General view of Saudi Aramco's Ras Tanura oil refinery and oil terminal in Saudi Arabia May 21, 2018. Picture taken May 21, 2018. REUTERS/Ahmed Jadallah

Saudská Arábia zrealizovala obrovskú stávku na americký zemný plyn.

Saudi Aramco v znamení posunu bohatstva v oblastí energetických surovín počas včerajšieho dňa oznámila predbežnú dohodu o kúpe 5 miliónov ton skvapalneného zemného plynu ročne z exportného projektu pri meste Port Arthur, štátu Texas, ktorý je vo vývoji.

Ak bude dokončeným, nákup od spoločnosti Sempra Energy so sídlom v San Diegu by bol podľa poradenskej firmy Wood Mackenzie jednou z najväčších transakcií so skvapalneným zemným plynom (LNG), akú kedy podpísal.

Saudi Aramco, korunný klenot Saudskej Arábie by tiež mal vložiť infúziu hotovosti do rozvoja Port Arthur výmenou za 25% podiel.

Ira Joseph, vedúci predstavenstva spoločnosti S&P Global Platts, poznamenal: “Toto predstavuje hlavné vyjadrenie o vstupe Saudov na trh so skvapalneným zemným plynom a o tom, aká je situácia vrámci cenovej konkurencia v sektore amerického plynu.”

Hoci dohoda požaduje, aby Saudská Arábia nakúpila skvapalnený zemný plyn zo Spojených štátov, Joseph povedal, že je nepravdepodobné, že by palivo skončilo využívaním obrovskej spotreby tejto energetickej suroviny v kráľovstve. Pravdepodobnejšie sa bude spoločnosť Aramco snažiť nájsť kupcov amerického LNG v Južnej Amerike a Európe.

Giles Farrer, riaditeľ výskumu spoločnosti Wood Mackenzie napísal: “Očakávame, že Saudi Aramco využije tento objem na vytvorenie celosvetového portfólia, pretože sa chce stať globálnym hráčom v oblasti zemného plynu.”

Saudská investičná kompenzácia obchodných vojen

Aramco je najväčšou ropnou skupinou na svete a vlastní najväčšiu rafinériu v Amerike, ktorá sa nachádza aj v Port Arthur. Aramco si však začína budovať svoju pozíciu aj na spomínanom trhu LNG.

Amin Nasser, generálny riaditeľ spoločnosti Aramco vo vyhlásení uviedol: “Na tomto trhu vidíme významné príležitosti a budeme pokračovať v strategických partnerstvách, ktoré nám umožnia uspokojiť rastúci celosvetový dopyt po skvapalnenom zemnom plyne.“

Revolúcia v oblasti bridlích spôsobila, že Spojené štáty sú najväčším svetovým producentom zemného plynu, čo je pozícia, ktorú získali od roku 2009 po prekonaní Ruska.

Je tak rozsiahli objem zemného plynu, že veľká časť z neho sa mení na LNG, teda super chladenú formu paliva, ktorú môže prepravovať loď aj do zámoria. Čína a ďalšie rozvojové krajiny sa obrátili na LNG ako na čistejšiu alternatívu uhlia.
Podpora z veľmi bohatej Saudskej Arábie by mohla kompenzovať protiváhu obchodných vojen, ktorým čelí americký priemysel LNG v USA.

Ale vzťahy medzi USA-Čínou a USA-Saudskou Arábiou sú napäté.

Čína v septembri uložila 10% sadzbu na americký skvapalnený zemný plyn. Začiatkom tohto mesiaca Čína prišla s odplatou voči novým sadzbám od USA a to zvýšením ciel na LNG k hodnote 25%. Na druhej strane americká ropa bola pred čínskym hnevom ušetrená – aspoň pre súčasnosť.

Súvisiace: Kde vo svete Saudská Arábia investovala?

Saudsko-arabská vláda bola obvinená z nariadenia smrti novinára Jamala Khashoggiho a Kongres USA odsúdil jej konflikt s Jemenom. Sempra, ako aj ostatné spoločnosti podnikajúce so Saudskou Arábiou čelia riziku kritiky.

Sempra neodpovedala na žiadosť o pripomienku kvôli obavám z partnerstva so Saudskou Arábiou.

Štátne ropné spoločnosti si zabezpečujú svoje portfóliá

Zahraničné ropné spoločnosti pomáhajú urýchliť transformáciu Ameriky, ako významného producenta LNG.

ExxonMobil spolupracuje so štátnou ropnou spoločnosťou Kataru na LNG projekte Golden Pass, ktorý sa nachádza v oblasti Sabine Pass, v štáte Texas. Očakáva sa, že projekt o rozsahu 10 miliárd dolárov, ktorý má byť dokončený v roku 2024, bude každým rokom schopný vyexportovať približne 16 miliónov ton LNG.

Tieto dohody sú ďalším dôkazom krajín OPEC, ktoré sa snažia zabezpečiť svoje stávky, čiastočne z dôvodu rastúcich obáv ohľadom zmeny klímy.

Farrer ďalej uviedol: “Keďže sa energetický prechod zintenzívňuje, národné ropné spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na ropu, realizujú diverzifikáciu svojich expozícií od ropy k plynu a LNG”.

Farrer poznamenal, že Aramco taktiež zvažuje LNG dohody v Austrálii, Arktíde v Rusku a vrámci ďalších významných trhov.

Pre spoločnosť Sempra je pravdepodobné, že dohoda Aramco zvýši dôveru nad projektom Port Arthur, ktorý je jedným z piatich LNG projektov, na ktorých spoločnosť v Severnej Amerike pracuje.

Wood Mackenzie poznamenala, že projekt Port Arthur má v súčasnosti pravdepodobne dostatočný objem exportu na základe zmluvy ohľadom zabezpečenie dlhového financovania. Konečné investičné rozhodnutie by sa mohlo uzavrieť do konca roka 2019 alebo začiatkom roku 2020.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár