- Organizačné tipy ako je farebné označovanie a abecedizácia, často pochádzajú práve od dobre organizovaných ľudí, pretože je ich povahou triediť, plánovať, narovnávať a označovať.
- Ak je vaša každodenná rutina v hre chaosu, potom tieto tipy z dobrej organizácie nemusia byť pre vás tak užitočné.
- Napriek tomu, skúste tieto organizačné tipy od Sandy Maynardovej, trénerky a priekopníčky ADHD (Porucha pozornosti a hyperaktivity) s 20 ročnými skúsenosťami, aby ste priniesli nejaký poriadok do vášho života.
Väčšina organizačných tipov vychádza z dobrej organizácie. Farebné roztriedenie a pokročilé systémy archivovania pracujú pre nich, pretože je ich povahou triediť, plánovať, narovnávať a označovať.
Ak je vo vašej povahe hádzať každý nie úplne čistý, nie úplne špinavý kus odevu na stoličku, tak pre vás sa tieto systémy dajú tak ľahko držať asi ako diéta s nízkym obsahom uhľovodíkov.
Sandy Maynardová to dobre vie. Za posledných 20 rokov pomohla nespočetnému množstvu ľudí k lepšej organizácii. Hoci ona je priekopníkom v oblasti koučingu ADHD, jej jednoduché a efektívne tipy môžu fungovať u každého.
Maynardová ponúka skvelé rady týkajúce sa zmeny prostredia, návykov a zmýšľania, ktoré prinášajú poriadok do nášho života.
1. Zjednodušte svoje prostredie
Najprv nastavte štartovaciu základňu. Nájdite miesto v blízkosti vašich dverí, kde môžete vždy držať veci, ako sú kľúče, bundy a aktovky alebo tašky. Maynardová odporúča, aby tam bol aj malý zoznam na odkazy a pripomenul vám, aby ste odniesli veci do čistiarne alebo vrátili knihy do knižnice.
Ďalej uvádza: “Na ceste z domu ráno máte vizuálnu prehliadku namiesto toho, aby ste chodili po dome a hľadali desať rôznych položiek na desiatich rôznych miestach,” … “Znemožňuje vám, aby ste meškali alebo zabúdali si veci.”
Akonáhle máte zavedené štartovaciu základňu, môžete začať v prvom kroku: zbavovať sa.
Maynardová povedala: “Používam slovo ” zbaviť sa “, pretože je to skutočne kruté slovo. Je to pre nás ťažké.”
Keď som vyčistila neporiadok z mojej kancelárie, zistila som, že držím predmet a pýtam sa: “Ako som to mohla použiť?” Maynard povedala, že by som si mala položiť inú otázku: “Ako by som mohla žiť bez toho?”
Zbaviť sa niečoho neznamená poslať všetko na skládku. Veci, bez ktorých môžete žiť, skúste darovať.
Časť zmenšovania neporiadku je aj zastaviť prijímanie do vášho domova. Pre mňa, odmietanie zbytočných predmetov, ako sú označené puzdrá pre smartfóny, a používanie opakovane použiteľných vecí, ako napríklad flip-chart na čmáranie, mi pomohla zorganizovať svoj pracovný stôl.
2. Neodkladajte úlohy
Maynardová ďalej povedala, že ak úlohu dokončíte za dve minúty alebo menej, urobte to hneď.
Zaveďte si zvyk zavesiť si kabát hneď, keď idete popri dverách. Ak vám niekto zavolá, uložte si kontakt hneď po zložení. Samozrejme sa tiež kontrolujte. Ak spozorujete, že sa vaše kľúče nachádzajú na konferenčnom stole, vráťte ich na základňu.
Kedykoľvek som dostala upozornenie, že mi expiruje heslo, rozhodla som sa aktualizovať ho neskôr. Nevyhnutne som však termín zmeškala a musela som sa vydať na IT oddelenie. Avšak jeho aktualizovaním ihneď by som si ušetrila čas. Nezaťažujem sa preto prokrastimáciou, a mám v hlave o jednu úlohu menej.
3. Spomaľte
OBR
Dajte si čas.
Hoci sa to môže zdať nezmyselné, spomalenie tiež šetrí čas v dlhodobom horizonte.
Práca chvatná, málo platná. Kedysi keď som sa ponáhľala, nechala som kreditnú kartu na pulte. Teraz aj keď som v expresnom pruhu v obchode s potravinami, dám som si tú námahu, aby som kreditnú kartu vrátil tam, kam patrí.”
4. Posuňte svoje myslenie
Dajte nejakú hodnotu veciam, ktoré je potrebné urobiť. Je ľahké povedať: “Nezáleží na tom, či odložím potraviny. Ale nie je to jedno.“ Ak neodložíte svoje potraviny, nebudete mať priestor pripraviť obed a môže to skončiť tým, že rozlejete kávu a jediným únikom bude vyčistiť.
Prioritná organizácia je však trochu ako uprednostňovanie cvičenia. Viem, že by som to mala urobiť a že mi to pomôže cestou, ale nemôžem sa len tak pozerať na televíziu?
Aby som pomohla s faktorom nudy, zavolala som Ianu Bogostovú, autora hry “Hraj čokoľvek” a odborníčku na filozofiu hry. Podľa Bogostovej kategorizácia nášho života do košov práce a hier nás zbavuje určitého utrpenia. Taktiež nám chýba ponúknuť radosť z každodenných úloh.
Bogostová uviedla: “Všetko je potenciálne zaujímavé,” … “Môžete sa pozrieť na hru ako spôsob, ako opísať postup, akým môžete manipulovať a pracovať so systémom akéhokoľvek druhu.
Praktickou aplikáciou môže byť zloženie oblečenia. Ak zistíte, že vás to nudí,, to neznamená, že ste vyčerpali všetok záujem o zloženie oblečenia. Znamená to, že ste odomkli ďalšiu úroveň a teraz sa môžete zamerať na hľadanie rýchlejších spôsobov, ako ho poskladať alebo vytvoriť vizuálne príjemný výsledok.
Mierna zmena v myslení – uprednostňovanie organizovania a nájdenie radosti z toho – môže vytvoriť svet rozdielu.
5. Praktizujte odpustenie si
Maynardová uviedla: “Netrestám sa za skĺznutie. Ak som ponáhľa zaparkovať a dostanem pokutu, nevidí to ako znak zlyhania, ale ako pripomenutie k spomaleniu.“
Ďalej poznamenala: “Nehovorím:” Ó, ty trkvas, nečítala si značenie, vždy to robíš. ” Hovorím: “Vieš čo? Je to dobrá pripomienka, že musím spomaliť,” … “Akékoľvek systémy alebo stratégie, ktoré som zaviedla, musím zachovávať. Je to ťažká práca, ale je to práca, ktorá sa nakoniec vyplatí.”
Preložila: Katarína Romančíková
( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )
Zdroj: ADDitude, Greatist
Facebook komentár