Facebook-kupuje-startup-Kustomer-v-hodnote-$1-miliardy

Facebook uviedol, že kúpi start-up Kustomer, ktorý sa špecializuje na platformy služieb zákazníkom a chatbotov, v rámci snahy gigantu sociálnych médií pomôcť spoločnostiam využívať jeho platformy pre ďalšiu oblasť podnikania.

Facebook dohodu oznámil v pondelok zverejnením príspevku, čím potvrdil predchádzajúcu správu novín The Wall Street Journal. Hoci podmienky neboli zverejnené, ľudia oboznámení s touto záležitosťou tvrdili, že vďaka tejto transakcií bol tento newyorského startup – Kustomer ocenený na niečo málo cez 1 miliardu dolárov.

Spoločnosť s malým počtom akcionárov – Kustomer, ktorého technológia vie spájať rozhovory z rôznych kanálov a presúva ich len na jednu obrazovku, mal podľa dát firmy PitchBook, v rámci kola súkromného financovania realizovaného zhruba pred rokom hodnotu vo výške 710 miliónov dolárov.

Zákazníci čoraz viac komunikujú so spoločnosťami prostredníctvom správ, namiesto telefonovania. Facebook uviedol, že viac ako 175 miliónov ľudí každý deň oslovuje podniky pomocou svojej služby zasielania správ WhatsApp.

Kustomer už má väzby s Facebookom. Jeho ponuky umožňujú spoločnostiam agregovať a odpovedať na otázky zákazníkov, ktoré prichádzajú prostredníctvom služby Facebook Messenger. V októbri spoločnosť Kustomer uviedla, že začala byť integrovaná aj do zasielania správ Facebooku.

Facebook, ktorý je v centre pozornosti pre využívanie politického a iného obsahu na svojej platforme, vo veľkej miere tlačí na to, čo výkonný riaditeľ Mark Zuckerberghas označil na „sociálne obchodovanie“. Táto dohoda by mohla toto úsilie podporiť. V máji spoločnosť uviedla na trh službu Facebook Shops, ktorá podnikateľom umožňuje vytvárať online obchodovanie, prostredníctvom Facebooku a Instagramu.

Súvisiace:
Služba Messenger Room je odpoveďou Facebooku na Zoom
Najnovšia experimentálna aplikácia Facebooku vyzerá podobne ako Pinterest

Spoločnosť Kustomer založili v roku 2015 Brad Birnbaum a Jeremy Suriel – dvaja podnikatelia, ktorí predali predchádzajúcu spoločnosť skupine Salesforce.com. Medzi investorov spoločnosti Kustomer patria spoločnosti Coatue Management a Tiger Global Management.

Skupina Facebook, ktorá má trhovú hodnotu viac ako 790 miliárd dolárov, má za sebou dlhú históriu uzatvárania obchodov, keďže podľa dát spoločnosti FactSet kúpila viac ako 100 spoločností. Medzi jej najvýznamnejšie akvizície patrí zaplatenie zhruba 1 miliardy dolárov za Instagram v roku 2012 – čo je oveľa menej, ako je súčasná pravdepodobná hodnota populárnej platformy na zdieľanie fotografií a videa – a okolo 19 miliárd dolárov za WhatsApp v roku 2014. V máji kúpila spoločnosť Giphy – online platformu, kde môžu používatelia vyhľadávať animované fotografie známe ako GIF, v transakcií ocenenej za približne 400 miliónov dolárov.

JPMorgan Chase & Co. bola jediným finančným poradcom spoločnosti Kustomer.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TechCrunch

Facebook komentár