Býči (rastúci) trh už trvá päť rokov a má to vplyv aj na miliardárov.
Vzhľadom k tomu, že dno bolo fosiahnuté v roku 2009, americkí miliardári zaznamenali nárast ich bohatstva a ich čísla rastú do nových rekordných výšin. V súčasnej dobe v Amerike existuje zhruba 500 miliardárov z celkového počtu 360 v roku 2009 (podľa časopisu Forbes a spoločnosti Wealth-X).
Ich spoločný majetok sa sa takmer zdvojnásobil na viac ako 2 bolióny amerických dolárov, z 1,2 bilióna dolárov v roku 2009 (podľa časopisu Forbes a spoločnosti Wealth-X). Väčšina, tohto nárastu prišla z akciových ziskov.
( Súvisiace: Bohatstvo miliardárov sa od finančnej krízy zdvojnásobilo )
Z iného hľadiska, zhruba 115 miliónov domácností v Amerike od roku 2009 v akciách zvýšili svoj majetok o 14 biliónov dolárov. Takže americkí miliardári získali 7 percent všetkých ziskov bohatstva amerických domácností vo forme akcií.
To pomáha vysvetliť, prečo široká ekonomika je stále tak slabou, aj keď bohatstvo domácností a akcie dosahujú historické maximá. Takže kto na tom najviac zarobil?
Na základe majetku meraného v americkom dolári, Bill Gates je jedným z najväčších príjemcov päťročného býčeho trhu. Jeho čistý majetok sa od roku 2009 zvýšil o viac než 36 miliárd dolárov. V súčasnosti je najbohatším človek na svete s majetkom približne vo výške 78 miliárd dolárov ( podľa Indexu miliardárov agentúry Bloomberg).
Kým časť jeho majetku pochádza z nárastu akcií spoločnosti Microsoft, väčšina z nich pochádza z jeho investičnej spoločnosti Cascade, ktorá má akciové podiely vo firmách ako Berkshire, Coca-Cola, National Railway a iných spoločností.
Magnát zo sektora kasín – Sheldon Adelson od roku 2009 zaznamenal jeden z najväčších percentuálnych nárastov, čo sa týka jeho bohatstva. Jeho čistý majetok vzrástol z 3 miliárd dolárov v roku 2009 na 38 miliárd dolárov v roku 2014 (podľa časopisu Forbes).
( Súvisiace: Miliardári začínajú rok 2014 o pol bilióna dolárov bohatší: Najväčší víťazi a porazení )
Aktívny investor Carl Icahn zvýšil jeho majetok o 9 miliárd dolárov a v súčasnosti má hodnotu zhruba 23 miliárd dolárov.
Zakladatelia hedžových fondov taktiež dosiahli dobré výsledky. Ray Dalio mal v roku 2009 majetok vo výške okolo 4 miliárd dolárov a teraz je približne na úrovni 14 miliárd dolárov.
Niet divu, že rekordné úrovne bohatstva Američano nie je vidno v raste širšieho hospodárstva a náraste pracovných miest.
Zdroj: GlobalPost
Facebook komentár