Akcie_bank_Saudskej_Arabie_v_problemoch_aj_po_zasahu_centralnej_banky_2016

Akcie bánk zo Saudskej Arábie po finančnej injekcii od centrálnej banky zažili “dead-cat-bounce” (odrazenie mŕtvej mačky, podľa agentúry Bloomberg opäť čelia tlakom, keďže financovanie vo finančnom systéme Kráľovstva zostáva stále problematické.

Úroková sadzba, ktoré si banky účtujú navzájom za úvery, počas posledného obchodného dňa vzrástli najviac od augusta, čím rozširujú trend, ktorý zasahuje ich zisk a vytvára problémy v oblasti úverov pre podniky u najväčšieho vývozcu ropy na svete.

Súvisiace: Akcie Saudských bánk čelia krachu a niekoľko ročným minimám

Tento nárast sa snaží zmierniť centrálna banka, ktorá sa snaží oslabiť problémy s likviditou, formou uvoľnenia úverových limitov, ktoré ponúkajú nové úverové rámce a injekčné prostriedky do finančného systému, vrátane 20 miliárd rialov (5,3 miliardy dolárov), ktoré boli sľúbené 25. septembra.

Akcie_bank_Saudskej_Arabie_v_problemoch_aj_po_zasahu_centralnej_banky_2016_1

Finančné inštitúcie v najväčšej ekonomike arabského sveta tak musia čeliť hlavným následkom po prepade cien ropy, od roku 2014. Hospodársky rast v kráľovstve sa spomaľuje, čo má vplyv na bankové vklady, rovnako ako keď vláda zvyšuje zadlženosť, čo vedie k navyšovaniu rozpočtového deficitu, ktorý vlani dosiahol najväčší objem od roku 1991.

John Sfakianakis, ktorý je riaditeľ ekonomického výskumu v Gulf Research Center Foundation v Rijáde poznamenal: “Tlak na sadzby nebude ľahké znížiť, s jednou injekciou o hodnote 5 miliárd dolárov.”

Ďalej poznamenal: “Ich zatlačenie na nižšie úrovne by vyžadovalo značné úsilie okolo vstrekovania likvidity. 5 miliárd dolárov je dobrým krokom vpred, ale vzhľadom k veľkosti aktív saudských bánk by to vyžadovalo niekoľko ďalších injekcií.”

A zdá sa, že investori si rýchlo uvedomili, že trh vyžaduje väčšie objemy…

Akcie_bank_Saudskej_Arabie_v_problemoch_aj_po_zasahu_centralnej_banky_2016_2

Saudská Arábia by podľa prognóz od Medzinárodného menového fondu mala počas tohto roka dosiahnuť rozpočtový schodok vo výške 13,5 percenta ekonomického výkonu, čo je jeho najväčšia úroveň od roku 1992 a v roku 2017 by mal poklesnúť na 9,6 percenta. Podľa informácií v prospekte získanom od agentúry Bloomberg, uprostred nedostatku financií, priamy miestny vládny dlh sa na konci augusta vyšplhal až na 63 miliárd dolárov, z takmer 38 miliárd dolárov na konci roka 2015.

Súvisiace: Odhalenie: Po 30. rokoch zverejnené údaje z USA ohľadom Saudskej Arábie!

Akcie_bank_Saudskej_Arabie_v_problemoch_aj_po_zasahu_centralnej_banky_2016_3

Raza Agha so sídlom v Londýne, ktorý je hlavným analytikom pre Stredný východ a Afriku u VTB Capital poznamenal: „Rastúce „Saibor“ (medzibankové sadzby Saudskej Arábie) odrážajú “rozsah problémov okolo likvidity v bankovom systéme,” .. “Výhľad pre vládne pôžičky prudko vzrástli, a to aj v prípade budúco-ročného zníženiu schodku, okolo (snáď) ôsmich percent hrubého domáceho produktu, čím sa dosiahne deficit v oblasti financovania potrieb, na úrovni 56 miliárd dolárov.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, NYTimes

Facebook komentár