Rast cien ropy dosiahol vysoké hodnoty.

Rast cien ropy dosiahol vysoké hodnoty.

V piatok, čo bol posledný obchodný deň v mesiaci, ropa vyskočila o viac ako 5%, čím navýšila svoj najlepší mesiac v histórii keďže nárast dopytu a rekordné zníženie ponuky zatlačilo ceny na vyššie hodnoty. Americká referenčná hodnota ropy s označením West Texas Intermediate skončila v máji ziskom na hodnote 88%. Aby sme to uviedli v kontexte, druhým najlepším mesiacom pre cenu ropy s označením WTI bol september 1990, kedy zisk dosiahol úroveň 44,6%.

Odborníci si však rýchlo uvedomujú, že prudký nárast cien je dôsledkom najstrmejšieho poklesu, ktorý bol zaznamenaný, a že ropa musí pred tým, než opäť dosiahne staré maximá, musí prejsť ešte dlhú cestu. Inými slovami, cena WTI na hodnote 35 dolárov za barel nie je veľkým dôvodom na oslavu.

Regina Mayor, ktorá je vedúcou oddelenia energetiky spoločnosti KPMG, uviedla: „Určite sa nezdá, že by to bol najlepší mesiac v histórii ropy,“ … „Nízka cena 30 dolárov za WTI je jednoznačne lepšia ako v prípade, ktorá bola dosiahnutá na konci apríla, ale nestačí to na to, aby sa časť produkcie vrátila naspäť.“

Súvisiace: Cena ropy v USA prepadá takmer o 30% s obchodovaním pod 13 dolárov za barel

V apríli, keď miliardy ľudí po celom svete čelili určitým obmedzenia pohybu v snahe spomaliť šírenie ochorenia Covid-19, dopyt po rope drasticky prepadal, čo spôsobilo prudké poklesy cien. Cena WTI klesla prvýkrát pod nulu a dokonca až do záporného územia. Časť tohto presunu bola spôsobená blížiacim sa uplynutím platnosti kontraktu, ale taktiež odzrkadľovala skutočnosť, že nikto nechcel prevziať fyzickú dodávku tejto surovej energetickej suroviny, zatiaľ čo sa očakávalo, že dopyt zostane znížený.

Od tej doby sa situácia začala zlepšovať. Údaje zverejnené U.S. Energy Information Administration vo štvrtok ukázali, že za týždeň končiaci sa 22. mája dopyt po benzíne z predchádzajúceho týždňa navýšil na 7,3 milióna barelov denne. To znamenalo zlepšenie, aj keď ešte stále v porovnaní z pred roka bola hodnota na úrovni 9,4 milióna barelov ropy za deň. Uskladnenie v Cushingu v Oklahome – hlavnom odbernom mieste pre WTI – sa znížilo o 3,4 milióna barelov a využitie rafinérie sa tiež zvýšilo na 71% zo 69%. Celkové zásoby vzrástli o 7,928 milióna barelov, v porovnaní s navýšením o 1,3 miliónmi barelov, ktorí očakávali analytici.

Na druhej strane rovnice, producenti pristúpili k rekordnému zníženiu produkcie, pretože pokles cien spôsobil, že ich aktivity boli neekonomické. OPEC a jeho ropní spojenci sa dohodli na najrazatnejšom znížení v histórii počas mimoriadneho viac-dňového stretnutia v mesiaci apríl. Následne na to, začiatkom mája, Saudská Arábia uviedla, že začiatkom 1. júna dobrovoľne zníži produkciu o ďalších 1 milión barelov ropy za deň, s ktorou súhlasilo celé zoskupenie krajín OPEC +. Kuvajt a SAE boli medzi ostatnými členmi kartelu, ktorí ich nasledovali a uviedli, že taktiež vykonajú ďalšie škrty.

V USA produkcia klesla na 11,4 milióna barelov ropy za deň, čo je 1,9 milióna barelov pod marcovú rekordnú hodnotu vo výške 13,1 milióna barelov. Nórsko a Kanada patria medzi ostatné krajiny, ktoré pristúpili k obmedzeniu produkcie.

Produkcia zoskupenia OPEC + sa v súčasnosti zníži a 1. júla pristúpi k ďalším škrtom a očakáva sa, že skupina na svojom zasadnutí 9. až 10. júna rozhodne, či hlbšie škrty predĺži.

Pochybnosti o tom, či sa hlbšie škrty predĺžia alebo nie, poslali ceny ropy v priebehu minulého týždňa na vyššie hodnoty, čím ropa WTI dosiahla už piaty priamy týždeň ziskov. V piatok kontrakt získal o 1,78 dolárov alebo 5,28%, čím dosiahol hodnotu 35,49 dolárov za barel. Skôr v relácii sa obchodoval na úrovni 32,36 dolárov za barel, keďže geopolitické napätie malo vplyv na sentiment. Medzinárodná referenčná hodnota – ropa Brent získala 4 centy alebo 0,11%, aby sa usadila na 35,33 dolárov za barel. Za mesiac ropa Brent získala 39,81%, čo je najlepší mesiac od roku 1999.

Súvisiace: Ceny klesajú alarmujúcou rýchlosťou

Rekordný mesiac produkcie ropy je samozrejme čiastočne spôsobený skutočnosťou, že po poklese na tak nízku úroveň predstavuje teraz menší cenový pohyb oveľa väčšie percento. WTI je stále o 4% pod úrovňou svojej nedávnej maximálnej hodnoty 65,65 dolárov, dosiahnutých v mesiaci január. Okrem toho sa ropné kontrakty uzatvárajú mesačne, ale nie sú v súlade so štandardným kalendárom, čo znamená, že ocenenie ceny na štandardnom mesačnom základe – namiesto trvania mesačnej zmluvy – môže byť do istej miery svojvoľné.

Popredná ropná spoločnosť, ktorá má sídlo v Houstone uviedla, že situácia je na trhu pozitívnejšia, ako sa zdá medzi hráčmi v sektore. “Myslím, že je príliš skoro na optimizmus, ktorý vidíme na trhu, a aby som bol úprimný, myslím, že je to trochu nevysvetliteľné,” … „Nemyslím si, že základy dopytu sú kľúčovým faktorom optimizmu. Myslím si, že sa jedná o veľmi rýchle pohyby, čo pre nás znamená, že pre súčasnú zvýšenú cenu existuje riziko poklesu. “

Iní sú však pre výhľad na trhu ropy pozitívnejší. V nedávnej poznámke pre klientov analytici banky Morgan Stanley uviedli, že rast ropy by mal pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch, pričom zároveň uznávajú, že na trhu zostáva veľa nejasností.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, MarketWatch

Facebook komentár