Ake-su-aktualne-dovody-rastucej-ceny-ropy

Skupina významných producentov ropy sa napriek nedávnemu nárastu cien dohodla na predĺžení zníženia produkcie o ďalší mesiac a rozhodla sa obmedziť ponuku, kým nebude nastolené pevnejšie oživenie svetovej ekonomiky.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a spriaznení producenti na konci pracovného týždňa uviedli, že v priebehu apríla do veľkej miery prekonajú zníženie objemu produkcie. Dve krajiny – Rusko a Kazachstan – dostali výnimky, aby vykonali navýšenie svojej produkcie o malú časť.

Skupina OPEC+ sa v januári dohodla na udržaní stabilnej produkcie v mesiacoch február a marec. V tom čase Saudská Arábia prekvapila trhy tým, že sa zaviazala znížiť svoju produkciu o ďalší 1 milión barelov denne, čo odráža nepokoje z krehkého dopytu. Saudská Arábia sa vo štvrtok dohodla na predĺžení svojho mimoriadneho zníženia až do apríla.

Rastúce ceny v posledných mesiacoch zvyšovali dôveru producentov v to, že zníženie výroby postavilo trh na pevné základy po ich pandemickom krachu. Skupina sa ale vo štvrtok rozhodla hrať na istotu. Jej zníženie dodávok predstavuje takmer 8 miliónov barelov denne, vrátane mimoriadneho príspevku Saudskej Arábie.

Na tlačovej konferencii saudskoarabský minister energetiky Abdulaziz Bin Salman uviedol, že „rada je stále mimo cielu“ ohľadom budúcnosti ropného trhu. „Keď čelíte podobnej nepredvídateľnosti a neistote, myslím si, že máte na výber viaceré kroky, ktoré by ste mohli vykonať. Patrím do školy konzervatívnosti a bránim vecí oveľa opatrnejšie. Uverím v (oživenie trhu), až keď ho uvidím.”

V priebehu minulého roka združenie OPEC + vykonalo zníženie produkcie o rekordných 9,7 milióna barelov denne. Núdzové stratégie spoločne so znížením produkcie zo strany USA a ďalších producentov mali za následok razantný rast cien. Toto zotavenie sa v posledných mesiacoch ešte urýchlilo, pretože milióny ľudí na celom svete boli očkovaní proti Covidu, čo umožnilo čiastočné zmiernenie obmedzení.

Cena futures kontraktu surovej ropy získala všetok pokles počas prvých mesiacov pandémie. Globálna referenčná hodnota ropy Brent sa vo štvrtok zvýšila o viac ako 5% na 67,55 dolárov. Cena ropy v USA sa nachádzala nad hodnotou 64,50 dolárov, čo je ďaleko od hĺbky dosiahnutej vlani v apríli, keď ropa prvýkrát v histórii prepadla pod nulovú hodnotu.

Medzinárodná energetická agentúra predpokladá, že svetový dopyt po rope v roku 2021 vzrastie o 5,4 milióna barelov denne a dosiahne 96,4 milióna barelov denne, čím obnoví zhruba 60% objemu strateného pandémiou. Skupina v priebehu minulého mesiaca uviedla, že dopyt v druhej polovici tohto roka vzrastie, keďže sa bude podávať viac vakcín.

Stále existujú obavy z rýchlosti distribúcie vakcín. Aj v krajinách, ktoré si zaobstarali včasný prístup k dávkam, vrátane Európskej únie, očkovanie obyvateľstva trvá dlhšie, ako sa očakávalo. Neskôr v tomto roku by tak ďalšie oneskorenie mohlo viesť k oslabeniu dopytu po rope.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár