Pred štyrmi rokmi nastal vzrušujúci okamih, keď sa zdalo, že Facebook robí niečo skutočne úžasné. Spoločnosť založila novú hardvérovú divíziu s názvom Building 8, naplnila ju vedcami a inžiniermi, nad ktorými dohliadal výkonný pracovník *DARPA a oznámila, že buduje technológiu, ktorá vám pomôže písať mozgom a „počuť“ pokožkou.
(*DARPA – agentúra ministerstva obrany USA zodpovedná za výskum a vývoj nových vojenských technológií.)
Aj keď nebolo jasné, či sa odvážna myšlienka niekedy reálne aj uskutoční, pôsobila inovatívne a odlišne od všetkého, čo spoločnosť kedy urobila – projekt X od Google bola už dávno známym. Potom však výkonný pracovník DARPA o pár mesiacov Facebook opustil; rok na to sa projekt Building 8 premenoval na Portal, pretože vďaka inteligentnému reproduktoru s označením Portal Facebook, konkuroval podobnému produktu od spoločnosti Amazonu.
Facebook zostáva jednou z najcennejších, najväčších a najznámejších technologických spoločností na svete. Spoločne so spoločnosťou Google dominuje na trhu online reklamy. Ale v posledných rokoch si získal pozornosť médií pre napodobňovanie populárnych funkcií od konkurencie, než pre vytváranie inovatívnych funkcií a produktov pochádzajúcich z vlastnej dielne.
Namiesto technológie mozgu alebo iných nových hardvérových zariadení Facebook zverejnil dlhý zoznam napodobňujúcich produktov, ktoré vychádzali zo služieb YouTube, Twitch, TikTok, LinkedIn, Pinterest a Slack. Facebook sa chopil populárnych zoznamovacích aplikácií, spustil konkurenta Craigslistu a v roku 2016 “vykradli“ najobľúbenejšiu funkciu Snapchat Stories. A podľa správy z tohto týždňa sa Facebook teraz snaží urobiť to isté s Clubhouse – sociálnou sieťou zvukových diskusií.
Okrem kopírovania, keď ich Facebook nemohol poraziť, ich kúpil. Spoločnosť získala Instagram v roku 2012, ako aj WhatsApp a Oculus.
Niektoré z týchto snáh v Spojených štátoch viedli k preskúmaniu regulačných orgánov. Facebook bol obvinený z použitia „svojej dominancie a monopolnej sily na potlačenie menších rivalov a na potlačenie konkurencie“, slovami newyorskej generálnej prokurátorky Letitie Jamesovej, ktorá vedie skupinu generálnych prokurátorov pri vyšetrovaní spoločnosti kvôli možnému protimonopolnému jednaniu. (Facebook predtým uviedol, že jeho akvizície boli schválené regulačnými orgánmi a že používatelia si vyberajú ich služby, pretože poskytujú hodnotu.)
Dôsledné a veľmi rozsiahle verejné úsilie napodobňovania však tiež vyvoláva základné otázky týkajúce sa schopnosti spoločnosti Facebook inovovať, ktorá sa často považuje za životnú silu každej technologickej spoločnosti. Facebook určite nie je prvou alebo jedinou technologickou spoločnosťou, ktorá kopíruje produkty – každá online platforma do istej miery zdanlivo kopírovala TikTok, vrátane Snapchatu a siete YouTube. Ale zároveň je tiež ťažké si spomenúť, kedy naposledy Facebook vytvoril niečo skutočne inovatívne, čo bolo vytvorené spoločnosťou samotnou.
Tucker Marion, docent na Northeastern University zameraný na podnikanie a inovácie, uviedol, že kopírovanie a získavanie súperov nie je zlá stratégia, ale je potrebné ju spojiť s vlastnými originálnymi nápadmi.
Poznamenal: „Naozaj sa nemôžete udržať vo svete podnikania, pokiaľ to nerobíte,“ … „V určitom okamihu budú čeliť zúčtovaniu a pozrú sa do zrkadla a uvedomia si, že musia zvoliť iný prístup.“
Zástupca spoločnosti Facebook okamžite nereagoval na žiadosť o komentár k tomuto článku.
Aby sme boli spravodliví, inovácie sú náročné a takéto oblasti sú ešte nákladnejšie. Google spálil miliardy dolárov na projektoch od ambiciózneho podniku s internetovými balónmi až po samoriadiace automobily a pri uzatváraní podobných experimentov sa musel stať dôslednejším.
Spoločnosť Facebook v rokoch od uvedenia kanálu News Feed v roku 2006 (mesiace po zavedení Twitteru) zaznamenala niekoľko pozoruhodných zmien a pomohla zmeniť spôsob, akým ľudia spotrebúvajú online informácie. Facebook už predstavila telefón (prepadák), experimentovala so solárnym lietajúcim dronom na doručovanie internetu (ktorý bol zastavený) a novou kryptomenou (TBD, ale už na začiatku čelila problémom). Mnoho ďalších prepadákov je viditeľných na celej domovskej stránke používateľa, v podobe zriedka použitývaných tlačidiel.
Na druhej strane, niektoré jeho snahy napodobniť súperov boli mimoriadne úspešné. Instagram Stories, napodobnenie služby zo Snapchatu sa stalo predvoleným spôsobom komunikácie a spojenia pre milióny ľudí, vrátane nás. Facebook Marketplace sa ukázal ako populárna a na prvý pohľad bezpečnejšia alternatíva k Craigslistu (aspoň to tak vnímame) a stal sa tradičnou cestou k miestnemu predaju vecí.
Len nedávno po tom, čo New York Times informoval, že Facebook vyvíja produkt pre audio chat, ktorý je podobný produktu Clubhouse, hovorca spoločnosti Facebook – Joe Osborne uviedol, že spoločnosť „vždy skúma spôsoby, ako vylepšiť“ zvukové a obrazové zážitky. Osborne tiež dodal, že neustále iterácie a vylepšenia nápadov a produktov sú príbehom Silicon Valley a vo výsledku vytvárajú pre spotrebiteľov stále viac možností.
Facebook sa do istej miery otvorene ujal skôr úlohy iterátora ako inovátora.
Ako sa raz vyjadril Kevin Systrom, spoluzakladateľ a bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Instagram, keď sa ho pýtali na otázku napodobňovania: “Predstavte si, že jediným automobilom na svete by bol práve teraz Model T. Niekto auto vymyslí, je to naozaj super, ale vyčítate si to?” Iné spoločnosti sa tiež pokúsia o výrobu automobilov, ktoré majú kolesá a volant, klimatizáciu a okná? Otázkou je, aké jedinečné veci na nich budujete? “
V mnohých ohľadoch je to pravda. Typickému spotrebiteľovi je úplne jedno, kto si tento nápad myslel ako prvý; je im jedno, kto ho zrealizoval najlepšie. Spoločnosť Apple nevymyslela smartphone, len pre tú dobu bol ten najlepší. Aj preto Instagram Stories za necelý rok rýchlo prekonali celú užívateľskú základňu Snapchatu, aj keď Facebook nebol tým, kto by tento produkt miznúcich príspevkov vymyslel. A to je tiež dôvod, prečo sa funkcia krátkych videí – Reels, snažila získať trakciu a konkurovať výkonnému odporúčaciemu algoritmu aplikácie TikTok.
Ani ich technológia “písania“ mozgu nebola úplne nová. Necelý mesiac predtým Elon Musk poukazoval na plány pre zapojenie ľudského mozgu do oblasti počítačov. Ostatné rozhrania mozog – počítač fungujú už celé desaťročia. A napriek tomu si nemôžeme pomôcť a dúfať, že sa jedného dňa prebudíme na Facebooku, že skutočne vymyslel niečo tak úchvatné ako čítačka mozgu, a nie ešte ďalšiu verziu produktu, ktorú sme už videli.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: NYTimes
Facebook komentár