Celosvetove-akcie-prepadli-po-prudkom-vypredaji-dlhopisov

Akciové trhy sa na konci minulého týždňa zrútili, pretože prudké navýšenie výnosov dlhopisov (prepad cien) povzbudilo investorov k vyhýbaniu sa rizikovejším aktívam.

Ázijské trhy nasledovali americké akcie, ktoré ukončili deň v stratách. Japonský akciový index Nikkei 225 odpísal 4%, zatiaľ čo hongkonský index Hang Seng uzavrel v strate 3,6% – najhorší deň tohto indexu za posledných deväť mesiacov. Juhokórejský index Kospi klesol o 2,8%, zatiaľ čo čínsky index Shanghai Composite stratil 2,1%.

Na začiatku obchodovania prudko klesali aj európske akcie. Akciový index FTSE 100 v Londýne odpísal 0,8%, zatiaľ čo nemecký DAX a francúzsky CAC 40 klesli o viac ako 1%.

Americké akciové futures sa po štvrtkových vysokých stratách zmenili len minimálne. Futures na americký akciový index Dow Jones pridali menej ako 0,1%, zatiaľ čo futures na S&P 500 a Nasdaq sa zvýšili o 0,3%.

Investori po celom svete sa čoraz viac obávajú, že vlna výdavkov na pandemické stimuly by mohla spôsobiť zrýchlenie hospodárskeho rastu a prudký rast cien. Ak by sa inflácia začala vo veľkých ekonomikách navyšovať, centrálne banky by mohli byť nútené realizovať zvyšovanie úrokových sadzieb alebo obmedziť nákupy aktív skôr, ako sa očakávalo.

Po dlhom období ľahkého prístupu k peniazom, by to mohlo viesť investorom k obmedzeniu zamerania sa na rizikové aktíva, za ktoré sú všeobecne považované akcie.

Obavy z vyšších úrokových sadzieb v súčasnosti majú jednoznačný vplyv na dynamiku trhu a povzbudzujú investorov, aby sa vyhýbali najmä rizikovejším aktívam, za ktoré sú považované najmä technologické akcie. Cena virtuálnej meny bitcoin v piatok prepadla takmer o 4% a klesla pod 46 300 dolárov.

Tai Hui, ktorý je hlavným analytikom pre trhy Ázie v spoločnosti JP Morgan Asset Management, uviedol: “Ekonomický výhľad v Spojených štátoch bol podporený distribúciou vakcín spolu s očakávaním, že prezident Joe Biden úspešne schváli stimulačný balíček prostredníctvom Kongresu.“

Nakoniec poznamenal: „Investori sa v súčasnosti zameraní na riziko inflácie a ekonomického prehriatia.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár