Určite poznáte tú slovnú hru, kedy vy poviete nejaké slovo a váš spoluhráč vám povie asociáciu, ktorá mu napadne. Skúste povedať slovo “hodinky” a najpravdepodobnejšou odpoveďou bude “Rolex”

Značka Rolex je tak zakorenená medzi ľuďmi vo svete, že je ťažké uveriť, že pred tým, ako začiatkom 19. storočí Rakušan Hans Wilsdorf založil firmu, nejaké hodinky vôbec existovali.

Dnes sú najsilnejšími výrobcami hodiniek na svete a sú neustále radení medzi svetovo najuznávanejšie spoločnosti.

Rolex svoje čísla z predaja neuverejňuje, avšak experti odhadujú, že vyrobia zhruba milión hodiniek za rok, čo je pravdepodobne viac, ako ktorýkoľvek iný výrobca luxusných hodiniek.

Súvisiace: Patek Philippe vytvoril najzložitejšie náramkové hodinky v histórii – $ 2,5 milióna

Ako sa vlastne firma Rolex stala nepochybným majstrom hodinkárstva? Podľa Bena Clymera, zakladateľa a zodpovedného redaktora časopisu pre nadšencov Hodinkee, Rolex svoje meno postavil na úžasných inováciách, neochvejnej kvalite a obrovskej podpore celebrít, akou sa 20. storočí mohla chváliť len máloktorá spoločnosť.

Proste” Rolex je Rolex z nejakého dôvodu,” povedal Clymer.

Inovácia za inováciou

Rolex nezískal svoj status len tak náhodou.

Clymer uviedol: “Práve inovácie v oblasti hodinkárstva tlačia Rolex tam, kde sú dnes.”

Svoje postavenie Rolex upevnil, keď vynašiel napríklad prvý vodotesný obal, prvé samonaťahovacie hodinky, prvé hodinky ukazujúce dátum a (pravdepodobne) aj jeden z prvých chronografov.

Pred tým, ako sa z hodiniek stal luxusný tovar, akým sú dnes, boli hodinky jednoducho nástroj. Tieto inovácie urobili hodinky omnoho použiteľnejšie.

Vďaka samonaťahovaciemu mechanizmu sa hodinky nemusia naťahovať každý večer, vodotesný obal umožňuje potápačom nosiť hodinky aj pod vodou a merať si dĺžku ponoru a chronograf zas umožňuje meranie času na automobilových pretekoch z omnoho vyššou presnosťou.

Tieto inovácie robia nosenie hodiniek omnoho jednoduchším aj v každodennom živote. “Však by sme si s hodinkami nemohli ani umyť ruky (bez vodotesného obalu)”, povedal Clymer.

Prestíž kvôli svojej kvalite

Navrch od inovácií v hodinkárstve v prvej polovici 20. storočia si Rolex vybudoval renomé vďaka spoľahlivosti svojich výrobkov.

“Na to, aby všetky tieto inovácie fungovali a na to, aby sa dali hodinky používať ako nástroj, na čo pôvodne boli určené, museli byť hodiny čo najlepšie. Je dôležité si pamätať, že pôvodne hodinky neboli luxusný tovar, akými sú dnes”, pripomína Clymer.

“Pokiaľ ste boli napríklad vojenský potápač a chceli ste niečo, čo jednoducho vydrží navždy a mal to byť nástroj čo vydrží 100 metrov pod vodou, kúpili ste si Rolexky”, hovorí Clymer, “proste lebo fungovali.”

Plavcom odskúšané, plavcom schválené

Inovácie a kvalita sú skvelé, ale to nie je nič platné, pokiaľ to potencionálny zákazník nevie.

V roku 1927, Wilsdorf oslovil Mercedes Gleitzeovú, prvú ženu, ktorá preplávala Lamanšský prieliv a tiež prvého človeka, ktorý preplával Gibraltár, aby vyskúšala nové hodinky Rolex Oyster vybavené vodotesným obalom.

Súvisiace: Luxusné inteligentné hodinky zo Švajčiarska

Plavkyňa súhlasila a mala ich okolo krku počas svojho pokusu o preplávanie Lamanšského prielivu.

Clymer doda: “Táto žena, ktorá bola neskôr každodenne fotená na titulné stránky časopisov nosila okolo krku Rolex.”

Aj keď sa jej vtedy neporadilo prieliv preplávať, jej popularita katapultovala značku Rolex do povedomia ľudí a Rolex mal právo o sebe hovoriť, že ich hodinky vydržali merať čas aj po tom, ako boli hodiny ponorené v studenej vode. Toto veľmi napomohlo Rolexu dostať sa do povedomia ľudí a celkovo sa zapísať medzi ľuďmi ako kvalitná značka.

Rolex odvtedy používa v reklamách obrázok plávajúcej ženy, ktorá nosí ich hodinky, takúto reklamu použili dokonca aj nedávno v roku 2010.

Preložil: Adam Rajčan

Zdroj: BusinessWeek, LATimes

Facebook komentár