Akcie_FAANG_klesli_o_728_miliard_viac_ako_HDP_Saudskej_Arabie

Po ukončení obchodovania v poslednom obchodnom dni sa jednalo o ďalší tmavý deň na trhoch pre najväčšie americké technologické spoločnosti.

Takzvané spoločnosti FAANG – Facebook, Apple, Amazon, Netflix a Google – ukončili pondelkové obchodovanie v červenej farbe, kesy sa odpredaj prehĺbil. Jedná sa o pokračujúcu klesajúcu špirálu, ktorá prebieha už niekoľko týždňov.

V skutočnosti, keď akcie spoločnosti Apple sa 3. októbra obchodovali za cenu 232 dolárov, čo jej poskytlo trhovú kapitalizáciu vo výške 1,16 bilióna dolárov, spoločnosti FAANG stratila zo svojej kombinovanej hodnoty 728 miliárd dolárov (podľa údajov spoločnosti Macrotrends).

To je viac ako hrubý domáci produkt Saudskej Arábie, ktorý podľa údajov Svetovej banky dosahuje 683,83 miliardy dolárov. Je to samo o sebe v niečom ironické, vzhľadom na túžbu kráľovstva napodobňovať Silicon Valley.

Súvisiace: Facebook, Amazon, Apple, Microsoft a Alphabet za deň prišli o $75 mld.

Počas šesťtýždňového odpredaja, akcie spoločnosti Apple boli najťažšie zasiahnuté. Medzi obavami zo spomalenia predaja iPhonov, trhová kapacita spoločnosti Apple tak poklesla o 231,06 miliardy dolárov, na pondelkových 929,32 miliardy dolárov.

Počas šesťtýždňového odpredaja sa Apple radí medzi najťažšie zasiahnutú. Medzi obavami zo spomalenia predaja iPhonov, trhová kapacita spoločnosti Apple klesla o 231,06 miliardy dolárov na pondelkových 929,32 miliárd dolárov.

Odpísanie hodnoty firiem skupiny FANG od 3. októbra:

  • Apple: 231,06 miliardy dolárov
  • Amazon: 220,67 miliardy dolárov
  • Google: 138,22 miliardy dolárov
  • Facebook: 89,95 miliardy dolárov
  • Netflix: 48,11 miliardy dolárov
  • Spolu: 728,01 miliardy dolárov

Amazon bol ďalším v rade, zatiaľ čo poklesy Facebooku boli taktiež významné, pretože čelí kontroverzným otázkam v súvislosti s porušovaním pravidiel, zásahmi do volieb a krízou okolo nevhodného riadenia.

Akcie spoločnosti Marka Zuckerberga v pondelok zasiahli svoju najnižšiu úroveň od 13. februára 2017. Aktuálne sa nachádza v treťom mesačnom poklese, čo predstavuje ich najdlhšiu stratu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár