Uprostred výpredajov celého trhu kryptomien.

Uprostred výpredajov celého trhu kryptomien.

Cena virtuálnej meny Bitcoin sa dnes prepadla na takmer 30 000 dolárov a pokračuje tak v rozsiahlom výpredaji, ktorý sa začal pred týždňom.

Podľa Coin Metrics, táto digitálna mena v daný deň prepadla o viac ako 30% na 30 015,02 dolárov. Dosiahla cenu len 30 001,51 dolárov, keďže jej odpredaj sa v stredu ráno zintenzívnil. Kryptomena Bitcoin sa sa pod hranicou 30 000 dolárov neobchodovala od konca januára.

Stredajší pokles rozšíril stratu bitcoinu za posledný týždeň na viac ako 40%.

To znamená, že bitcoin aktuálne vymazal všetky svoje zisky po oznámení spoločnosti Tesla, že vykonala nákup kryptomeny v hodnote 1,5 miliardy dolárov. Taktiež sa jedná o pokles v hodnote viac ako 50%, odkedy v polovici apríla dosiahla rekordnú hodnotu 64 829 dolárov.

V dnešnom dni prepadajú aj ďalšie kryptomeny. Ether, digitálna mena, ktorá poháňa blockchain Ethereum, klesla o viac ako 30% na 2235 dolárov (podľa Coin Metrics). Kryptomena, ktorá sa začala vtipom a ktorú presadzoval Musk s označením Dogecoin prepadla už o viac ako 30% na zhruba 32 centov.

Navyše niektorí používatelia burzy okolo kryptomien – Coinbase čelili výpadku, pretože mince razantne prepadli.

12. mája generálny riaditeľ spoločnosti Tesla – Elon Musk uviedol, že automobilka pozastavila nákupy vozidiel pomocou bitcoinu, pričom ako dôvod uviedol environmentálne obavy týkajúce sa takzvaného výpočtového „ťažobného“ procesu. To je miesto, kde sa vysoko výkonné počítače používajú na riešenie zložitých matematických vzorcov, ktoré umožňujú transakcie pomocou bitcoinu.

Muskove komentáre v ten deň spôsobili stratu celého trhu s kryptomenamiv hodnote viac ako 300 miliárd dolárov.

Oznámenie o pozastavení platieb bitcoinom prišlo iba tri mesiace po tom, čo spoločnosť Tesla odhalila, že kúpila bitcoiny v hodnote 1,5 miliardy dolárov a začne ich prijímať výmenou za svoje produkty.

Začiatkom tohto týždňa generálny riaditeľ spoločnosti Tesla naznačil, že spoločnosť mohla predať svoje podiely v bitcoinoch, neskôr však objasnila, že „žiadne bitcoiny nepredala“.

V utorok následne tri čínske orgány bankového a platobného priemyslu vydali vyhlásenie, v ktorom varujú finančné inštitúcie, aby neumožňovali realizáciu obchodov s virtuálnymi menami, vrátane obchodovania alebo výmeny fiat mien za kryptomenu.

Tvrdý postoj Číny v oblasti digitálnych mien nie je ničím nový. V roku 2017 úrady zatvorili miestne burzy s kryptomenami a zakázali takzvané počiatočné ponuky mincí (ICO) , čo je spôsob, ako môžu spoločnosti v danom priestore získavať peniaze, vydávaním nových digitálnych tokenov.

Obchodníci v Číne kedysi tvorili obrovský podiel trhu s bitcoinmi, ale po zásahu sa ich vplyv výrazne znížil. Čínske operácie s kryptomenami sa presunuli do zahraničia.

Ulrik Lykke, výkonný riaditeľ krypto-hedžového fondu ARK36, poznamenal: “Kryptotrhy v súčasnosti spracúvajú kaskádu informácií, ktoré slúžia ako podklad pre vývoj cien.”

Lykke poznamenal, že len z trhu s bitcoinmi sa minulý týždeň vyparilo viac ako 250 miliárd dolárov. Aj keď sa toto číslo zdá byť „astronomické“, dodal, že tieto pohyby nie sú na volatilnom kryptotrhu ničím neobvyklým.

“Pokiaľ ide o vyhliadky bitcoinu, môže sa zdať, že to momentálne vyzerá pochmúrne, ale historicky je to len ďalšia prekážka, ktorú musia bitcoiny prekonať, a malá prekážka v porovnaní s tým, čo prekonali v minulosti.”

Bitcoin sa medziročne stále nachádza vo viac ako 30% a zisku za posledných 12 mesiacov dosahuje výnos na úrovni okolo 300%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár