galactic bude plne funkčnou.

Na Bransonovi je známe, že stanovuje termíny, ktoré nemusia byť splnené. Spoločnosť Virgin Galactic vyvíja SpaceShipTwo od roku 2004 a Bransonová spoločnosť spočiatku vyhlásila, že komerčné preteky začnú v roku 2007. O jedenásť rokov neskôr spoločnosť stále pracuje na tom, aby dostala svojich 600 zákazníkov do vesmíru.

Branson nakoniec poznamenal: “Vesmír je náročný, raketová veda je raketová veda,” … “Ja by som samozrejme rád dokázal, že naši kritici sa mýlia a myslím si, že pred Vianocami to dokážeme. Myslím, že akonáhle sa dostaneme do tohto priestoru, ešte budeme musieť zrealizovať niekoľko podobných testovacích letov a až následne potom môžeme začať posielať do vesmíru bežných ľudí.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, ZDnet

Facebook komentár