Keď Christian Sewing v apríli 2018 prevzal vedenie Deutsche Bank, jeho sľub bol jednoduchý: urobiť najväčšieho nemeckého veriteľa nudnejším.
Deutsche Bank, ktorá bola kedysi považovaná za titána bankového sektora, ktorý súperil s najväčšími šelmami z Wall Street, sa z finančnej krízy v roku 2008 nikdy poriadne nespamätala.
Tvárou v tvár vysokým pokutám, pomalej výkonnosti, rozsiahlym nákladom na reštrukturalizáciu a konkurencii zo strany horlivých amerických rivalov bol Sewing nútený vrátiť sa s problémami bojujúcemu veriteľovi k jeho koreňom zaostalej nemeckej banky.
Po necelých štyroch mesiacoch vo funkcii oznámil radikálny plán reštrukturalizácie, ktorý zahŕňal prepustenie pätiny zamestnancov Deutsche Bank, zatvorenie veľkej časti divízie investičného bankovníctva vrátane obchodovania s akciami a vytvorenie tzv. “problémovej banky” s toxickými aktívami o objeme až 74 miliárd eur (65 miliárd libier).
Sewing v tom čase poznamenal: “To, čo sme oznámili, nie je nič menšie ako zásadná prestavba Deutsche Bank, ktorou pre našu banku tak začíname novú éru.”
Po rokoch trápenia sa zdalo, že tento plán svoje ovocie prináša. V minulom roku Deutsche Bank vykázala zisk vo výške 5,7 miliardy eur (5 miliárd libier), čo je najlepší výsledok za posledných 15 rokov.
Aktuálna kríza bánk
Nemecký veriteľ sa však stal najnovším ohniskom európskej bankovej krízy po prudkom náraste swapov na úverové zlyhanie, ktoré investori nakupujú, aby sa chránili pred zlyhaním spoločnosti v rámci splácania svojich dlhov. Akcie banky sa v piatok prepadli až o 14 percent, než sa im niektoré straty podarilo znížiť.
Analytici sa snažili nájsť dôvody, ktoré by vysvetlili náhly “útek“ investorov. Andrew Coombs zo spoločnosti Citigroup uviedol, že obavy týkajúce sa expozície Deutsche voči komerčným nehnuteľnostiam a vyšetrovaniu ministerstva spravodlivosti USA týkajúce sa bánk a ruských sankcií sa nezdajú byť dostatočne významné na to, aby tento krok vysvetlili.
Súvisiace: Larry Fink varuje: “Mohlo zaniknúť omnoho viac bánk“
Namiesto toho obvinili “trh z iracionality”. Podobne ako v prípade Credit Suisse, “riziko spočíva v tom, ak dôjde k reťazovému vplyvu rôznych mediálnych titulkov na psychiku vkladateľov bez ohľadu na to, či pôvodné zdôvodnenie bolo správne alebo nie”.
V skutočnosti to boli obavy z nákazy, ktoré minulý týždeň vyhnali Credit Suisse do náručia jej najostrejšieho konkurenta po tom, ako klienti od škandálom postihnutej banky sťahovali finančné prostriedky rýchlosťou veľmi rýchlo, a nie nejaké zásadné obavy týkajúce sa jej finančnej situácie.
Nemeckí predstavitelia v piatok odmietli porovnávanie Deutsche Bank a švajčiarskeho veriteľa. Na otázku, či je nemecká banka novou Credit Suisse, kancelár Olaf Scholz odpovedal: “Deutsche Bank prešla zásadnou modernizáciou a reorganizovala svoje podnikanie a jedná sa o veľmi ziskovú banku. Nie je dôvod na to, aby sme sa o ňu obávali.”
Avšak uprostred paniky na trhu, ktorú vyvolal krach banky Silicon Valley Bank, sa Credit Suisse stala terčom čiastočne vďaka množstvu škandálov, ktoré banku v posledných rokoch postihli.
Ak sa švajčiarsky veriteľ považoval za najslabší článok európskeho bankového sektora, potom Deutsche Bank by sa mohla považovať za problémové dieťa tohto odvetvia, z dôvodu vlastnému notoricky známemu katalógu chýb a prešľapov.
Problémy okolo Deutsche Bank
Cena akcií banky sa už niekoľko rokov pohybuje ako na horskej dráhe, pričom ju neustále sprevádzajú nepríjemné škandály a zlé finančné výsledky.
Za posledné desaťročie bol nemecký veriteľ nútený zaplatiť miliardové pokuty za pranie špinavých peňazí, nesprávny predaj dlhopisov, manipuláciu s úrokovými sadzbami, hypotekárne podvody a porušovanie sankcií, pričom jeho frankfurtské sídlo bolo za posledných päť rokov dvakrát prehľadané.
