Netflix-konecne-ide-po-zdielani-hesiel-Ako-to-zrealizuje

Netflix tento týždeň prekvapil svet a uviedol, že má v pláne konečne riešiť nekontrolovateľnú prax zdieľania hesiel.

Spoločnosť Netflix v utorok uviedla, že viac ako 100 miliónov domácností používa zdieľanie hesiel, vrátane 30 miliónov v USA a Kanade.

Streamovacia video platforma však neplánuje tieto zdieľané účty jednoducho zmraziť. Namiesto toho bude spoločnosť pravdepodobne uprednostňovať nastavenie dodatočného poplatku za tieto účty, ktoré používa viacero ľudí mimo domova.

Plán spoločnosti Netflix na zachytenie stratených príjmov by sa začal upozornením zaslaným majiteľom účtov, ktorých heslá používajú iné domácnosti.

Spoločnosť už začala testovať túto funkciu v Peru, Kostarike a Čile. Za účty, ktoré zdieľajú heslo na viacerých adresách, Netflix účtuje dodatočný poplatok za pridanie „podúčtov“ až pre dvoch ľudí mimo domova. Ceny sa v jednotlivých krajinách líšia – približne 2,13 dolárov mesačne v Peru, 2,99 dolárov v Kostarike a 2,92 dolárov v Čile (na základe aktuálnych výmenných kurzov).

Spoločnosť taktiež umožňuje ľuďom, ktorí používajú zdieľané heslo, preniesť svoje prispôsobené profilové informácie do nového účtu alebo podúčtu, čo im umožňuje uchovávať si históriu prezerania a odporúčania.

Greg Peters, ktorý je prevádzkovým riaditeľom počas konferenčného hovoru o výsledkoch spoločnosti, poznamenal: „Ak máte sestru, povedzme, ktorá žije v inom meste, chcete s ňou zdieľať Netflix, je to skvelé,“ … „Nepokúšame sa zastaviť zdieľanie, ale požiadame vás, aby ste zaplatili o niečo viac, aby ste sa s ňou mohli podeliť a aby získala výhody a hodnotu služby, ale zároveň výnosy spojené s týmto zhliadnutím.“

Netflix neuviedol, aké výnosy očakáva, že vygeneruje implementáciou svojej stratégie zdieľania po celom svete, hoci Peters poznamenal, že si myslí, že bude trvať zhruba rok, kým celosvetovo zavedie ceny podúčtov.

Prieskum od výskumnej organizácie Time2Play naznačil, že zhruba 80 % Američanov, ktorí používajú heslo niekoho iného, by nekúpili svoj vlastný nový účet, ak by ho nemohli zdieľať. Nepreskúmal však, koľko platiteľov bežných účtov by bolo ochotných zaplatiť viac za zdieľanie s ostatnými.

Súvisiace: Akcie firmy Netflix prepadli o 35 % a prišla o viac ako $50 miliárd

Peters taktiež navrhol, že spoločnosť môže ešte upraviť ceny alebo ďalej preskúmať svoju testovaciu stratégiu.

Ďalej uviedol: “Chvíľu to potrvá, kým to vyriešime a nastolíme správnu rovnováhu,” … “A tak len aby som stanovil vaše očakávania, verím, že prejdeme asi rok iteráciou a potom nasadením toho všetkého, aby sme toto riešenie uviedli celosvetovo, vrátane trhov ako Spojené štáty.”

Nezodpovedané otázky

Plán spoločnosti Netflixu je bezprecedentný. Žiadna veľká streamovacia platforma ešte nikdy proti zdieľaniu hesiel nezakročila. Ostatní vlastníci streamovacích služieb, ako napríklad Disney, Warner Bros. Discovery, NBCUniversal a Paramount Global, si pravdepodobne stanovia svoje vlastné plány až po preskúmaní reforiem zdieľania hesiel od spoločnosti Netflix.

Niektorí majitelia účtov budú nepochybne prekvapení, keď od Netflixu dostanú správy, že ich heslá sú zdieľané. Nie je tiež jasné, ako dlho by Netflix umožnil divákom na zdieľanom účte zachovať si prístup, ak sa majiteľ primárneho účtu rozhodne nezaplatiť dodatočný poplatok.

Okrem toho spoločnosť Netflix bude musieť pri definovaní používateľov, ktorí zdieľajú heslá, postupovať zľahka, aby sa vyhol nesprávnemu označeniu ľudí ako tých ktorí zneužívajú, pretože sa zvyčajne jedná o členov rodín, ktorí dočasne žijú mimo domova.

Neochota konať proti tejto skupine používateľov by pravdepodobne zachránila milióny ľudí pred zásahom Netflixu – aspoň na začiatok.

Mediálny analytik spoločnosti LightShed Partners – Rich Greenfield, poznamenal: “Začnú s tzv. sériovými zneužívateľmi,” … „Ak váš účet používa 15 ľudí, je to celkom jednoznačné.“

Spoločnosť tiež pravdepodobne nebude chcieť, aby sa jej zamestnanci utápali v sporoch o tom, čo sa klasifikuje ako domáci účet a čo sa kvalifikuje ako podúčet. Spochybňovanie týchto definícií by mohlo byť nepríjemné pre zamestnancov aj zákazníkov, ktorí doteraz považovali Netflix za najlepšiu značku vo svojej triede.

Ale „Netflix vie, kto ste,“ povedal Greenfield, či už používate svoj vlastný prispôsobený profil alebo nie.

Pred piatimi rokmi, spoločnosť Netflix reálne podporovala zdieľanie hesiel. Filozofiou spoločnosti v tom čase bolo, že jednoducho chcela viac pozornosti na svoj obsah, čo zase viedlo k zvýšenému záujmu a viedlo k skutočným odberom. Zdá sa, že táto stratégia sa vyplatila.

Počet predplatiteľov spoločnosti Netflix každý štvrťrok rástlo už viac ako 10 rokov – až do posledného štvrťroka.

V roku 2017 firemný účet Netflixu zatweetoval: „Láska vedie k zdieľaniu hesiel“.

Aktuálne by sa spoločnosti páčilo, keby ste s tým prestali.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár