Idealny_smartfon_bez_okrajov_sa_coskoro_moze_stat_realitou_2018_top

Výrobcovia smartfónov už celé roky pokúšajú verejnosť predstavou o telefóne, ktorý by bol tvorený výhradne displejom. Má sa jednať o prenosné zariadenie bez tlačidiel a okrajov, ktoré by narúšali futuristický dizajn.

Takýto koncept smartfónu sa však zatiaľ nedostal do výroby ani napriek dlhotrvajúcej snahe. Na trhu sa však objavilo niekoľko modelov s minimálnou plochou ohraničujúcou samotný displej a najnovší iPhone X sústredil prednú kameru a všetky senzory do úzkeho výrezu v hornej časti zariadenia.

Čoraz častejšie sa však objavujú zákulisné informácie a špekulácie o smartfóne, ktorý by disponoval bezprecedentne veľkým displejom. Predstavujeme Vám niekoľko teórií, ktoré by sa mohli v blízkej budúcnosti stať realitou.

V posledných mesiacoch vyplávali na verejnosť informácie, ktoré hovoria o tom, že budúcnosť dizajnu smartfónov sa môže uberať rozličnými smermi.

Koncept smartfónu bez okrajov od značky Vivo.

Koncept smartfónu bez okrajov od značky Vivo.

Na portáli Slashleaks sa v priebehu minulého týždňa objavila snímka prototypu smartfónu čínskeho výrobcu Vivo, ktorý sa úplne zbavil okrajov okolo displeja.

Na zariadení nie je viditeľné ani žiadne tlačidlo „Domov“. To by mohlo naznačovať, že sa podobá na model Vivo X20 Plus, ktorý by mal byť prvým smartfónom na svete so snímačom odtlačku prsta vstavaným priamo do displeja.

Spoločnosť Vivo nie je jediným hráčom, ktorý experimentuje s dizajnom bez okrajov.

Patent spoločnosti Samsung na smartfón bez okrajov.

Patent spoločnosti Samsung na smartfón bez okrajov.

Spoločnosť Samsung si nedávno patentovala dizajn nového smartfónu, ktorý je charakteristický mimoriadne veľkým displejom a absenciou akýchkoľvek okrajov.

Ilustrácie, ktoré boli priložené k patentu, naznačujú, že futuristické zariadenie tejto značky by malo mať určitý ovládací prvok v hornej časti svojho dizajnu. Je však pravdepodobné, že sa jedná iba o výstup predného reproduktora.

Na snímkach nie je žiadny náznak toho, že by bola plocha displeja niečím narušená.

Potrvá ešte nejaký čas, kým sa smartfóny bez okrajov stanú mainstreamovou senzáciou

Model ZTE Axon M predstavuje vyklápací smartfón s dvoma displejmi.

Model ZTE Axon M predstavuje vyklápací smartfón s dvoma displejmi.

Zdá sa, že výrez v hornej časti telefónu s objektívom TrueDepth bude aj v dohľadnej budúcnosti charakteristickým prvkom smartfónov spoločnosti Apple. Na verejnosti sa však objavili informácie, že s tým konceptom sa v súčasnosti začína pohrávať aj spoločnosť Google.

Správa agentúry Bloomberg naznačuje, že spoločnosť Google pracuje na vývoji novej verzii operačného systému s názvom Android P, ktorý bude optimalizovaný pre smartfóny s výrezom v hornej časti displeja.

Technologický gigant týmto krokom pripravuje svoj operačný systém na príchod novej vlny moderných smartfónov. Okrem zariadení s horným výrezom, ktorý bol doteraz charakteristický výhradne pre telefóny iPhone, očakáva tiež objavenie sa smartfónov s flexibilnými displejmi a viacerými obrazovkami.

Výrobcovia smartfónov experimentovali v priebehu roka 2017 s rôznymi dizajnérskymi inováciami

Zariadenie Essential Phone.

Zariadenie Essential Phone.

Je známe, že výrez v hornej časti displeja vďačí svojej popularite spoločnosti Apple. Prvým telefónom, na ktorom sa tento prvok objavil, bol však model Essential Phone. Ten je dielom Andyho Rubina, ktorý je spolutvorcom systému Android.

Essential Phone sa totiž snaží maximalizovať displej telefónu a predný objektív tak umiestnil do malého výrezu v hornej časti displeja.

Smatfóny, ktoré využívajú operačný systém Android 7.1.1 Nougat a nie sú optimalizované pre tento výrez majú problém so spúšťaním niektorých špecifických aplikácií a v konečnom dôsledku nevyužívajú plný potenciál mimoriadne veľkej obrazovky. Podobne ani najnovší softvér Android 8.0 Oreo nie je prispôsobený takémuto dizajnu smartfónov.

Dokonca aj iPhone X sa stretáva s tým, že nie všetky aplikácie sú optimalizované pre horný výrez v displeji. Môže sa však jednať o prekážku, ktorú spoločnosť Apple odstráni v budúcich zdokonalenia svojho softvéru.

Horný výrez na displeji sa objavil aj na najnovších patentoch smartfónov značky Samsung

Idealny_smartfon_bez_okrajov_sa_coskoro_moze_stat_realitou_2018_6

Patent spoločnosti Samsung.

Ilustrácia nového patentu naznačuje, že spoločnosť Samsung sa prikláňa skôr k dizajnu modelu Essential Phone ako k ikonickému iPhonu.

Neexistuje však žiadna záruka toho, že Samsung uvedie na trh smartfón s horným výrezom. Patenty sú totiž iba potenciálnymi konceptmi, nie konkrétnymi plánmi výrobcov. Ilustrácia je však náznakom faktu, že aj spoločnosť Samsung počíta s rôznymi možnosťami výroby svojich budúcich modelov.

Existujú tiež správy o tom, že Samsung predvedie smartfón s vyklápacím displejom. Takéto zariadenie by tiež profitovalo z výhod operačného systému Android P.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDNets, Yahoo

Facebook komentár