Deutsche Bank v roku 2017 regulačným orgánom Británie a USA zaplatila 630 miliónov dolárov za svoju nevedomú úlohu pri presune približne 10 mld. dolárov nezákonnej hotovosti z Ruska v rokoch 2012 až 2015 po tom, ako zamestnanci banky prehliadli viaceré varovné signály tzv. zrkadlového obchodovania.
V rámci tejto schémy veriteľ v mene bohatých ruských klientov konvertoval ruble na doláre pomocou tisícov zjavne nezmyselných párových obchodov s akciami v Moskve a Londýne. Neskôr Úrad pre finančné správanie uviedol, že sa jednalo o “veľmi sugestívnu finančnú trestnú činnosť” a mala vzbudiť varovné signály.
V ďalšom prípade Deutsche súhlasila, že americkým regulačným orgánom zaplatí 150 miliónov dolárov za “neospravedlniteľné” zlyhanie pri prevencii podozrivých transakcií zosnulého pedofilného finančníka Jeffreyho Epsteina a opäť za zúčtovanie stoviek miliárd dolárov pre Danske Bank (veriteľa zapleteného do jedného z najväčších škandálov prania špinavých peňazí vo svete).
Podobne ako mnohé iné nemecké inštitúcie, aj táto banka bola poznačená problémami, keď jej divízia správy aktív utrpela straty vo výške 600 miliónov eur, keď sa jej akcie v platobnej spoločnosti Wirecard (ktorá bola postavená na multimiliardovom podvode) v roku 2020 zmenili na naozaj toxické.
Banka sa minulý rok rozhodla urovnať hromadnú žalobu amerických investorov za 26 miliónov dolárov na základe obvinení, že nevykonala riadne kontroly ohľadom “poznania svojho klienta” v prípade Epsteina, ruských oligarchov vrátane Romana Abramoviča a firiem s väzbami na teroristickú skupinu Hizballáh.
Investori tvrdili, že Deutsche poskytovala bankové služby kolotoču “naozaj nevhodných osôb” vrátane niektorých, ktoré boli zapojené do trestnej činnosti “bez ohľadu na finančné zločiny, ktoré pomáhali páchať”.
V sťažnosti podanej investormi sa uvádza: “Deutsche Bank je už roky predmetom opakovaných škandálov, vyšetrovaní a regulačných opatrení,” … “Deutsche Bank ani jej najvyšší predstavitelia sa z minulých pochybení nepoučili. V Deutsche Bank sa história stále opakuje.”
Deutsche v rámci urovnania pochybenia odmietla.
Deutsche Bank je jednou z 30 bánk, ktoré sa považujú za celosvetovo významné finančné inštitúcie, takže podľa medzinárodných pravidiel musí mať vyššie kapitálové rezervy, pretože jej zlyhanie by mohlo spôsobiť rozsiahle straty.
Deutsche Bank v piatok oznámila, že predčasne splatí dlhopisy druhého stupňa v hodnote 1,5 miliardy. Takýto krok je zvyčajne zameraný na posilnenie dôvery v banku, hoci jej akcie bez ohľadu na to razantne prepadli.
Analytici sa v piatok snažili investorov upokojiť, že kapitál a likvidita Deutsche zostávajú silné.
Stuart Graham zo spoločnosti Autonomous Research poznamenal: “Investori sa obávajú o zdravie banky. My sme vzhľadom na silnú kapitálovú a likvidnú pozíciu Deutsche relatívne pokojní.
“Nemáme obavy o životaschopnosť Deutsche ani o jej aktíva. Aby bolo úplne jasné – Deutsche nie je ďalšou Credit Suisse.”
Súvisiace: Elon Musk varuje, že banková kríza môže viesť k niečomu väčšiemu
Paul de la Baume, hlavný trhový analytik spoločnosti FlowBank, pre agentúru Bloomberg poznamenal: “Jedná sa o jasný prípad toho, že trh najprv predáva a až potom kladie otázky.
“Obchodníci nemajú snahu riskovať a držať pozície cez víkend vzhľadom na bankové riziko a na to, čo sa stalo minulý týždeň s Credit Suisse a regulačnými orgánmi.”
O Sewingovi je známe, že si cez víkendy vychutnáva niekoľko pív v miestnej gréckej reštaurácii vidieckeho mesta na severozápade Nemecka – Osnabruecku, kde žije so svojou manželkou a štyrmi deťmi.
Namiesto toho, aby sa vydal na svoje zvyčajné 475-kilometrovú cestu a strávil víkend doma, 52-ročný pán by možno mal teraz, zostať bližšie k frankfurtskej centrále Deutsche v prípade, že obavy z nákazy spôsobia najväčšiemu nemeckému veriteľovi ďalšie škody.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj. CNBC, MSN
Facebook komentár