Mohammed bin Salman.

Mohammed bin Salman.

Pre splnenie záväzku ohľadom ukončenia väzieb so Saudskou Arábiou po vražde novinára Jamala Khashoggiho, talentová agentúra Endeavour v piatok suverénnemu investičnému fondu Kráľovstva vrátila investíciu vo výške 400 miliónov dolárov.

Správy, ktoré najprv uviedol denník The New York Times, prichádzajú šesť mesiacov po smrti Khashoggiho. Endeavour, vedená Ariom Emanuelom, v októbri oznámila, že sa odstúpi zo zmluvy so saudskou vládou po tlaku Hollywoodu, aby sa postavila proti kráľovstvu.

Dohoda v hodnote niekoľko stoviek miliónoch dolárov by saudskej vláde umožnila podporiť zábavné projekty doma i v zahraničí a podľa spoločnosti The Hollywood Reporter by získala 5 až 10% podiel v spoločnosti Endeavour.

V priebehu minulého roka korunný princ Saudskej Arábie, Mohammed bin Salman, realizoval stretnutia s americkými predstaviteľmi, celebritami a producentmi z Hollywoodu. Korunný princ chcel, aby sa jeho národ stal menej závislým od ropy ako hnacou silou ekonomiky jeho kráľovstva a podporil začínajúci zábavný priemysel v Saudskej Arábii.

Súvisiace:
Kde vo svete Saudská Arábia investovala?
Saudskoarabská snaha pre transformáciu je u investorov ešte viac ohrozená

Khashoggiho smrť však viedla k rozsiahlym medzinárodným protestom a spôsobila, že viacerí lídri v oblasti zábavy, technického a dopravného priemyslu s nimi pozastavili rozhovory alebo úplne prerušili vzťahy.

Virgin Group, miliardára Richarda Bransona ukončila rozhovory o potenciálnych investíciách do jej podnikania v oblasti kozmického cestovného ruchu a spoločnosti Blackstone Group, Uber a Goldman Sachs zrušili plány pre účasť na veľkej investičnej konferencii v hlavnom meste Saudskej Arábie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: HolywoodReporter

Facebook komentár