Tesla-Block-a-Blockstream-sa-spojili-aby-tazili-bitcoiny-zo-solarnej-energie

Spoločnosť Blockstream a firma miliradára Jacka Dorsey – Block, predtým známa ako Square, začali budovať projekt solárnej a batériovej bitcoinovej bani v Texase, ktorá využíva solárnu a skladovaciu technológiu od skupiny Tesla.

Zariadenie bude napájať 3,8 megawattové solárne fotovoltaické zariadenie od firmy Tesla a 12 megawatthodinový megabalík.

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ firmy Blockstream – Adam Back, ktorá je špecialista na kryptomeny a člen „cypher-punkového“ štábu, na okraj konferencie “Bitcoin 2022“ v Miami poznamenal, že ťažobné zariadenie je navrhnuté tak, aby bolo dôkazom konceptu 100% ťažby bitcoinov vo veľkom rozsahu, pochádzajúceho z obnoviteľnej energie.

Back poznamenal: „Ľudia radi diskutujú o rôznych faktoroch spojených s ťažbou virtuálnej meny bitcoin. Usúdili sme, že by sme to mali dokázať. Budeme otvárať tento projekt aj iným, aby sme tento trend mohli spoločne dotvárať, ako aj informovať ostatných hráčov, aby sa v čo najväčšej miere zúčastnili.“

Projekt tak bude verejne prístupný a bude zobrazovať metriky výkonnosti zariadení v reálnom čase, vrátane výkonu a celkovej ťažby bitcoinov. Spoločnosť uviedla, že neskoršia verzia dostupných informácií bude obsahovať aj údaje o výkone solárnej energie a úložiska.

Back ďalej poznamenal: „Toto je krok k preukázaniu našej tézy, že ťažba kryptomeny bitcoin môže financovať energetickú infraštruktúru s nulovými emisiami a budovať ekonomický rast pre budúcnosť.“

Zlepšenie ekonomiky pre oblasť obnoviteľných zdrojov

Západný Texas je mekkou obnoviteľnej energie v Spojených štátoch.

Shaun Connell, výkonný viceprezident v technologickej spoločnosti Lancium, so sídlom v Houstone, uviedol: „Dokonalé prekrytie vieme dosiahnuť za pomoci kvality slnka a rýchlosťou vetra v rámci západného Texasu.“

Avšak veľký objem veternej a slnečnej energie sa sústreďuje v odľahlých častiach štátu. Bez finančných stimulov nie je dôvod budovať obnoviteľnú infraštruktúru na využitie tejto energie.

Význam pre bitcoinových baníkov môže byť pozitívny. Keď sa títo nákupcovia energie spoja s obnoviteľnými zdrojmi, vedie to tvorbe finančných stimulov určených pre výstavbu a zlepšuje základnú ekonomiku výroby obnoviteľnej energie, ktorá je plná nestálosti.

Podľa Nic Cartera zo spoločnosti Castle Island Venture, baníci poskytujú dopyt po týchto čiastočne nepravidelných aktívach a robia obnoviteľné zdroje v Texase ekonomicky životaschopnými.

Obmedzením je, že západný Texas má približne 34 gigawattov energie, 5 gigawattov dopytu a iba 12 gigawattov v rámci prenosu. Môžete si predstaviť bitcoinových baníkov ako dočasných kupcov, ktorí udržujú energetické aktíva v prevádzke, kým ich sieť by ich nedokázala plne absorbovať.

Back ďalej poznamenal, že ekologická baňa, ktorej dokončenie sa očakáva koncom tohto roka, zdôrazňuje ďalší kľúčový význam v rámci bitcoinovej siete: Baníci nie sú zameraní na konkrétnu oblasť a môžu to „robiť odkiaľkoľvek bez miestnej infraštruktúry“.

Ak by sa projekt v pilotnej fáze ukázal ako ziskový, spoločnosti by do mixu pridali veternú energiu a celý projekt tak rozšírili.

Back ďalej uviedol: “Je potreba akéhosi výpočtu optimálneho ekonomického mixu medzi solárnou energiou a batériou,” … “Je tu 3,8 megawattu solárnej energie a jeden megawatt ťažby, takže je potreba preprojektovania, pretože solárny výkon sa počas dňa mení a, samozrejme, v noci nie je možný.”

Pridanie vetra do mixu by však znížilo celkové náklady a pomohlo vyrovnať výpadky v rámci solárnej energie.

V konečnom dôsledku firma Blockstream poznamenala, že kľúčovým cieľom je posilniť bitcoinovú sieť, pomocou diverzifikáciou energetických zdrojov kryptomien.

Neil Jorgensen, vedúci Bitcoin Clean Energy Initiative, pre oblasť ESG (environmentálne, sociálne a podnikové riadenie) v rámci firmy Block, poznamenal: „Spoluprácou na tomto kompletnom projekte ťažby bitcoinov so 100 % solárnou energiou so spoločnosťou Blockstream pomocou solárnej a úložnej technológie od firmy Tesla sa snažíme ďalej urýchliť synergiu bitcoinov s obnoviteľnými zdrojmi.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár