Americká vláda postupne zasahuje do nezávislosti a slobody virtuálnej meny. Minulý týždeň to vláda vystupňovala, hlási Washington Post. Federálovia zakročili proti Mt. Gox, poprednej celosvetovej Bitcoin burze. Mnoho ľudí využíva Dwolla, platobnú sieť podobnú Paypal-u, na zasielanie amerických dolárov na svoje Mt. Gox účty. Potom týmito dolármi nakupujú Bitcoiny. V utorok Dwolla oznámila, že na žiadosť od federálnych vyšetrovateľov zmrazuje Mt. Gox účty.

Je to prvý federálny zákrok proti tejto mene. CNet potvrdil, že zabavovanie majetku odštartovalo vyšetrovaním Vnútornou Bezpečnosťou (ktorá okrem iného zodpovedá za dohliadanie nad zákonmi spojenými s praním špinavých peňazí a pašovaním drog).

Ako sa tieto kroky postupne rozbiehajú, mnohí tvrdia, že “nie je možné vrátiť džina naspäť do fľaše,” pokiaľ ide o odstavenie “systémov” open source transakcií, no ako dodal jeden z nadšencov Bitcoin-u (bohužiaľ), “Nerád to hovorím, ale komunita Bitcoin musí začať lobovať, je potrebné vzdelávať politikov, lobistov a iných vplyvných o výhodách Bitcoin-u a o nemožnosti alebo obtiažnosti zbaviť sa ich všetkých zlých využití. “

Vzhľadom k veľkej antipatii, ktorú centrálni projektanti majú k takému peňažnému dedičstvu ako zlato a striebro, ich snaha zbaviť sa agresívne a rýchlo vzniku ďalšej alternatívy k fiat nie je žiadným prekvapením a to najmä tej, o ktorej sa ECB jasne vyjadrila, že ju v insolventnom svete nebude tolerovať. Pretože účel svätí prostriedky pri zachovaní FIAT…

The Washington Post napísal:

Senátor Chuck Schumer opísal Bitcoin ako “on-line podoba prania špinavých peňazí” a vyzval úrady, aby zastavili drogový trh – Hodvábnu Cestu – založený na báze Bitcoin. Napriek tomu dávali federálovia od toho až do nedávnej doby ruky preč.

Tento postoj sa začína meniť tento týždeň, kedy federálni pracovníci podnikli akciu proti Mt. GOX, poprednú svetovú Bitcoin burzu. Mnoho ľudí používa Dwolla – platobnú sieť podobnú PayPal-u, na prevod dolárov na ich Mt. GOX účty. Potom tieto doláre použijú na nákup Bitcoin. V utorok Dwolla oznámila, že na žiadosť federálnych vyšetrovateľov zmrazili Mt. GOX účty. Je to prvý federálny zákrok proti tejto online mene.

CNet potvrdil, že zabavenie majetku bolo podmienené vyšetrovaním Vnútornou Bezpečnosťou, divíziou pasovej a colnej správy. Okrem iného stanovuje, že agentúra má silu presadiť zákony proti praniu špinavých peňazí a pašovaniu drog.

Jerry Brito, odborník z liberálneho Mercatus Center na George Mason University, žiada federálne regulačné orgány, aby boli ostražité. “Bitcoin má potenciál byť prínosom pre ekonomiku a požehnanie pre obchodníkov,” tvrdí Brito.

Navyše “Nemôžete dať džina naspäť do fľaše.” Podľa jeho názoru by mala federálna vláda toľko ťažkostí zastaviť Bitcoin siete ako veľké spoločnosti s licencovaným obsahom pri peer-to-peer zdieľaní. Veľký zákrok by len dohnal sieť do podzemia, kde by mohla byť aj naďalej použitá na nezákonné obchody, no s obmedzeným prístupom pre bežných spotrebiteľov.

“Nerád to hovorím, ale komunita Bitcoin musí začať s lobingom,” hovorí. “Je potrebné začať so vzdelávaním politikov, lobistov a iných vplyvných ľudí o výhodách Bitcoin-u a nemožnosti alebo obtiažnosti zbaviť sa ich všetkých zlých použití.”

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: RT.com

Facebook komentár