Thomas_Cook_skrachovala_co_ovplyvni_statisice

Cestovná kancelária Thomas Cook v pondelok ráno vyhlásila bankrot, čím stovky tisíc cestujúcich uviazli a je v ohrození 21 000 pracovných miest.

178-ročná spoločnosť vo vyhlásení uviedla, že jej predstavenstvo „dospelo k záveru, že nemala na výber, ale podnikla kroky na vykonanie povinnej likvidácie s okamžitým účinkom“ po neúspešných rozhovoroch ohľadom finančnej záchrany.

Spoločnosť vo vyhlásení uviedla: „Pred dnešnými dňom bola u súdu podaná žiadosť o povinnú likvidáciu spoločnosti a bolo vydané nariadenie o vymenovaní likvidátora spoločnosti.“

Peter Fankhauser, generálny riaditeľ spoločnosti Thomas Cook, sa ospravedlnil zákazníkom, zamestnancom, dodávateľom ako aj partnerom.

Fankhauser uviedol: „Pre spoločnosť, ktorá bola priekopníkom v oblasti dovolenkových služieb a umožnila cestovanie miliónom ľudí po celom svete, to naozaj predstavuje smutný deň.“

Rozpad ikonickej britskej spoločnosti bol na trhoch vidno v Ázii. Akcie v čínskej firme Fosun Tourism v Hongkongu klesli o viac ako 5%.

Materská spoločnosť Fosun Tourism – Fosun International je jedným z najväčších čínskych konglomerátov. Vlastní firmu pre oblasť dovoleniek v štýle “all-inclusive” – Club Med. Jej zakladateľ a miliardár Guo Guangchang je podľa poskytovateľa údajov Refinitiv, najväčším akcionárom v spoločnosti Thomas Cook.

Spoločnosť vo vyhlásení uviedla: „Spoločnosť Fosun je sklamaná, že skupina Thomas Cook Group nedokázala nájsť realizovateľné riešenie pre svoje finančné problémy,” … “Je nám to naozaj veľmi ľúto, ako aj všetkým, ktorých sa tento výsledok týka.“

Úrad pre Civilné letectvo Spojeného kráľovstva na sociálnej sieti Twitter uviedol, že všetky rezervácie letov spoločnosti Thomas Cook boli zrušené.

Tento krok vyvolá najväčšiu mieru repatriácie (návrat do vlasti) v histórii Spojeného kráľovstva, čím sa prekonajú aktivity, ktoré vláda vykonala po krachu spoločnosti Monarch Airlines v roku 2017.

Podľa leteckého úradu je v zahraničí viac ako 150 000 britských zákazníkov spoločnosti Thomas Cook, čo je takmer dvojnásobný počet, ktorý bol repatriovaný po krachu firmy Monarch.

Tim Johnson, vedúci oddelenia Britského úradu pre civilné letectvo: „Keď ľudia skončia svoju dovolenku, vrátia sa späť do Veľkej Británie.“

Dodal: „Prenajali sme okolo 40 lietadiel a počas nasledujúcich dvoch týždňov budeme prevádzkovať viac ako 1 000 letov.“

Repatriačné lety sú k dispozícii iba pre cestujúcich, ktorých cesta začala v Spojenom kráľovstve. Letecký úrad spustil webovú stránku, na ktorej môžu zákazníci nájsť podrobnosti o týchto letoch.

Letecký úrad vo vyhlásení uviedol: „Zákazníci, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v zahraničí, by nemali cestovať na letisko, kým sa ich let späť do Veľkej Británie nepotvrdí na príslušnej webovej stránke.“

Podľa vyjadrení spoločnosti Thomas Cook, budú spiatočné lety realizované podľa toho, kde sa nachádzajú cestujúci, teda buď cez lety prevádzkované leteckým úradom alebo na existujúcich letoch s inými leteckými spoločnosťami.

V Británií existuje ATOL – program finančnej ochrany vo Veľkej Británii, ktorý chráni väčšinu dovolenkujúcich v leteckej doprave, predávaných cestovnými kanceláriami so sídlom vo Veľkej Británii.

Thomas Cook sa cez víkend snažila vyhnúť bankrotu, potom čo Royal Scotland of Scotland a ďalšie banky požadovali, aby Thomas Cook Group PLC do budúceho týždňa získala financovanie vo výške 200 miliónov libier (250 miliónov dolárov).

Grant Shapps, britský minister dopravy, vo vyhlásení uviedol, že vláda a CAA „nepretržite pracujú“, aby pomohli ľuďom postihnutým bankrotom.

Ďalej poznamenal: “Naše pohotovostné plánovanie pomohlo získať lietadlá z celého sveta – niektoré z ďalekej Malajzie – a umiestnili sme stovky ľudí do call centier a na letiská,” … „Táto úloha je však obrovská, keďže sa jedná o najväčšia repatriáciu v histórii Spojeného kráľovstva. Určite cestujúci budú čeliť problémom a oneskoreniam. Je treba sa pokúsiť porozumieť tým zamestnancom, ktorí sa snažia pomôcť v tom, čo bude pravdepodobne veľmi náročné.“

Súvisiace: Éra veľkých lietadiel pre cestujúcich sa skončila

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab v nedeľu počas rozhovoru s Andrewom Marrom z BBC uviedol, že vláda „systematicky nevstúpi“ do záchrany podnikov, pokiaľ nebude existovať „vhodný strategický národný záujem“.

Spoločnosť Thomas Cook v piatok potvrdila, že na jej dovolenkách bolo 600 000 zákazníkov, vrátane tých 150 000 ľudí zo Spojeného kráľovstva. Firma do dnešného rána ročne zabezpečovala hotely, letoviská a letecké spoločnosti pre 19 miliónov ľudí v 16 krajinách.

Raab ďalej poznamenal: „Máme všetky pohotovostné plány, aby sme sa ubezpečili, že nikto nebude ponechaný v zahraničí,“ … „Nechcem ísť do detailov, pretože to záleží na povahe ľudí, ktorí sa tam nachádzajú, alebo či už si rezervovali balík, alebo len zaplatili za lety.“

Tento vývoj prichádza po búrlivom roku spoločnosti Thomas Cook. Od mája 2018 sa jej akcie prepadli o viac ako 96% v dôsledku neistoty Brexitu a intenzívnej hospodárskej súťaže v odvetví cestovného ruchu.

Thomas Cook bola ochromená dlhom v objeme 1,7 miliardy libier a zasiahla ich online konkurencia, spomínaný meniaci sa trh cestovného ruchu a geopolitické udalosti. Minuloročná európska vlna horúčav tiež zasiahla spoločnosť, keďže zákazníci rušili rezervácie na poslednú chvíľu.

Z dlhodobého hľadiska by to mohlo zasiahnuť aj hospodárstva jej najväčších destinácií, napríklad Španielska a Turecka, nechali by dodávateľov pohonných hmôt bez zaplatenia a pravdepodobne bude nasledovať zatvorenie stoviek cestovných kancelárií naprieč hlavnými ulicami Británie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Yahoo

Facebook komentár