Po-zasahu-proti-Didi-Cina-presetruje-dalsie-technologicke-giganty

Len jeden deň po tom, čo gigant Didi, ktorý dostal zákaz obchodovania s aplikáciami v Číne, začali úrady vyšetrovať ďalšie tri významné technologické služby, pričom poukázali na obavy o národnú bezpečnosť údajov.

Spoločnosti, ktoré sú predmetom vyšetrovania, nedávno vykonali verejné emisie akcií na americkom akciovom trhu, aj keď geopolitické napätie medzi týmito dvoma krajinami zostáva vysoké a čínske úrady tvrdo zakročili proti technologickým spoločnostiam.

V pondelok čínsky regulačný orgán pre kybernetickú bezpečnosť na platformách ohlasujúcich nákladné vozidlá Yunmanman a Huochebang a na webovú stránku Boss Zhipin. Noví používatelia sa počas vyšetrovania nemôžu byť v týchto troch aplikáciách byť zaregistroví.

Yunmanman a Huochebang sú dve hlavné čínske aplikácie na komunikáciu s nákladnými automobilmi a označujú sa ako „Uber pre nákladné vozidlá“. Zlúčili sa v roku 2017 a vytvorili novú spoločnosť – Full Truck Alliance, ktorá v priebehu minulého mesiaca vykonala emisiu na newyorskej burze cenných papierov a v súčasnosti má hodnotu 21 miliárd dolárov.

Boss Zhipin je jednou z najväčších čínskych platforiem online zoznamov v rámci pracovných príležitostí. Jej materská spoločnosť Kanzhun v poslednom mesiaci taktiež v New Yorku vykonala počiatočnú verejnú emisiu akcií (IPO) a má trhovú hodnotu vo výške takmer 15 miliárd dolárov.

Úrad pre kontrolu kybernetickej bezpečnosti vo svojom vyhlásení uviedol, že prešetrenia sa uskutočňujú s cieľom „predchádzať národným rizikám bezpečnosti údajov, udržiavať národnú bezpečnosť a chrániť verejný záujem“.

Full Truck Alliance vo svojom vyhlásení uviedla, že bude aktívne spolupracovať s vyšetrovateľmi a bude vykonávať dôkladnú kontrolu bezpečnosti svojej siete.

Didi Chuxing zakázaná

Toto oznámenie prišlo len pár hodín po tom, čo Cyberspace Administration of China (CAC) z obchodov s aplikáciami zakázala Didi, ktorá je najväčšou službou pre taxi služby v krajine, potom čo uviedla, že pre zákazníkov predstavuje riziko kybernetickej bezpečnosti. CAC je najväčší internetový regulátor v Číne a jeho divízia Cybersecurity Review Office je zodpovedná za kontrolu rizík v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

V nedeľu CAC uviedla: „Zistilo sa, že aplikácia skupiny Didi Chuxing závažným spôsobom porušila zákony nelegálnym zhromažďovaním a používaním osobných údajov.“ Vyzvala skupinu Didi, aby problém vyriešila pomocou svojej aplikácie, aby dodržiavala zákony krajiny a zaistila bezpečnosť svojich zákazníkov.

Spoločnosť Didi, ktorá len v Číne má 377 miliónov aktívnych používateľov, vo vyhlásení uviedla, že čínske požiadavky spĺňa. Aplikáciu sťahuje z obchodov, aby mohla vykonať zmeny, čím uspokojí regulačné orgány. Spoločnosť uviedla, že zákazníci a vodiči, ktorí si aplikáciu už stiahli, týmto opatrením zasiahnutí nebudú.

Spoločnosť Didi poznamenala: „Úprimne ďakujeme oddeleniu … za pokyny pri riešení problémov s rizikami aplikácie Didi,“ … „Opravíme a zlepšíme predchádzanie rizikám a našim používateľom … poskytneme bezpečné a pohodlné služby.“

Regulačné opatrenia proti spoločnosti Didi a iným firmám sú súčasťou rozsiahleho zákroku proti veľkým technologickým spoločnostiam v Číne.

Čínsky prezident Si Ťin-pching v marci zdôraznil potrebu regulovať „platformové“ spoločnosti v krajine. Niekoľko technologických spoločností za posledných pár mesiacov čelilo vyšetrovaniu kvôli údajnému monopolnému správaniu alebo porušovaniu práv zákazníkov, ktoré viedlo k rekordným pokutám a rozsiahlym nápravám.

V apríli Alibaba, ktorá je gigantom v oblasti online nakupovania, ktorý spoluzaložil Jack Ma, dostala pokutu rekordných 2,8 miliárd dolárov potom, čo protimonopolné úrady dospeli k záveru, že spoločnosť sa správala ako monopol. Niekoľko dní po udelení pokuty dostala spoločnosť Ant Group, ktorá je ďalšou súčasťou obchodného impéria Jacka Ma, príkaz na revíziu svojich operácií a stala sa tak finančnou holdingovou spoločnosťou pod dohľadom centrálnej banky.

Yang z Bank of China International uviedol, že Didi čelí inému druhu prešetrovania.

Ako veľká platforma na privolanie vodičov, Didi vlastní citlivé údaje, ktoré by sa mohli týkať národnej bezpečnosti, ako sú napríklad údaje o polohe.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj. WSJ

Facebook komentár