Mlady_princ_Saudskej_Arabie_vykonal_bleskovy_zasah_2017

Pred viac ako týždňom hotel Ritz-Carlton v Rijáde hostil niektorých popredných svetových obchodníkov, kde mladý korunný princ Saudskej Arábie predviedol svoju víziu bez ropnej budúcnosti jeho krajiny, jednotlivcom ako je Richard Branson alebo Tony Blair.

Dnes sú impozantné brány hotela zatvorené, keďže počas víkendu ho obkľúčili policajné autá, ako sa budova premenila na luxusný väzenský blok pre zadržaných členov VIP, vrátane miliardára a princa Alwaleeda bin Talala, ktorý bol jedným z desiatok saudských osobností ktoré boli počas víkendového zásahu údajne zatknutí, ktorý nariadila nová protikorupčná komisia.

Aby sa vplyvným saudským jednotlivcom zabránilo v možnom úteku, počas (v sobotu večer) tejto mimoriadnej drámy, súkromné letisko hlavného mesta bolo zatvorené. Poradcovia boli v šoku, keď boli konfrontovaní správami o situácii svojich vedúcich.

Súvisiace: Problémy Kataru mohlo spustiť zaplatenie výkupného

Národná televízia, vrátane kanála vo vlastníctve princa Alwaleeda, vyhlásila že tento bezprecedentný historický moment, opisujú ako “Čiernu sobotu voči korupcií a skorumpovaným predstaviteľom – ktorí nepočúvali svoje svedomie a z ich funkcie profitovali.”

Mená zatknutých však neboli zatiaľ úradne potvrdené. Otázky denníka Financial Times okolo zatknutia princa Alwaleeda neboli zodpovedané.

Generálny prokurátor Šejch Saud Al Mojeb v nedeľu uviedol, že podozriví z korupcie počas vyšetrovania majú zachované plné právne privilégiá, týkajúce sa ich majetku a finančných prostriedkov. Poznamenal: “Prebieha nezávislý súdny proces, ktorý bude plne rešpektovaný.”

Saudská Arábia tak čelí rozsiahlemu záťahu na vydieranie niektorých členov kráľovstva – najväčších magnátov a kniežat, čím ambiciózny syn kráľa realizuje naozaj konkrétne kroky, ktoré neostávajú len pri slovách. Nastáva to po rokov šetrenia a nerovnostiach v rozdelení bohatstva.

32-ročný princ Mohammed rozširuje železný vplyv v čoraz prosperujúcom arabskom kráľovstve, v rámci ktorej dohliada na svoju vojnu proti povstalcom, ktorí sú spojencami s Iránom a Jemenu. Zároveň plánuje radikálnu diverzifikáciu hospodárstva mimo ropy.

Kristian Coates Ulrichsen, ktorý má na starosti politiku Blízkeho východu na Inštitúte pre verejnú politiku na univerzite v Rice poznamenal: “Keď sa má ukázať ako vhodný vodca, ktorý má zostať pri moci desaťročia, Mohamed bin Salman pretvára kráľovstvo podľa vlastného obrazu a signalizuje potenciálne významný posun od konsenzuálneho vyrovnávania konkurenčných záujmov, ktoré saudskú vládu v minulosti charakterizovali.”

V rámci súčasnej prestavby saudskej vlády, boli princovia Miteb bin Abdullah a Adel Fakeih odstránení z vedúcich pozícií národnej gardy (bojové sily kráľovstva) a ministra hospodárstva. Princ Mohamed má tak kontrolu nad 3 hlavnými oblasťami hospodárstva. Zároveň je ministrom obrany, od kedy (roku 2015) jeho otec prevzal vládu nad trónom. V júni získal kontrolu nad domácou bezpečnosťou svojho staršieho bratranca, keď ho nahradil ako korunného princa.

James Dorsey, zo singapurskej technickej univerzity – Nanyang, povedal, že princ Mohammed porušil tradíciu konsenzu v rámci kráľovskej rodiny. “To vyvoláva otázky okolo nastolenia reformného procesu, ktorý sa čoraz viac zakladá na jednostrannom a nie na konsenzuálnom prepisovaní sociálnej zmluvy kráľovstva.”

Mohammed bin Salman svoju rastúcu silu využil na spustenie sociálnych reforiem, ktoré stanovujú agendu, v rámci ktorej napríklad ženám udelili práva, aby mohli v tejto krajine riadiť automobily a prisľúbil ukončenie náboženského extrémizmu a obmedzenie právomocí okolo náboženskej polície.

Princ, ktorý pochádza z generácie milénia je obľúbeným medzi mladšími saudami, ktorí jeho novú agendu prijali vo veľmi veľkej miere. Na sociálnej sieti Twitter sa rozšíril hashtag – “Kráľ bojuje proti korupcii”, pretože mnohí používatelia tento krok uvítali.

Zo strany starších saudovcov však čelí skôr skepticizmu, ako aj obavám konzervatívcov a podnikateľskej komunity, ako sa snažia vyrovnať sa s recesiou, ktorá sa dotýka ekonomiky závislej na rope.

Mohammed Alyahya, ktorý nie je rezidentom a je členom americkej organizácie Atlantic Council povedal, že princ Mohamed – ktorý v rozhovoroch zdôraznil, že nikto nie je nad zákonom – vyslal jasné posolstvo, že korupcia v ére ekonomických ťažkostí už nebude tolerovaná.

Alyahya ďalej uviedol: “Korupcia vo veľkom meradle bola najväčšou prekážkou pre miestny obchod a zahraničné investície, keďže práve kvôli nim štátny rozpočet každým rokom prichádzal o niekoľko miliárd,” … “Jedná sa o rozsiahle kroky, v rámci ktorých je potrebné aby reformný program “Vision 2030″ naozaj fungoval.”

Saudské ministerstvo financií v nedeľu uviedlo, že rozhodnutie zriadiť výbor pre boj proti korupcii, podľa vyhlásenia štátnej tlačovej agentúry povedie k posilneniu právneho štátu a zlepšeniu podnikateľského prostredia.

Orgán vlády pre podporu investícií uviedol, že vytvorí “spravodlivé a rovnaké podmienky pre všetkých potenciálnych investorov”.

Súvisiace: Saudská Arábia plánuje výstavbu $500 miliardového megamesta

Orgán vlády pre podporu investícií uviedol, že vytvorí “spravodlivé a rovnaké podmienky pre všetkých potenciálnych investorov”.

Vedúci regionálni bankári sa však obávajú, že táto „čistka“ by mohla paralyzovať podnikateľskú dôveru, ktorá už bola oslabená úspornými opatreniami, ktoré sa snažili riešiť trojročný pokles cien ropy.

Niektorí bohatí saudskí podnikatelia sa obávajú, že zásahy z korupcie by sa mohli stať politickým lovom čarodejníctva alebo slúžiť k zvyšovaniu príjmov iných jednotlivcov.

A vysoká povaha týchto cieľov zásahov, kde mnohí z nich spolupracovali s nadnárodnými nadnárodnými spoločnosťami, by tiež mohla odradiť zahraničných investorov, ktorí s veľmi veľkou skepsou vnímajú podobné kroky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, FinancialTimes

Facebook komentár