Hromady peňazí spoločnosti Apple (AAPL) bijú do očí, a to špeciálne za morom. Podľa nedávnej správy má Apple za morom až 74 miliárd dolárov v hotovosti, z čoho mala spoločnosť 64 miliárd už pred siedmimi mesiacmi a 35 miliárd v roku 2010. A Apple nie je vôbec jediný, kto takto koná. Ostatné spoločnosti taktiež pokračujú v budovaní obrovských zásob peňazí za morom. Microsoft (MSFT) má za morom 50 miliárd dolárov, Cisco (CSCO) 42,3 miliardy dolárov, Oracle (ORCL) 25,1 miliardy dolárov a Qualcomm (QCOM) 16,5 miliardy dolárov.

Tieto hromady znázorňujú vyúčtovanie medzi týmito obrovskými medzinárodnými spoločnosťami a vládnym nadmerným daňovým zaťažením. Daňové zákony Spojených štátov požadujú, aby boli zárobky tuzemských spoločností zdanené v Spojených štátoch a podľa ich zákonov, aj keď sú tieto zárobky zarobené mimo územia tohto štátu. V súčasnosti im zákony „dovoľujú odložiť zdanenie ziskov z medzinárodných operácií, až pokiaľ tieto peniaze neprevedú späť do Spojených štátov“ píše Justin Fox v jeho analýze o dopadoch daní z medzinárodných operácií.

Apple tlačí na zmenu v politike štátu. V nedávnom konferenčnom hovore o ziskoch, hlavný finančný riaditeľ, Peter Oppenheimer, prehlásil:
Podľa súčasných zákonov Spojených štátov, by posielanie hotovosti zo zahraničia späť do vlasti, vyústilo do značných daňových dôsledkov. Naše stanovisko sme predložili Kongresu a štátnej správe. Myslíme si , že súčasné daňové zákony znamenajú pre Americké spoločnosti, ktoré by inak mohli poslať podstatnú časť z hotovosti v zámorí späť, značné ekonomické problémy. Toto je naše stanovisko.“

Odporcovia daňových úľav argumentujú tým, že by to iba prehĺbilo štátny deficit, ak by tieto zisky nezdanili. Podľa správy kongresovej subkomisie, „Bushove úľavy na daniach z roku 2004-2005 stáli štátnu pokladnicu minimálne 3,3 miliardy dolárov v príjmoch za desať rokov“ a navyše „nevyprodukovali žiadny zjavný nárast pracovných miest alebo domácich investícií a priviedli spoločnosti zo Spojených Štátov k posielaniu väčších obnosov peňazí do zahraničia.“

No neočakávajte, že sa Apple v najbližšom čase vzdá. A pretože je toto volebný rok, mohlo by sa Applu vyplatiť, počkať si na zmenu v politike. Aj keď bola spoločnosť kritizovaná kvôli nízkym výnosom z ich finančných pozícií, možnosť vyhnúť sa tučnému účtu za dane, by mohla skončiť, práve naopak, veľmi vysokým výnosom. Ak by Apple musel zaplatiť najvyššiu 35%-nú daň zo sumy 74 miliárd dolárov, zaplatil by na daniach neskutočných 25,9 miliardy dolárov. A ak by spoločnosť zvyšných 48,1 miliardy dolárov investovala pri výnosnosti 10%, trvalo by jej takmer 5 rokov, kým by pokryla túto stratu na daniach. Potencionálna láskavosť vlády a relatívna bezpečnosť tejto pozície môže znamenať, že čakanie je tou najlepšou investičnou voľbou. A ak by to bolo potrebné, mohlo by to trvať dlhé roky.

Ak by vláda poskytla úľavy na daň z navrátenia peňazí do Spojených štátov, vyplývali by z toho vyššie dividendy pre akcionárov a možné väčšie spätné odkúpenie akcií. Spoločnosť už ohlásila začiatok vyplácania dividend na september tohto roku a schválenie trojročného plánu na odkup akcií v hodnote 10 miliárd dolárov. Podľa Oppenheimera za tento plán vyplácania dividend a odkupu akcií spoločnosť zaplatí tuzemskou hotovosťou: „predpokladáme použitie približne 45 miliárd dolárov v tuzemskej hotovosti v prvých troch rokoch nášho plánu.“ Aj keď neboli špecifikované žiadne plány Applu, čo s peniazmi navrátenými do Spojených štátov, tieto peniaze by značne navýšili hotovosť prístupnú na zvýšenie dividend alebo odkúpenie akcií


Zdroj: MacDailyNews

Preložil: Roman Petrušek

Facebook komentár