Sektor zdravotnej starostliosti bol v poslednej dobe najlepším priemysľom pre hedžové fondy. Médiá boli na opačnom konci.

50. najväčších fondov v druhom štvrťroku roka 2014 držalo akcie veľkých mien zdravotnej starostlivosti, ako sú Allergan, Actavis a Covidien, v ich snahe zarábať na vlne fúzií a akvizícií tohto sektora. Teto výsledky ukázali údaje agentúry FactSet.

Hedžové fondy sú zo zákona povinné zverejňovať ich podiely štyrikrát do roka.

Súvisiace: TOP 10 najlepšie platených správcov hedžových fondov roka 2013

Zverejnenia neuvádzajú presný dátum, ale hedžové fondy vlastne kupujú a predávajú akcie, čím je otázne či ich ešte stále vlastnia, ale dáta poskytujú kľúčový pohľad na to, ako niektorí z najväčších svetových hráčov v oblasti financií sa zaujímajú o jednotlivé sektory.

Výrobca botox-u Allergan je obzvlášť zaujímavý. Jeho akcie v druhom štvrťroku roka 2014 prudko vzrástli, ako manažér hedžového fondu Bill Ackman povedal, že jeho fond Pershing Square Capital vytvoril partnerstvo s firmou Valeant, v ich snahe získať Allergan. Pershing Square Capital, ktorá taktiež bola najväčším vlastníkom akcií firmy Allergan, mala pomáhať Ackmanovi snažiť sa presvedčiť spoločnosť, aby prijala dohodu. SEC údajne preskúma Ackmanove nepriateľské prevzatie.

Ďalším veľkým príbehom tohto štvrťroku v sektore zdravotníctva bol presun do krajiny s nižším daňovým zaťažením. Akcie spoločnosti so sídlom v Dubline – Covidien v júni súhlasil s kúpu výrobcu lekárskych zariadení Medtronic, kde sa dohodli na kúpe firmy za 43 miliardy dolárov, vrámci takzvanej inverznej dohody. Jej podstata je, že Medtronic sa presunie do zámoria, aby využila nízke sadzby daní v Írsku.

Hoci tento krok je technicky legálny, táto akvizícia sa dostala pod kontrolou, pretože sa snaží obchádzať americké dane, a Obamova administratíva hľadajú spôsoby, ako ich zastaviť. Republikáni tvrdia, že sa jedná o vedľajší produkt z ťažkého daňového zaťaženia.

Sektor zdravotnej starostlivosti nebol jediným vhodným sektorom pre kúpu hedžových fondov. Akcie spoločnosti Apple patrili medzi druhú spoločnosť s najväčším nákupom hedžových fondov, keďže ich expozícia sa v tomto technologickom obrovi oproti prvému štvrťroku zvýšila o 27%. Jej akcie v posledných mesiacoch dosiahli slušné výnosy, keďže jej akcie sa tento týždeň obchodovali na rekordných úrovniach.

Podľa štvrťročných správ získaných od agentúry FactSet, v kategórii “predajov” boli niektoré populárne mediálne spoločnosti vrátane Twenty-First Century Fox, Disney a Time Warner.

To znamená, že hedgeové fondy zrejme prišli o využitie jednej snahy o kúpu. V treťom štvrťroku, Fox vykonala neúspešnú ponuku pre firmu Time Warner. Správy o dohodu pôvodne poslali akcie spoločnosti Time Warner do rastu a akcie firmy Fox do poklesu. Akcie spoločnosti Fox sa neskôr zotavili, pretože stiahla svoju ponuku, zatiaľ čo Time Warner znížila iba niektoré zo svojich ziskov.

Súvisiace: Investor Carl Icahn kúpil 45 miliónov akcií spoločnosti Apple

Napriek tomu, hedžové fondy neobišli všetky médiálne spoločnosti. Vlastníctvo najväčších hedžových fondov sa v spoločnosti Netflix navýšilo o 9%.

Veľký finančné inštitúcie taktiež nedostal toľko lásky v minulom štvrťroku. Top fondy znížili svoje podiely v banke JPMorgan o 15% a Citigroup o 5%.

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár