British Airways passenger aircraft are pictured at London Heathrow Airport, west of London on May 3, 2019. - London Mayor Sadiq Khan, along with environmental charities and local councils, on May 1, 2019, lost a court battle to prevent an expansion of Heathrow, Britain's busiest airport. Opponents to the introduction of a third runway at the west London airport cite the negative impacts on noise and air pollution, habitat destruction, transport congestion, and climate change. (Photo by BEN STANSALL / AFP) (Photo credit should read BEN STANSALL/AFP via Getty Images)

Celosvetový letecký priemysel kvôli novému prepuknutiu koronavírusu čelí obrovským finančným stratám a svojmu prvému poklesu za viac ako desať rokov.

Medzinárodný úrad pre leteckú dopravu (IATA) vo štvrtok varoval, že vplyv vírusu na dopyt môže stáť letecké spoločnosti viac ako 29 miliárd dolárov, pričom ázijské letecké spoločnosti budú čeliť najväčším stratám. Ohnisko tiež pravdepodobne zníži celosvetovú prepravu o 4,7%, čím sa odstráni predchádzajúca prognóza rastu IATA a povedie k prvému celkovému poklesu dopytu od globálnej finančnej krízy v rokoch 2008 – 2009.

Koronavírus po celom svete zabil viac ako 2 200 ľudí, pričom drvivú väčšinu v pevninskej Číne. Celkový počet infikovaných na celom svete predstavuje viac ako 76 000.

V reakcii na to, desiatky leteckých spoločností zrušili alebo obmedzili služby na pevninskej Číne. Vláda v Číne tiež postavila viac ako 780 miliónov ľudí k cestovným obmedzeniam, v snahe udržať vírus a pozastavil všetky domáce a medzinárodné presuny.

Súvisiace:
Koronavírus by mohol stáť čínsku ekonomiku $62 miliárd
Kríza koronavírusu by mohla zavrieť automobilové závody po celom svete

Prognóza organizácie IATA predpokladá, že prepuknutie choroby je z veľkej časti v Číne.

Úrad ďalej uviedol: „Ak sa rozšíri na širšie trhy Ázie a Tichomoria, dopad na letecké spoločnosti z iných regiónov by bol ešte väčší.“

Letecké spoločnosti už problémy začali cítiť.

Spoločnosť Qantas Airlines vo štvrtok uviedla, že vírus by mohol v druhej polovice fiškálneho roka spoločnosti ublížiť v ušlom zisku (pred zdanením) až 100 miliónov dolárov. Air France-KLM vo štvrtok tiež uviedla, že vírus by mohol od februára do apríla znížiť jej zisky až o 216 miliónov dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár