Silné…ale jednoduché

Pohyby na trhoch sú tak neskutočne komplikované, že aj tí najskúsenejší svetoví portfólio manažéri majú problém „poraziť trh“ v dlhodobom horizonte. Vytvorenie silného portfólia preto musí byť podobne komplexné, však? Nesprávne. Aj keď architektúra a manažment portfólií nie je jednoduchý, predstavujeme Vám postup pozostávajúci zo 7 krokov, ktorý Vám to až prekvapivo uľahčí.

Krok 1: Poznajte samého seba

Musíme začať týmto gréckym porekadlom (orig. „Know Thyself“), pretože osobné financie sú viac osobné, ako financie. Investovanie je komplexné, pretože my sme komplexní. Preto musíme chápať samých seba predtým, ako skúsime chápať svetové trhy.

To zahŕňa poctivo odhadnúť svoje časové možnosti a zisky potrebné na splnenie svojich cieľov. Ale predovšetkým je dôležité poznať svoju ochotu riskovať na trhoch. Musíte si urobiť test odvahy.

Súvisiace: 4 investičné stratégie miliardárov pre nemiliardárov

Krok 2: Pochopte investovanie

Je pravda, že by ste nemali investovať do niečoho, čomu nerozumiete, pretože keď prídu ťažké časy, ani najlepšia investičná stratégia vám nepomôže, ak dostatočne nechápete logiku, ktorá sa za ňou skrýva. Môj kolega, autor Larry Swedroe, mi raz svojím typickým New-Yorským prízvukom povedal: „Musíš byť schopný vysvetliť svoju investičnú stratégiu aj piatačikovi.“
Mali by ste byť zhruba oboznámený o histórii „trhu“ a pracovať na tom, aby ste sa stali zbehlým hlavne v systematickom, akademickom prístupe k trhovému investovaniu – moderná teória portfólií (Modern Portfolio Theory).

Krok 3: Dizajnujte svoje portfólio

Keď sme už raz teda oboznámili…nuž, sami so sebou (a taktiež so základmi trhov a investovania), je čas vybudovať vlastné portfólio. Vytvoril som jednoduchý počiatočný bod pre investorov, ktorý v sebe spája všetko nevyhnutné z Modernej teórie portfólií – diverzifikáciou v širokom priereze tried kapitálu aktív, uprednostňujúc tie, ktoré boli v minulosti úspešné – a základov znalostí o behavioralných financiách, zredukovaním nestálosti portfólia cez fixný príjem.

Vráťte sa späť ku Kroku 1, aby ste zistili, či táto rovnováha akcií a dobropisov je vhodná alebo či by mala byť kalibrovaná viac agresívne (zvýšením prídelu pre akcie) alebo konzervatívne (zvýšením prídeli pre dobropisy).

Súvisiace: 10 rád pre zjednodušenie vášho investovania

Krok 4: Implementujte svoje portfólio

V poriadku, takže teraz máte vedomosti a tiež plán, ale to všetko je bezvýznamné, ak sa to nepremení do skutočnosti. Pretože nemáme kontrolu nad kolísaním trhu, musíme sa sústrediť na faktory, ktoré vieme ovplyvniť. Hlavným z nich je suma investície.

Odoporúčam vyhnúť sa podielovým fondom s províziami pri predaji, a „aktívne“ manažovaným fondom s vyššími pomermi interných nákladov. Naopak, zamerajte sa na „pasívne“ alebo indexované fondy vo vašich firemných dôchodkových plánoch, účty s vlastným manažovaním alebo pod správcovstvom finančných poradcov.

Krok 5: Monitorujte svoje portfólio

Chcete byť znalý toho, čo sa deje s vaším portfóliom, ale nie ním posadnutý, pretože keď svojmu portfóliu venujete príliš veľa pozornosti,  môže sa to obrátiť proti vám. Áno, nejaké kroky môžu byť doporučiteľné pri rôznych pohyboch na trhu – viď Krok 6 – ale vykonanie veľkých zmien bezdôvodne väčšinou narobí viac škody. A keď úplne musíte, keď je to vhodné, „zmiznite z trhu“ .

Krok 6: Vyvážte svoje portfólio

Hlavne v časoch veľkej trhovej nestálosti, naskystuje sa nevyhnutná otázka: „Takže, mám tu teraz len sedieť a pozerať ako bude moje portfólio zničené?“ Nie, nemusíte len tak nečinne sedieť. Ak sa trh posunul natoľko, že vám to spôsobuje nervózny pocit v bruchu, je šanca že vaše portfólio je nevyvážené.

V takýchto prípadoch je celkom vhodné vrátiť pomer prídelov na počiatočný bod procesom vyváženia. Aj keď takéto vyváženie nutne neznamená že zarobíte viac peňazí priebehom času, ale pomôže to znížiť nestálosť portfólia.

Súvisiace: Čo by ste mali robiť, ak máte 5000 dolárov na investovanie

Krok 7: Financujte svoje portfólio

Veľmi často obviňujeme iných – partnera, investičných manažérov alebo dokonca trhy – že toho je málo v našom portfóliu. Ale napriek tomu, že aj keď niektorí (alebo aj všetci) z týchto účastníkov môžu mať podiel na vine, nezabudnite že práve VY ste hlavným faktorom vašich investičných úspechov cez príspevky, ktoré vykonáte.

Samozrejme, je dôležité ako je vaše portfólio štrukturované (a to je aj cieľom tohto príspevku), ale najväčším faktorom, ktorý rozhoduje o úspechu v investovaní nie je odtienok vášho štýlu portfólio manažmentu, ale vaša ochota pravidelne odkladať zmysluplné sumy vášho ťažko zarobeného príjmu. To vám zaisťuje, že môžete v budúcnosti obnoviť svoj príjem v čase, keď nebude schopný alebo ochotný pracovať.

Preložil: Michal Mráz

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár