habitat by honestbee features the world's first robotic collection point (RoboCollect)

On-line obchod s potravinami Honestbee vsádza na kamenný obchod, ktorý mu pomôže konkurovať technologickému gigantovi Alibaba.

V Singapure založená spoločnosť Honestbee, najlepšie známa pre aplikáciu s potravinami, otvorila veľký bezhotovostný obchod s názvom Habitat, ktorý ponúka kombináciu on-line a offline nakupovania.

Užívatelia obchodu Habitat, predtým než vstúpia do obchodu sa preskenujú cez aplikáciu na svojich telefónoch. Ak si chcú niečo vybrať, tlačia svoje vozíky cez bránu do oblasti za panelom. Nakupujúci následne môžu získať kávu alebo občerstvenie v jednom z pultov predajne, následne svoj vozík aj s tovarom vložia do zariadenia a v tejto časti bude tovar bude naskenovaný a zabalený.

Keď sú potraviny pripravené, v ich aplikácii dostanú oznámenie a následne sa presunú do oblasti vyzdvihnutia, kde bude umiestnený ich nákup a oni si ho môžu vyzdvihnúť. Zákazníci si tiež môžu objednať potraviny v on-line obchode a nechať si ich doručiť do svojich domovov.

Spoluzakladateľ spoločnosti Honestbee – Joel Sng uviedol: “Používame telefóny pre získanie informácií o presune zákazníkov, používame technológiu na uľahčenie nakupovania, používame toľko údajov, koľko je možné, aby sme náš obchod pre zákazníkov vylepšovali,” … “Aby som bol úprimný, každý obchod by to mal tak robiť.”

Honestbee je najnovšou technologickou spoločnosťou, ktorá sa snaží pozdvihnúť tradičné obchodné skúsenosti, najmä v oblasti potravín.

V Singapure čelí rastúcej konkurencii spoločnosti Amazon a skupinou Alibaba vlastnenej internetovej platformy Lazada, naprieč juhovýchodnou Ázii. Všetci sa snažia konkurovať vrámci rastúcich tržieb z on-line predaja obchodov s potravinami v Ázii, ktoré by mali do roku 2022 dosiahnuť 176 miliárd dolárov, čo je o 194% viac ako v roku 2017 (podľa výskumnej spoločnosti IGD).

Habitat by mohol pomôcť pozdvihnúť značku Honestbee a prilákať nových užívateľov.

Podľa analytičky so sídlom firmy v Singapure – Shirley Zhuová: “Habitat by mohol pomôcť zvýšiť značku Honestbee a prilákať nových používateľov.“

Zhuová poznamenala, že Habitat sa snažil porovnávať s obchodmi značky Hema od spoločnosti Alibaba v Číne, v angličtine známym ako Fresh Hippo. Hema je taktiež bezhotovostným obchodom a nakupujúci môžu skenovať a platiť za tovar svojimi telefónmi, alebo si môžu objednať potraviny on-line a nechať si ich doručiť.

Alibaba_celi_novemu_konkurentovi_v_online_obchode_1

Ďalej uviedla: “Ak sa pozriete na úspech spoločnosti Hema, spolieha sa na porozumenie spotrebiteľov (koncept maloobchodného predaja) a na schopnosť získavať nových zákazníkov za nízke ceny.“

Podľa pána Sng, obchod skupiny Habitat v Singapure v prvých troch mesiacoch navštívilo viac ako 400 000 ľudí. Približne 85% z nich niečo kúpilo a “veľká časť z nich aj naďalej uskutočňuje transakcie v súčasnosti,” … “Taktiež sme zrealizovali stratégie na reaktivováciu starých zákazníkov, ktorí by na nás mohli zabudnúť.”

Honestbee plánuje do konca roka otvoriť druhý obchod značky Habitat mimo Singapuru, aj keď Sng odmietol povedať, kde.

Značka skupiny Alibaba – Lazada tiež údajne experimentuje s fyzickými obchodmi. Spoločnosť má rozsiahlu sieť distribúcie potravín v celej juhovýchodnej Ázii a má podporu zo strany podnikov ako aj pobočiek spoločnosti Alibaba.

Zhuová ďalej uviedla: “Pre Honestbee a Habitat bude priamou konkurenciou Lazada od skupiny Alibaba.”

Dodala: “Habitat je nováčikom v priestore a ak bude konkurovať online hráčom a supermarketom, bude to pre nich naozaj náročný súboj.”

Honestbee pôsobí v ôsmich krajinách Ázie. Jeho online nákupná aplikácia sa zvyčajne spolieha na partnerstvá s miestnymi reťazcami obchodov s potravinami a 20 000 zamestnancov na čiastočný úväzok, pre plnenie objednávok.

Startup si zabezpečil 15 miliónov dolárov v roku 2015, od niekoľkých investorov, medzi ktorými bola skupina zo Silicon Valley z oblasti rizikového kapitálu – Formation 8 a niektorí bývalí manažéri firiem Facebook a YouTube.

Spoločnosť odmietla komentovať, koľko peňazí odvtedy získala a nezverejnila svoje súčasné ocenenie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Facebook komentár