Facebook_Amazon_Apple_Microsoft_a_Alphabet_za_den_prisli_o_75_mld_1

Veľké technologické spoločnosti v poslednom obchodnom dni čelili rozsiahlym stratám.

Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet a Facebook – päť najhodnotnejších amerických technologických spoločností – počas piatku v kombinovanú trhovej kapitalizácií prišli o 75 miliárd dolárov. Viedli 1,7 percentný pokles technologického sektoru v americkom indexe S&P 500 a podobný pokles zaznamenal aj technologický index Nasdaq. Akcie spoločnosti Amazon dosiahli najhorším výkon skupiny, keďže klesli o 2,4 percenta.

Akcie v piatok poklesli napriek poklesu cien ropy a skepticizmus okolo obchodnej dohody s Čínou čo vyvolalo obavy z toho, že hospodársky rast smeruje k spomaleniu. Štvrtková správa Federálneho rezervného systému, ktorá poukazuje na budúce zvyšovanie sadzieb, obavy zvýšila a poslala investorov do obrannej stratégie, čím vykonali odpredaj technologických spoločností, ktoré sú obzvlášť náchylné na výkyvy v ekonomike.

Akcie technologických spoločností sa od roku 2008 dostávajú z najhoršieho mesiaca. Technologický Nasdaq uzavrel október v strate 9,2 percenta, pričom skupiny Amazon a Alphabet viedli pokles o 20 percent a 9,7 percenta.

Súvisiace:
Príbeh Apple a iPhonu v troch grafoch
Facebook dostal maximálnu pokutu za škandál Cambridge Analytica

Analytici začali byť chladnými voči nedávnymi správam o príjmoch z technologických spoločnosti, vrátane mien ako Amazon, Apple a Alphabet. Spoločnosť Amazon poskytla nižšie ako očakávané odhady budúcich príjmov, ktoré sú v rámci vianočných predajov a spoločnosť Apple oznámila, že už nebude zverejňovať čísla predaných zariadení iPhone, iPad a Mac.

Aj s piatkovými stratami, akciový index Nasdaq a technologický sektor všeobecného amerického indexu S&P skončili týždeň v zisku, rovnako ako akcie spoločnosti Amazon, Microsoft a Alphabet.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár