Na jednej strane, Afrika je kontinentom endemického násilia a neúprosnej chudoby a kontinentom, odkiaľ sa mladí talentovaní ľudia snažia uniknúť. Na druhej strane, počet afrických miliardárov sa z posledného prieskumu až strojnásobil.

Zoznam najbohatších Afričanov, podľa nigérijského časopisu Ventures, ktorá ho uverejňuje, vedie Aliko Dangote (taktiež Nigérijčan). On je povedal, že hodnota jeho majetku dosiahla úroveň 20,2 miliárd amerických dolárov, čo je o 68 percent viac, než sa predtým myslelo. Jeho peniaze zarobil v sektore cementu, ale vstúpil aj do sektora múky a cukru.

( Súviasiace: Nasledujte jedného z najbohatších mužov Afriky  )

Africkou najbohatšou ženou je nádherná nigérijská módna návrhárka – Folorunsho Alakija, ktorá študovala módu v Londýne a potom pokračovala vo výrobe šiat pre Maryam Babaginda, zosnulú manželku nigérijského vojenského diktátora Ibrahim-a Babagindu. Podľa časopisu Ventures – oblasť módy jej iba nepriamo pomohla k vytvoreniu bohatstva. Jej vzťah s Maryam Babagind-ovou jej iba bol prínosom k získaniu aktív … za relatívne priaznivú cenu.”

Ropa je v Afrike stále najistejšou cestou (k miliardám) v Afrike: jeden z najmladších mužov na zozname je 38-ročný nigérijský obchodník v sektore ropy, Igho Sano, ako aj ďalší baróni nigérijskej ropy, ktorí sú taktiež na zoznamen. Ale je vidno, že subsaharská Afriky má aj iné cesty k úspechu – rodinná spoločnosť ďalšieho 38-ročného politika Tanzánie – Mohammed-a Dewjiho sa rozšírila do všetkého, od poľnohospodárstva k mobilnej komunikácii, po stavebníctvo.

Chi-Chi Okonjo – zakladateľ Ventures verí, že Afričania majú veľkú časť svojho majetku v zahraničí, ktorú sa mu nepodarilo identifikovať. Uviedol: “Ľudia sa necítia dobre, keď je zverejňovaných ich majetok.” Z dôvodu veľkej miere korupcie v mnohých afrických krajinách.

( Súviasiace: Spoznaj 15 najbohatších arabských obchodníkov sveta )

Predstava, že Afrika konečne začína napĺňať svoj ekonomický potenciál je posilnená novým výskumom Svetovej banky, ktorá odhaduje, že hospodársky rast v subsaharskej Afrike v tomto roku dosiahne priemer 4,9 percenta, kde takmer tretina krajín v regióne by mali rásť o 6 alebo viac percent. Ďalej uvádza: “Africké krajiny sú dnes bežne považované za najrýchlejšie rastúce krajiny na svete.” Ďalej predpovedá, že jej rast v roku 2014 posilní na úroveň 5,3 percenta a 5,4 percenta v roku 2015.

Allan Gray (vpravo)

Hlavným zdrojom rastu sú súkromné investície a prevody zo zahraničia. K rastu, ale prispieva aj nárast cestovného ruchu.

Kombinované bohatstvo 52. mužov a troch žien na tomto africkom zozname je vo výške 143,88 miliárd dolárov – čo je viac než majetok Billa Gatesa a Warrena Buffetta dohromady. Ale pán Okonjo poukazuje na to, že niektorí z nich dávajú časť majetku na podporu regiónu. Napríklad pán Dongote v minulom roku daroval viac ako 100 miliónov dolárov na vzdelanie, zdravie a pomoc pri katastrofe v Nigérii.

( Súviasiace: Spoznajte najmladšieho miliárdara Afriky – Ashisha Thakkara )

“Podobne, nigérijský bankový miliardár Jom Ovia, ktorého majetok je v hodnote 1,5 miliardy dolárov, vlani daroval 6,3 milióna dolárov, cez jeho nadáciu na podporu zručností, a Zimbabwiansky telekomunikačný magnát Strive Massiyiwa a jeho manželka Tsitsi ( hodnota majetku 1,46 mld.) zaplatili školné takmer 14 000 študentom. “

Najbohatšia žena Afriky – Folorunsho Alakija

Napriek tomu ako počet miliardárov rastie, veľký počet Afričanov sa potáca v zúfalej chudobe. Rovnako ako v Indii, ktorá si v posledných desiatich rokoch užívala rýchly rast, zároveň to nesie teda zo sebou aj efekt – bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú. Takmer jeden z dvoch Afričanov dnes žije v extrémnej chudobe.

Africký miliardári :

1. Aliko Dangote (Nigéria)

Predpokladaná hodnota majetku: £ 12,5 miliárd, vek: 56

Najbohatší muž Afriky je vlastníkom spoločnosti Dangote Group. Najväčšíieho výrobného konglomerátu v západnej Afrike, ktoreho skupina prevádzkuje sieť cukrovarov a zariadení na spracovanie soli, výrobcu nápojov a veľkého množstva cementární.

2. Allan Gray (Južná Afrika)

Predpokladaná hodnota majetku: £ 5,3 miliárd, vek: 75

Pán Gray ovláda dve investičné spoločnosti, ktoré v aktívach kolektívne spravujú viac ako 50 miliárd dolárov.

3. Mike Adenuga (Nigéria)

Predpokladaná hodnota: £ 5 miliárd, vek: 60

Druhý najbohatší muž Nigérie vytvoril jeho prvé bohatstvo distribúciou čipkovanej látky a nápoja Coca-Cola, a získal rôzne lukratívne štátne zákazky.

4. Folorunsho Alakija (Nigéria)

Predpokladaná hodnota: £ 4,5 miliárd, vek: 62

Najbohatšia žena Afriky vedie nigérijskú ropnú spoločnosť – Famfa Oil.

Zdroj: NewsBcc

Facebook komentár