USA-uvolnia-zasoby-ropy-v-koordinacii-s-inymi-krajinami

Americký prezident Joe Biden v utorok povedal, že administratíva využije strategické rezervy ropy, ako súčasť globálneho úsilia krajín spotrebúvajúcich energie na upokojenie rýchleho rastu cien palív v roku 2021.

Koordinovaný postup medzi USA, Indiou, Čínou, Japonskom, Kórejskou republikou a Britániou je prvým takýmto krokom svojho druhu.

Celkovo USA zo svojich SPR (Strategických rezerv ropy) vypustia 50 miliónov barelov. 32 miliónov barelov bude poskytnutých v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov, zatiaľ čo 18 miliónov barelov bude urýchlene poskytnutých trhom.

Biely dom vo vyhlásení: “Prezident je pripravený podniknúť ďalšie kroky, ak to bude potrebné, a je pripravený využiť svoje právomoci pracujúce v koordinácii so zvyškom sveta na udržanie adekvátnych dodávok, v čase keď príde k opusteniu pandémie.”

Utorkové oznámenie nasleduje po tom, ako administratíva už mesiace hovorí, že skúma nástroje, ktoré má k dispozícii, keď futures na ropu West Texas Intermediate vyskočili na 7-ročné maximum nad 85 dolárov.

Inflácia a ceny energií neustále rastú

Biden bol pod rastúcim politickým tlakom, aby poskytol Američanom úľavu od vyšších cien benzínu a podnikol kroky na skrotenie inflácie, ktorá minulý mesiac dosiahla 31-ročné maximum. Republikáni obviňujú Bidenovu politiku zo zvýšených nákladov na spotrebný tovar vrátane cien energií, zatiaľ čo demokrati poukázali na ďalšie pozitívne ekonomické ukazovatele, ako je klesajúca nezamestnanosť.

Rozhodnutie k vužitiu národných strategických zásob prichádza v čase, keď ceny benzínu v posledných mesiacoch neustále rástli, kým sa minulý týždeň ustálili.

Ceny na benzínových pumpách čelili rastu a momentálne sa pohybujú okolo najvyššej úrovne za posledných sedem rokov. Národný priemer za benzín v pondelok podľa agentúry AAA je na úrovni 3,409 dolára, čo je nárast z 2,11 dolára pred rokom. AAA ďalej uviedla, že hrubé ceny tvoria 50 % až 60 % toho, čo spotrebitelia platia pri tankovaní.

John Kilduff, partner spoločnosti Again Capital, poznamenal: „Jedná sa o dobre načasovaný krok, ktorý sa pokúsi znížiť ceny ropy,“ … “Tento objem by mal pomôcť preklenúť výpadok produkcie pred zimou, najmä ak dostaneme potvrdenie o zmysluplných dodávkach aj od niekoľkých hlavných ázijských krajín, ktoré sú hlavnými spotrebiteľmi.”

K 19. novembru SPR mali podľa ministerstva energetiky 604,5 milióna barelov rozložených na štyroch miestach. Podľa DofE bude trvať 13 dní po prezidentskom vyhlásení, kým sa ropa dostane na trh.

Celkovo SPR, ktoré boli založené v roku 1975 po arabskom ropnom embargu, pojmú 727 miliónov barelov.

SPR možno podľa DofE čerpať tromi spôsobmi: úplným vyčerpaním na boj proti „vážnemu prerušeniu dodávok energií“, obmedzeným čerpaním do 30 miliónov barelov alebo čerpaním za výmenu alebo testovacím predajom.

Súvisiace:
BoFA varuje: “Ropa za $120 za barel je na ceste“
USA majú najväčšie zásoby ropy na svete. Tu je dôvod, prečo

Biden vyzval aj krajiny produkujúce ropu, ako je Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty, aby zvýšili ťažbu a poskytli tak americkým spotrebiteľom úľavu od vysokých cien pohonných látok. Tieto krajiny však odmietli požiadavky na čerpanie väčšieho množstva ropy, takže Bidenovi zostalo len málo možností na zníženie cien.

Prezident USA zároveň minulý týždeň vyzval federálnych regulátorov, aby vyšetrili, či sa ropné a plynárenské spoločnosti nedopúšťajú „nezákonného správania“ tým, že profitujú z vysokých cien benzínu, ktoré počas pandémie prudko vzrástli. Požiadal o vyšetrovanie v liste adresovanom predsedníčke Federálnej obchodnej komisie Line Khanovej, v ktorom tvrdil, že „pribúdajú dôkazy o proti-spotrebiteľskom správaní ropných a plynárenských spoločností“.

Po oznámení sa americká ropa odrazila od svojho minima a obchodovala sa o 28 centov nižšie na úrovni 76,50 dolárov za barel. Medzinárodná referenčná ropa Brent stála 79,98 dolárov za barel, čo predstavuje nárast o 34 centov.

Graf cien ropy USA a ropy Brent:
USA-uvolnia-zasoby-ropy-v-koordinacii-s-inymi-krajinami-graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: USAToday, WSJ

Facebook komentár