Či už si to uvedomujeme alebo nie, spôsob, ako sme boli vychovaní, má obrovský vplyv na to, ako sa budeme rozhodovať ako dospelí. Niekedy sú výsledky pozitívne, istotne. Ale inokedy výsledky sú škodlivé pre naše blaho, a to najmä pokiaľ ide o naše finančné blaho. To však neznamená, že môžeme viniť len mamu alebo otca ( alebo oboch ) za naše finančné chyby a nechať to tak. Ale akonáhle pochopíme koreň našich zlozvykov, môžeme si ich uvedomiť z nich a urobiť vedomé úsilie, aby sme ich zmenili.

Tu je osem bežných rodičovských druhov správania pri výchove, ktoré môžu negatívne ovplyvniť vaše finančné návyky a čo môžete urobiť pre ich prekonanie. Terapia sa začína.

Vaši rodičia boli veľmi šetrní

Správanie :

Či už potrebovali udržiavať stiahnutý rozpočet a snažili sa tak dať lekciu, alebo sa rozhodli finančne pre svoje záujmy ako prvé, zdalo sa, že vám odopierajú všetko, čo ste chceli ako dieťa.

Vplyv : Míňate, aby ste kompenzovali. Výdavky na žúroch sa často vyskytujú v reakcii na pocit deprivácie ako dieťa. Vari sme všetci nepočuli príbehy o prísnych rodičoch, ktorých dieťa sa vzbúrilo a “zdivočelo”? Možno, že takto narábate so svojimi peniazmi, kvôli šetrnosti svojich rodičov.

Riešenie : Porozprávajte sa s rodičmi o dôvodoch ich voľby. Môže byť za tým viac, než ste vtedy chápali, keď ste boli malí. Bez ohľadu na to, uvedomte si, že vaša skutočná pomsta za depriváciu v detstve je finančná prosperita. Presmerujte vnútorného rebela, čo najlepšie ako viete na sporenie, namiesto míňania. Ak vaša vôľa nie je dosť silná na zastavenie míňania, prinútťe sa vytvorením automatického sporenia, ak to bude možné.

A nenechajte cyklus pokračovať : Ak máte deti, uistite sa, že im odôvodňujete prečo byť opatrný s peniazmi, aby sa mohli naučiť výhody sporenia a necítili sa rozhorčene.
 

Vaši rodičia vás rozmaznávali

Správanie :

Možno vaši rodičia ako deti sami mali depriváciu a v reakcii, sa rozhodli utrácať na vás. Vyrastali ste životom hojnosti a nechcenia nič za hocičo.

Vplyv : Máte pocit, že máte právo na luxusný životný štýl. Deti, ktoré sú rozmaznávané môžu často vyrásť na očakávaniach, že môžu – a mali by – mať stále všetko, čo chcú. Problém je, že nemusíte mať príjmy na podporu svojej schopnosti žiť vo veľkom, čo môže viesť k hromadeniu zbytočných dlhov.

Riešenie : Presuňte svoj ​​zmysel pre nárok mať veľa “vecí” teraz na finančnú slobodu neskôr. Dajte si výzvu, aby ste videli, aké to je, žiť skromne a potom dať úspory na dôležitejšie ciele, ako je nákup domu, pohodlný dôchodok alebo založenie rodiny. Založte si sporenie na zlepšenie príspevku odchodu do dôchodku, aby ste sa prinútili lepšie rozhodovať o peniazoch pre vašu budúcnosť.
 

Vaši rodičia boli veľmi dobročinní

Správanie :

Možno, že vyrástli chudobní alebo zažili nejakú traumu. V reakcii na to, sa rozhodli investovať svoj ​​čas a peniaze na účely, pre ktoré oni boli nadšení.

Vplyv : Vaše srdce je na správnom mieste, ako aj bolo u vašich rodičov. Ale môžete dávať viac peňazí, než si môžete skutočne dovoliť z pocitu viny alebo záväzkov. Či už sa cítite zaviazaní, kvôli skúsenostiam svojich rodičov, alebo chcete sa vyrovnať ich veľkorysosti, nemôžete povedať “nie” väčšine dobročinným účelom. Dobročinnosť je krásny a ušľachtilý koncept, ale je ľahké nechať svoje emócie dostať to najlepšie z vás, čo môže mať za následok hovoriť “áno” príliš často a darovať viac, než si môžete skutočne dovoliť.

Riešenie : Rozhodnite sa, ktoré účely sú pre vás najdôležitejšie, a urobte si teraz rozpočet na charitatívne dary, ktorý je v rámci vašich prostriedkov na budúci rok. Tento rozpočet by mal obsahovať niečo navyše pre nečakané problémy, ktoré budete chcieť podporiť. Potom nastavte automatické platby prostredníctvom banky, a to buď mesačne alebo ročne , v závislosti na tom, čo si môžete dovoliť a nechať charity, aby vedeli čo očakávať. Týmto spôsobom, viete, čo dávate a načas a nebudete tak pokúšaní dávať príliš veľa na základe emócií a impulzu.
 

Vaši rodičia vás nikdy neučili o peniazoch

Správanie:

Toto je veľmi častý problém a často kvôli podvedomému večnému nedostatku svojich vlastných rodičov z finančného vzdelávania. Peniaze majú notoricky známu povesť, že sú špinavé a tabu. A samozrejme ženy majú za sebou dlhú históriu, že je to tmavé miesto, keď išlo o financie v domácnosti. Tak sa generácie rodičov vyhýbali diskusii o finančných záležitostiach so svojimi deťmi z nevedomosti alebo predsudkom.

Vplyv : Ste finančne nevzdelaný – a pravdepodobne mnohými rôznymi spôsobmi, či už je to prečerpanie, žiadne sporenie alebo vyhnutie sa investovaniu a / alebo finančnému plánovaniu všeobecne. Nemáte znalosti, pokiaľ ide o hospodárenie s peniazmi, tak vám ostáva ( dúfajme ), učiť sa zo svojich chýb.

Riešenie : Vzdelávajte sa. Čítanie finančných správ je skvelý štart. Môžete ísť ešte o krok ďalej tým, že najmete skúseného, kvalifikovaného finančného poradcu, ktorý vám môže ponúknuť personalizované poradenstvo, ako vás dostať na správnu cestu k dosiahnutiu svojich cieľov a v ideálnom prípade, vzdelávať vás súčasne. Získajte odporúčania od rodiny a priateľov a vypočujte si niekoľko kandidátov, kým nenájdete toho, čo sa vám páči a dôverujete mu. Ak máte svoje vlastné deti, majte prioritu, aby ste s nimi hovorili o peniazoch a zapojíte ich do aktivít svojho finančného plánovania, aby mohli prelomiť cyklus.
 

Vaši rodičia nadávali na burzu

Správanie :

Či už žili počas Veľkej depresie, urobili veľký vklad počas Veľkej recesie alebo urobili zlé rozhodnutie výberom akcií v minulosti, rozhodli sa dať svoje peniaze na najbezpečnejšie možné  miesto … pod posteľou.

Vplyv : Vyhýbate sa investovaniu do akcií vôbec. To sa môže zdať ako bezpečná voľba, ale skutočnosťou je, že potrebujete množiť svoje peniaze čo najviac, aby ste mali šancu na pohodlný odchod do dôchodku. Tu vám ostáva niekoľko možností okrem investovania na akciovom trhu a nehnuteľností.

Riešenie : Buďte opatrní a strategickí so svojimi rozhodnutiami o investovaní. To znamená, robiť dostatok výskumu a klásť otázky, ak je to nutné, ubezpečte sa, že viete, do čoho idete a či je to vhodné pre vaše ciele a toleranciu rizika. Tiež je potrebné, aby ste sa ubezpečili, že vaše celkové investičné portfólio je dobre diverzifikované, takže sa sami nevystavujte zbytočnému riziku.
 

Vaši rodičia žili vo veľkom

Správanie :

Možno, že si kompenzovali depriváciu z detstva, alebo cítili, že je potrebné držať krok s bratmi Jonesovými. Nech je dôvod akýkoľvek, vaši rodičia sa sami rozmaznávali a pravdepodobne míňali viac, než by mali.

Vplyv : Žijete tiež nad svoje pomery. Rovnako, ako sa snažíme zabrániť premene na našich rodičov, tak často sa to stáva. Vyrastanie v dome, kde si vaše vzory žili opulentný životný štýl by urobilo veľmi náročným pre vás prijať ten skromný štýl. Nešťastným výsledkom je, že sa budete pravdepodobne nielen snažiť držať krok s Jonesovými, ale so svojimi rodičmi rovnako.

Riešenie : Ak nemôžete ísť až tak ďaleko, že sa fyzicky premiestnite z prostredia, ktoré vás láka utrácať, potom je potrebné, aby boli obmedzenia na mieste, aby ste sa prinútili nutrácať. To znamená, nastavenie automatických prevodov na ušetrenie peniaze, ktoré by ste inak strávili a nastaviť svoj ​​účet a debetnú kartu len pre diskrečné výdavky so žiadnou ochranou kontokorentu.
 

Vaša matka bola závislá

Správanie :

Nech sa vydala za jedného muža s prostriedkami alebo viac mužov, o vašu mamu bolo postarané a nemusela sa starať o peniaze. ( Aspoň , ak viete. )

Vplyv : Vy tiež čakáte krásneho princa. Prečo by ste mali prebíjať, ak vaša mamička nemusela? Táto podvedomá otázka často vyústi do otáľania a nezodpovedného hospodárenia s peniazmi, pretože z časti svojej mysle, môžete predpokladať, že vás niekto nakoniec finančne zachráni.

Riešenie : Prebuďte sa z tejto nereálneho rozprávky ! Prestaňte čakať na záchranu a namiesto toho, zachráňte sami seba. Konečný výsledok bude oveľa viac uspokojujúci a môžete mať hrdosť v tom, že ste model finančnej nezávislosti a inšpirácia pre vaše vlastné deti a iných.
 

Vaši rodičia sa rozviedli

Správanie :

Je to nešťastnou realitou pre mnoho rodín a hlavný prispievateľ na všetky druhy psychických problémov detí, vrátane tých, ktoré poháňajú zlé finančné rozhodnutia.

Vplyv : Ste odhodlaní žiť šťastne až do smrti. To nie je nevyhnutne zlá vec, ale tiež vás to môže viesť skočiť do manželstva, kúpiť si dom a založiť rodinu predčasne alebo zo zlých dôvodov. To môže ľahko viesť k životu mimo svojich prostriedkov, kombinovaniu dlhov, trvalému finančnému stresu – a nakoniec môže viesť k rozvodu. Začarovaný kruh pokračuje.

Riešenie : Urobte záväzok, že budete vždy finančne nezávislý, aj keď pôjdete do manželstva, alebo už ste v manželstve. To znamená, udržiavanie svojich vlastných oddelených účtov pre výdavky, úspory a investície a urobiť to prioritou vo vašom vzťahu, aby ste prispeli k vašemu osobnému dôchodkovému účtu čo najviac ( aj keď nie ste živiteľ vo vašom vzťahu alebo zanechali pracovnú silu byť zaobstarávateľ ). Ak sa vám stane, že výrazne zarobíte viac ako u svojho potenciálneho partnera, môžete tiež chcieť, aby zvážil predmanželskú zmluvu ako praktické, ochranné opatrenie.

Preložila: Mária Ištočková

Zdroj: LibertyInvestor

Facebook komentár