Preco_sa_cena_ropy_prvykrat_dostala_do_negativneho_uzemia_graf

Futures kontrakt na americkú ceny ropu dnes prepadol o viac ako 100% a prvýkrát v histórii sa obchodoval v negatívnom území, čo ukazuje, ako razantné je zrútenie dopytu v dôsledku pandémie koronavírusov.

Obchodníci však varovali, že tento kolaps do negatívneho územia na “rozbitom“ trhu s ropou neodráža skutočnú realitu. Cena najbližšieho futures kontraktu, ktorá vyprší v utorok, sa oddelila z futures k futures kontraktu, ktorí pokračoval v obchodovaní nad 20 dolárov za barel.

Ropa West Texas Intermediate s dodaním v máji prepadla o viac ako 100%, dokonca sa dostala do zápornej ceny 37,63 dolárov za barel, čo znamená, že predajcovia by museli obchodníkom zaplatiť, aby si ich ropu kúpili.

Táto záporná cena sa v prípade futures kontraktov na ropu nikdy nestala. Obchody s futures sa obchodujú na základe dodania v určitom mesiaci. Júnový kontrakt WTI, ktorý vyprší 19. mája, klesol o 18% na 20,43 dolárov za barel a lepšie odrážala realitu trhu. S júnovým kontraktom sa obchodovalo aktívnejšie. Júlová zmluva bola zhruba o 11% nižšia, na cene 26,18 dolárov za barel.

Medzinárodná referenčná hodnota Brent, ktorá sa už presunula na júnový kontrakt, sa usadila o 8,9% nižšie na 25,57 dolárov za barel.

Predná časť krivky futures na ropu, ktorá je májovou zmluvou a jej pôsobnosť skončí v utorok, bola zasiahnutá najťažšie, pretože sa týka paliva, ktoré sa má dodať, zatiaľ čo väčšina krajín zostáva obmedzená z dôvodu pandémie koronavírusu. Jedinými kupujúcimi ropných futures kontraktov pre túto zmluvu sú subjekty, ktoré chcú fyzicky prevziať dodávku ako rafinérie alebo letecké spoločnosti. Avšak nádrže sú však naplnené, takže ich nie je potreba.

Helima Croft, analytička so zameraním na globálne komodity v RBC Capital, dnes uviedla: “Práve v súčasnosti sa v tankeroch na mori nachádzajú obrovské objemy surovej ropy, ktorá by mala prísť do rafinérií, ale tie ju nepotrebujú,” … “Momentálne nevidíme žiadnu krátkodobú úľavu v rámci tohto trhu s ropou … sme naďalej vážne znepokojení vyhliadkami pre ropu v blízkej budúcnosti.”

Rozpätie medzi májovými a júnovými kontraktmi je podľa Jeffa Kilburga z KKM Financial aktuálne najširším v histórii. V e-maile uviedol: „Je to jav, ktorý po uplynutí predošlého mesačného kontraktu vyprší, ale je aj spojený s historickým poklesom cien ropy.“

Pandémia koronavírusov vážne zasiahla hospodársku aktivitu po celom svete a znížila dopyt po rope. Zatiaľ čo zoskupenie OPEC a jeho ropní spojenci začiatkom tohto mesiaca dokončili historickú dohodu o znížení produkcie o 9,7 milióna barelov za deň, počnúc 1. májom, mnohí však tvrdia, že to stále nebude stačiť na vyrovnanie poklesu dopytu.

Medzinárodná energetická agentúra napríklad vo svojej pozorne sledovanej mesačnej správe varovala, že dopyt v apríli by mohol byť o 29 miliónov barelov denne nižší ako pred rokom a dosiahol tak poslednú úroveň, ktorá bola zaznamenanou v roku 1995.

Analytik spoločnosti Rystad Energy pre ropné trhy – Bjornar Tonhaugen v e-mailovej správe spoločnosti poznamenal: „Skutočný problém celosvetovej nerovnováhy medzi ponukou a dopytom sa začal skutočne prejavovať v cenách,“ … „Keďže produkcia pokračuje relatívne bez zásahu, sklady sa každý deň zapĺňajú.“

Skončenie platnosti kontraktu

Daniel Hynes zo spoločnosti ANZ v pondelok povedal, že jedným z dôvodov tohto tzv. „kráteru“ cien ropy v USA je blížiace sa ukončenie májového futures kontraktu v utorok. Futures na termínované obchody v predchádzajúcom mesiaci sa zvyčajne zbližujú s okamžitými cenami, keď sa blíži koniec ich platnosti.

Hynes, ktorý je vedúcim komoditným analytikom v spoločnosti ANZ, poznamenal: „Na trhu budú obchodníci, ktorí chcú obchodovať iba s cenným papierom, takže sa len preroluje do budúceho futures kontraktu. Znamená to predaj májového kontraktu a kúpu v júni.”

„Existujú však aj obchodníci, ktorí nakupujú pre klientov, ktorí s fyzickou ropou naozaj obchodujú. Preto majú zmluvu, ktorej platnosť vyprší – buď dodajú,“ alebo akceptujú, ak sú na druhej strane obchodu.

To je dôvod, prečo došlo k výraznejšiemu poklesu májovému futures kontraktu v porovnaní s júnovým kontraktom. Spotové ceny sú podľa Hynesa v súčasnosti „obzvlášť slabé“, kvôli kombinácii „kolapsu dopytu a následného nedostatku skladovania“.

Súvisiace: Investovanie na rastúcom trhu lodnej dopravy

Na normálnom trhu môže byť podľa jeho slov rozpätie medzi spotovou cenou a jednodňovým forward futures kontraktom „iba okolo 40 – 50 centov za barel“, … “V súčasnosti to bolo až 8 – 10 dolárov (za barel).”

Hynes uviedol, že ceny v priebehu budúceho mesiaca pravdepodobne „zostanú pod tlakom“.

Futures kontrakty sú teda v konečnom dôsledku zmluvy o fyzickom dodaní podkladovej komodity alebo cenného papiera. Zatiaľ čo niektorí ľudia na trhu špekulujú o kontraktoch, iní kupujú a predávajú, pretože majú využitie pre samotnú komoditu. Po uplynutí platnosti kontraktu obchodníci začínajú kupovať futures na budúci mesiac. Tí, ktorí zostanú v pozícii do posledného dňa, nakupujú zvyčajne fyzickú komoditu, kde sa jedná napríklad o rafinérie, ako sme už spomínali.

To je dôvod, prečo sa cena zmenila na negatívnu, čo znamená, že producenti by zaplatili, aby si tejto ropy zbavili, pretože nie je nikto, kto by tento týždeň potreboval ropu, keď krajiny po celosm svete čelia obmedzeniam.

Steve Puckett, výkonný predseda energetického poradenstva v spoločnosti TRI-ZEN International, začiatkom tohto mesiaca uviedol: „Celosvetové skladovanie ropy sa ale „rýchlo plní – prekračuje 70% a blíži sa k prevádzkovým maximám.““

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár