Ako sa už Benjamin Graham v Intelligent Investor zmienil; „Autor sa domnieva, že extrémna hĺbka krízy začiatku 30. rokov má z veľkej časti na svedomí šialená výška predchádzajúceho akciového boomu.“

Je jednoduché vidieť celý cyklus  použitím akciového trhu 30. rokov. Počas búrlivých 20. rokoch boli akcie na 32 násobku zárobku. Táto bublina spôsobila Veľkú krízu. Nakoniec akcie spadli o 75%, čím sa stali lacnými na 5 násobku zárobku. Tí, čo na tomto dne nakúpili si zaistili bohatstvo po celé generácie. 

Súhlasíme s Grahamom. Investičné straty sú tvorené vysokými ohodnoteniami predchádzajúcej mánie. Rovnako tak sú zisky pri veľkých obchodoch.  Trhové výsledky nie sú náhodné. Nadhodnotenie akciového trhu v roku 2000 (43 násobok zárobku, väčšie ako pri Veľkej kríze) je priamo zodpovedné za viac ako poslednú nevýnosnú dekádu. To by pre investorov nemalo byť prekvapením. Takže čo treba k tomu, aby sa akcie zase stali nepekne lacnými?

 

Akcie čakajú na kolaps dlhopisov, kým sa z dobre ohodnotených stanú zase lacné 

 

Tak, ako sme aj uviedli vo Phase 2:

 

„V 30. rokoch sa hýbali úrokové sadzby všetkými smermi, v troch rôznych fázach: Fáza 1 (Phase 1), všetky úrokové sadzby klesli kvôli deflácii. Vo Fáze 2 napriek prudkému poklesu HDP sadzby nečakane povyskočili: sadzby štátnych pokladničných poukážok 6-násobne vzrástli z asi pol percenta na 3%, výnosy 20 ročných dlhopisov sa dostali späť na predkrízový vrchol; priemerný výnos na lacných korporátnych dlhopisoch explodoval do výšky 11%. V situácii ako je dnes sa federálna vláda dostala pod obrovský tlak veriteľov redukovať federálny deficit, limitovať snahy na záchranu kolabujúcich bánk a presedlať na disciplinovanejší a strohý prístup k veciam. No a nakoniec je Fáza 3: úrokové miery padli a ostali na podlahe.

   

 

Dlhopisom sa veľmi dobre darí (úroková sadzba klesá) pri miernej deflácii. Investori sa vyrútia z riskantnejších aktív, ako sú akcie do dlhopisov. Keď však vstúpime do krízy, strach o kolaps spôsobí rast úrokových sadzieb. Akcie aj dlhopisy strácajú hodnotu. 

Ako sa uvádza v Bond Market Casualties of the Double Dip; „očakávame, že sadzby pôjdu hore kvôli krízovému riziku a nie kvôli rastu ekonomiky či inflácie.“ Každý, kto si je vedomý americkej fiškálnej situácie bude so mnou súhlasiť. Ako tak nedávno Dr. Marc Faber uviedol, „v globálnej recesii sa môže stať, že daňové príjmy skolabujú a fiškálny deficit exploduje. A s tým sa zhorší aj kvalita vládnych papierov.“ Takže zdôrazňujeme našu výzvu: „Očakávame, že všetky dlhopisy stratia hodnotu, dokonca aj vládne dlhopisy.“

 

Aj keď nie je panika, aspoň návrat k normálnym výnosom

 

Povedzme, že za posledné roky neboli žiadne „neobyčajné či nepriaznivé ekonomické trhové podmienky“ a ignorujme porovnanie s Krízou. Dlhopisy sú stále hroznou investíciou. Výnosy v Anglicku sú najnižšie vo svojej histórii od r. 1703 a tie americké sú tiež na svojich minimách.

Ak by sa sadzby vrátili tam, kde boli aj predchádzajúce storočia, dlhopisy by stratili hodnotu. Ak držíte dlhopisy mali by ste si uvedomiť, že máte na ruke darček, ktorý sa  vyskytne raz za 300 rokov. Nepokúšajte svoje šťastie.

 

Ako aj v Grécku, stúpajúce úrokové sadzby a padajúce ceny

 

Čo sa stane, ak trh s vládnymi dlhopismi vybuchne? Jediné čo stačí urobiť je pozrieť sa na Grécko. Avšak s upozornením; USA môžu schytať len časť z „Grécka.“ Napríklad môžeme zažiť rast úrokovej sadzby, nie však kolaps. Akciový trh nemusí klesnúť o 90%, tak ako sa to stalo v Aténach. Ceny za hotely, reštaurácie a taxi nemusia klesnúť o 50%. Malé podniky nemusia skrachovať. A politické centrá a mestské oblasti sa nemusia stať úplne neobývateľné kvôli chaosu v uliciach. Aj keď si George Soros myslí, že to tak bude takisto aj história naznačuje, že s tým treba počítať. Nevieme, koľko „schytáme z Grécka.“ Mali by sme však očakávať pokles cien akcií a dlhopisov, veľké finančné straty a krutú úverovú ranu. Tí, ktorí držia najmenej riskantné aktíva budú držať to, čo globálny finančný systém potrebuje na prežitie a tak budú chránení. 

Pamätajte, že trh skúša schopnosť vlády požičiavať, takže spoliehať sa na výpomoc, financovanú pôžičkami nie je zdravá politika. Môžeme sa spoliehať len na dopyt od účastníkov trhu, aby sme zaistili podporu pre ceny aktív. 

 

„Začal globálny medvedí trh.“ – Dr. Marc Faber pre Bloomberg 

Zdroj: Safeheaven

Facebook komentár