MMF_znizuje_prognozu_celosvetoveho_ekonomickeho_rastu

Medzinárodný menový fond počas víkendu uviedol, že čínska epidémia koronavírusu pravdepodobne v tomto roku zasiahne celosvetový rast o 0,1% a v roku 2020 zníži rast čínskej ekonomiky na hodnotu 5,6%.

Generálna riaditeľka MMF – Kristalina Georgieva na stretnutí ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk skupiny G20 v saudsko-arabskom Rijáde uviedla: “Očakávame však aj nebezpečnejšie scenáre, v ktorých šírenie vírusu pokračuje dlhšie a celosvetovo, ako aj vo forme dlhších časových horizontov.”

Ministri financií a centrálni bankári 20 najväčších ekonomík sveta (G20) v Rijáde počas víkendu diskutovali o hlavných výzvach svetovej ekonomiky, so zameraním na výhľad rastu a nové pravidlá zdaňovania celosvetových digitálnych spoločností.

V januári MMF predpokladal, že sa celosvetový rast posilní z minuloročných 2,9% na 3,3% v tomto roku. Odvtedy činnosť koronavírusu (COVID-19), ktorú Svetová zdravotnícka organizácia považuje za globálne zdravotné nebezpečenstvo, činnosti v Číne jednoznačne narušila.

Georgieva ďalej poznamenala, že čínske úrady sa snažia zmierniť negatívny vplyv na hospodárstvo prostredníctvom krízových opatrení, poskytovania likvidity, fiškálnych opatrení a finančnej podpory.

„V súčasnom základnom scenári sa uskutočňujú ohlásené politiky a čínska ekonomika sa v druhom štvrťroku vráti k normálu. Výsledkom by mohlo byť, že dopad na svetové hospodárstvo bude relatívne malý a krátkodobý.“

„V tomto scenári by bol rast v roku 2020 pre Čínu na hodnote 5,6 percenta. To je o 0,4 percentuálneho bodu menej, ako januárové odhady. Celosvetový rast by bol tak nižší zhruba o 0,1 percentuálneho bodu.“

Vplyv epidémie koronavírusu sa rozširuje, keďže čínske továrne stále fungujú približne na polovicu svojej kapacity a mnoho zamestnancov zostávajú stále doma. Čiastočné zastavenie druhej najväčšej ekonomiky na svete má vplyv aj v iné časti sveta, cez oslabenie obchodu, zasiahnutím výrobných dodávateľských reťazcov, prepadu cestovného ruchu a rozsiahlej neistoty investorov.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire v Rijáde uviedol: “Svetová ekonomika čelí jasnému spomaleniu a toto spomalenie môže byť posilnené koronavírusom,” … “Otázkou zostáva, či to bude v tvare V – rýchlym zotavením svetovej ekonomiky, alebo či by to viedlo k tvaru L – s trvalým spomalením svetového rastu.” Povedal, že scenár v tvare V je pravdepodobnejší.

Skupina G20 tento rok a budúci rok očakáva mierny nárast globálneho rastu, avšak zaznamenáva riziká spomalenia tohto výhľadu vyplývajúce z „… geopolitického a zostávajúceho obchodného napätia a politickej neistoty, ako aj makroekonomického rizika súvisiaceho s udržateľnosťou životného prostredia“.

 

Zdroj: MSN

Facebook komentár