Veľa z vás pravdepodobne vyplnilo jeden z formulárov týkajúcich sa „plánovania dôchodku” dostupných online. Veľa daňových a účtovníckych programov obsahuje takisto sekcie „celoživotné plánovanie”, aby ľudia zistili, či si môžu dovoliť odísť do dôchodku.
Tieto druhy programov zadajú do vzorca určité predpoklady, ako napr. predpokladanú infláciu, výšku dôchodku, predpokladané výdavky a portfólio rastu. Po zadaní osobných údajov, získate odhad ako veľa peňazí budete schopní ročne počas dôchodku získať a na ako dlho vám to vydrží.
Keď som prvý krát zadal svoje údaje, program povedal, že peniaze mi vystačia do dovŕšenia 116 rokov. Vtedy som veril, že ak sa budeme držať plánu tak ako bol nastavený, moja žena a ja nikdy nebudeme starosti s peniazmi. Mali by sme dostatok na zvyšok nášho života a hrdo by sme mohli nejaké nechať našim deťom. Aký som bol naivný!
Odvtedy sa veľa vecí určite zmenilo.
V tom čase som predpokladal infláciu na úrovni 2% a minimálny výnos nášho portfólia 6%. V tých dňoch to bolo konzervatívne. Inflácia bola nižšia ako 2%, a vždy bolo možné zarobiť 6% na vysoko hodnotených dlhopisoch alebo depozitných certifikátoch.
Veľa dôchodcov a ľudí z tzv. generácie baby boomers (pozn. v USA označenie pre ľudí narodených počas ekonomic. prosperity v USA nasledujúcej po 2.sv.vojne) teraz odznova prehodnocuje všetko týkajúce sa dôchodku. Depozitné certifikáty a vysoko kvalitné dlhopisy už viac nevyplácajú dostatočný výnos, aby udržali krok s infláciou.
S týmito možnosťami, nie je divu, že akcie veľkých, solídnych, dividend vyplácajúcich spoločností, stúpajú. Investori veriaci vo vyšší výnos lejú do nich peniaze s nádejou, že budú mať náskok pred infláciou.
Som pevne presvedčený, že dni, kedy sa nakúpila akcia spoločnosti, uložila sa do šuplíka, a už sa o ňu viac nebolo treba nestarať, sú preč. Zároveň, ľudia zvažujúci ich dôchodkové financie, budú mať pravdepodobne dlhodobé väzby s určitými dividendovými akciami.
Počas práce na našom špeciálnom reporte Money Every Month (tu môžete požiadať o kópiu), mi náš vedúci analytik, Vedran Vuk, predviedol ako pretriediť stovky dividendových akcií. Chcel by som sa podeliť o niekoľko tipov, ktoré som sa naučil.
Tip číslo 1: Dlhá história spoločnosti vyplácajúcej dividendy
Tip číslo 2: Výplatný pomer nie viac ako 80 percent zo zisku na akciu spoločnosti
Keď náš tým zostavoval zoznam dividendových akcií, zoradili ich podľa výnosov od najvyššieho po najnižší. Samozrejme, šiel som hneď na vrchol zoznamu.
Ale naši analytici rýchlo poukázali na fakt, že ak firma zarobí $0.50 na akciu a platí dividendu $0.75 na akciu, môže mať problémy. Je dôležité porovnať zisky na akciu a dividendy na akciu u akéhokoľvek kandidáta na investíciu.
Ak zvažujete investovanie do spoločnosti s nezvyčajne vysokým výplatným pomerom, vždy skúmajte odkiaľ pochádzajú peniaze na vyplácanie dividend.
Tip číslo 3: Celosvetová pôsobnosť na trhu
Tým Miller’s Money Forever je znepokojený infláciou amerického dolára. Firmy podnikajúce po celom svete poskytujú koľko toľko zaistenia proti inflácii. McDonald, Coca-Cola, Procter & Gamble a General Mills, pár príkladov, ktoré mi prišli na myseľ.
Tip číslo 4: Stabilná produktová rada
Čí už ide o pivo, jedlo, ropu, alebo počítačové čipy, hlavným predmetom podnikania firmy, do ktorej investujete, by mal byť produkt potrebný všade na svete.
Tip číslo 5: Množstvo peňazí
To je dôvoď prečo som kúpil a pokračujem v držaní Microsoftu. Spoločnosti ako Microsoft majú veľa peňazí a aj po zaplatení účtov im zostáva množstvo peňazí na odmeny pre držiteľov akcií.
Tip číslo 6: Firma sa drží svojej hlavnej činnosti
Počas internetového boomu, veľa podnikov vymieňalo akcie a skupovalo podniky. Dodnes, nerozumiem prečo AOL -Time Warner dávalo ako obchodná transakcia zmysel.
Vždy môžete sledovať vývoj spoločnosti a investovať ak si myslíte, že bude dominovať novému druhu podnikania.
Tip číslo 7: Stabilita ceny akcií
Benjamin Graham, autor knižky Inteligentný investor, odporúčal portfólio akcií a vysokokvalitných dlhopisov. Podľa jeho modelu, zamieňate časť svojho portfólia tam a spať medzi dvomi, v závislosti na podmienkach trhu.
Aj keď to mohlo vtedy fungovať, výnos z pevne úročených investícií to už dnes nedovoľuje. Musíte si stále pripomínať, že bez ohľadu na veľkosť alebo stabilitu spoločnosti, cena jej akcií môže stále klesnúť.
Bezpečnosť je našim hlavným záujmom v Miller’s Money Forever. Mali by ste si preštudovať históriu akejkoľvek akcie, ktorú zvažujete kúpiť, aby ste videli aká je jej volatilita počas nepokojov na trhu.
Tip číslo 8: Diverzifikácia
Niektoré z lepších výnosov sú v odvetviach s vyššou volatilitou. Prezieravý investor diverzifikuje svoje akcie do rozličných odvetví, aby odstránil celkový dopad výkyvov na trhu.
Tip číslo 9: Spoločnosť v minulosti skupovala akcie späť
Je veľkým plusom, ak má spoločnosť dostatok zisku na vyplatenie dobrých dividend a zároveň súčasné spätné odkúpenie akcií. Vašim celkovým cieľom je posilňovanie akcií navyše so štedrými dividendami.
Tip číslo 10: Spoločnosť má históriu rastúcej dividendy
Je rozumné pozrieť si históriu dividend v spoločnosti a zistiť či tam existuje nejaký model. Veľa dávno založených výnosných podnikov urobilo veľa pre svojich akcionárov zvyšovaním ich dividend každý rok.
Tip číslo 11: Pozrite si aktuálny dividendový výnos
Existuje veľa dobrých dividendových akcií, ale mali by ste zohľadniť cenu každej spoločnosti, ktorú zvažujete.
Spoločnosti ako McDonald, Walgreen Co. a Shell tradične spĺňajú naše vlastné požiadavky
na 3%-ný a vyšší výnos. Existujú desiatky ďalších dobrých firiem s dobrými dividendovými výnosmi.
Tip číslo 12: Zadajte pohyblivý pokyn stop stratám (trailing stop loss)
Je načase pripomenúť si znovu, že dividendové akcie neposkytujú bezpečnosť vysoko hodnotených dlhopisov alebo zaistených depozitných certifikátov. Ako pre dôchodcu alebo niekoho zvažujúceho dôchodok, ochrana vašej investície je pre vás prvoradá.
Nechcete pokles akcie iba aby ste videli svoj dividendový výnos pohltený v strate istiny. vaše výnosy z dividend zjedli k strate istiny. Stop stratám pomáha tomu zabrániť.
Tradičný stop stratám používa pevne stanovenú cenu. Ak nakúpite akciu za $100 a zadáte na ňu 20%-ný stop stratám (stop loss), budete mať okamžitý pokyn na jej predaj, ak akcia klesne na $80.
Príkaz na predaj je vykonaný automaticky počítačom. Ak obchodujete online, je ľahké zadať príkaz stop stratám pri kúpe akcií.
Pohyblivý stop stratám je o niečo sofistikovanejší, upraví štartovací bod zakaždým keď akcia dosiahne nové maximum. Toto poskytuje investorom potenciál k uzavretiu niektorých ziskov a stále sa chrániť pred stratou.
Predpokladajme, že ste si nakúpili tú istú akciu za $100 za akciu a zadali ste príkaz 20%-ný stop stratám. Môžete skončiť s držaním akcie roky, počas ktorých budete dostávať dividendy a sledovať rast akcie.
Predstavte si, že akcia dosiahne absolútne maximum $200 za akciu. Pohyblivý stop stratám spustí automaticky príkaz na predaj, ak akcia klesne o 20% na $160 za akciu. V tomto príklade, pohyblivý stop stratám ochránil vašu investíciu, ale vy ste stále získali profit $60 na akciu, plus dividendy zhromaždené počas uplynulých rokov.
Keď zadáte príkaz stop stratám, uistite sa, že zaškrtnete „platný až do zrušenia“ (“good until canceled”). Môj online maklér vkladá každý príkaz dňa a zruší ho po uzavretí trhu pokiaľ nedostane inštrukcie vložiť ho na odlišnú dobu.
Niektorí online makléri fungujú inak. Dokonca aj s príkazom “good until canceled” („platný až do zrušenia“), zrušia príkaz automaticky po 60 dňoch, a musíte ho zadať opäť. Čo nie je nevyhnutne zlá vec, pretože je to každopádne vhodný čas na preskúmanie vašej investície.
Zužitkujte možnosť mať plán
Je komfortné mať časť svojho portfólia investovanú v solídnych spoločnostiach, ktoré platia dobré dividendy. Dôchodcovia musia byť oveľa aktívnejší v manažovaní svojich peňazí ako v minulosti.
Byť spolumajiteľom niektorej z najlepších firiem na svete a podieľať sa na zisku je zábavné.
Tak ako vo väčšine oblastí investovania, nájdenie správnych spoločností a ich kúpa
za správnu cenu, sú hlavnými faktormi. Chce to iba trochu času a zdravý rozum pretriediť stovky dobrých možností a vybrať tú správnu pre vašu individuálnu situáciu.
Preložila: Lýdia Turanová
Zdroj: Casey Research, LLC
Facebook komentár