Toto je odpoveďou Manish-a Rai Jain-a, ktorý pred tým pracoval pre Google a Quora. V súčasnosti pracuje na jeho vlastnom startup-e Snapknock.

Žil som vo Švajčiarsku dva roky a potom som sa presťahoval do Ameriky. Život vo Švajčiarsku vo je všeobecnosti lepší než v Amerike a tu je, že prečo:

1) Vyšší životný štandard: Švajčiarske mestá, domy a jedlo sú tej najvyššej kvality. Kriminalita je veľmi nízka a preto sa môžete naozaj cítiť bezpečne uprostred noci pri potulovaní sa po okolí. Nie sú tam žiadny žobráci na uliciach a všetci naokolo vás vám pripadajú veľmi dobre až je to nereálne. Môžete piť z ktorejkoľvek verejnej fontány v meste a všetky verejné priestory sú udržiavané naozaj v čistote. Existuje mnoho dôvodov prečo Zürich sa konštantne drží ako jedno z top 3 miest na svete kde žiť.

Súvisiace: Ste talentovaný? Najviac sa o Vás postarajú vo Švajčiarsku

2) Vyššie mzdy a nižšie dane: Švajčiarske mzdy sú veľmi vysoké. Ak ste čašníkom dostanete minimum 20 CHF na hodinu. Ak ste inžinier alebo bankár vaša mzda je  vyššia ako vašich kolegov v Amerike. Najlepšie na tom je to, že dane sú relatívne nižšie ako v Amerike. (SWISS TAX CALCULATOR)

3) Úžasná verejná doprava / možnosti cestovania: Ste presne v strede Európy. Od Zürichu je Nemecko vzdialené hodinu, Francúzsko a Taliansko 2 hodiny a všetko ostatné je pár hodín lietadlom. Všetky vlaky chodia vždy na čas a obe dopravy intra-city aj inter-city sú veľmi dobré. Akékoľvek vzdialenejšie miesto zaostríte, môžete sa tam dostať výhradne verejnou dopravou. Švajčiarsko je tiež súčasťou Schengenskej dohody aj keď nie je členom Európskej únii. Znamená to, že občania krajín zbavení víz (ako India/Čína) sa môžu voľne túlať po EU ak žijú alebo pracujú vo Švajčiarsku.

4) Lepšia rovnováha medzi pracovným životom s dôrazom na šport: Ľudia pracujú, aby tam mohli žiť. Od 8-5 je kultúrnou normou a nepracujú po večeroch alebo cez víkendy. Netýka sa to iba úradníkov, ale aj všeobecne obchodov / obchodných centier atď. Mínusom je, že bary sa v celom Zürichu zatvárajú o 7 večer počas pracovného týždňa a otvárajú sa len od 4 poobede v Sobotu. V nedeľu nič nie je otvorené. Každý koho som poznal robil pravidelne 2 športy, čo vysvetľuje, že všetci Švajčiari sú fit.

5) Takmer bezplatné vzdelanie dokonca aj počas vysokoškolského štúdia: Ako opak je USA, kde Vás môže stáť vysokoškolské štúdium aj hypotekárny úver a vaši rodičia na to musia odkladať celý život. Najlepšie Švajčiarske školy pýtajú iba 500 CHF na semester vzhľadom na národnosť. Zahŕňa to však svetovo najrenovovanejšie univerzity ako ETH Zürich a EPFL Lausanne a je to pravdivé aj dokonca pre 2. vysokoškolský stupeň štúdia- ETH-Rektorat- Semestergebhuren/-beitrage.

6) Čistý vzduch bez smogu / nádherné hory a príroda: Švajčiari sa naozaj starajú o prírodu. Klimatizačné zariadenia sú odcudzované ak nie úplne zakázané. Dokonca keď nám leto prinieslo 32C, sme museli pracovať všetci aj fanúšikovia klimatizácie buď doma alebo práci. Ach, hrôza! Ale je to dobré pre životné prostredie a leto nebude trvať dlho. Ďalším dobrým príkladom je tunel Gotthard železničný tunel, ktorý Švajčiari budujú, aby znížili množstvo kamiónov medzi Švajčiarskom a Talianskom.

Súvisiace: Švajčiarsko je stále najkonkurencieschopnejšou ekonomikou sveta

7) Potraviny / Čokoláda / Pivo / Víno: Tá najlepšia Švajčiarska čokoláda sa nepredávaná na svetových letiskách (pozerám na teba Lindt). Vo Švajčiarsku dostanete jesť Sprüngli, kde IIRC má svoju hlavnú pobočku na Paradeplatz v Zürichu priamo pri Credit Suisse a UBS centrále a nenájdete ju nikde v zahraničí. Vo Švajčiarsku nájdete tiež dobrý výber talianskej, francúzskej a nemeckej kuchyne a nebudete sa sťažovať na pivo a víno.

Tak prečo som sa teda presťahoval? Tu máte teraz 3 dôvody, kde v USA (Kalifornia) sa máte lepšie ako vo Švajčiarsku:

1) Počasie: Švajčiarsko nie je známe pre svoje skvelé počasie. Je tam chladno a vlhko 9 mesiacov v roku a horúco a vlhko ten zvyšok. Kalifornia sa môže pochváliť počasím priamo z neba (mínus zemetrasenie)

2) Silicon Valley: Ak ste softvérovým technikom vaša Mecca leží v oblasti zátoky San Francisca. Voľba veľkých ambicióznych firiem a špičkovej technológie je bezkonkurenčná vo zvyšku sveta. Zürich má len niekoľko softvérových firiem, takže ak sa rozhodnete žiť v Zürichu a budete pracovať pre nich tak sa tam zaseknete.

Súvisiace: Základný príjem vo Švajčiarsku – 2 500 frankov mesačne pre každého

3) Cudzinci sú turisti: Švajčiari neveria cudzincom, že prispievajú k ich spoločnosti. Pre nich, cudzinci sú niečo, čo musia znášať a chrániť ich spoločnosť pred nimi. Sú to naozaj milí srdeční ľudí, ako náhle ich spoznáte, ale keď tam budete žiť, nebudete sa cítiť ako doma.

Preložil: Marek Kopriva

Zdroj: HuffingtonPost

Facebook komentár