Automobilovy_priemysel_je_v_najvacsom_spomaleni_od_roku_2008

Prezident Trump rád používa automobilový priemysel ako vyjednávací tromf. V máji požiadal obchodné oddelenie, aby preskúmalo, či by sa mohol zákon o národnej bezpečnosti používať na ukladanie rozsiahlych sadzieb až do 25 percent na dovoz automobilov a automobilových dielov smerujúcich do Spojených štátov, ktoré sa zameriavajú hlavne na Európu a Čínu.

Aj napriek tomu, že tarify sa ešte majú realizovať, škoda už je vidno. Celosvetový predaj automobilov je na ceste k zaznamenaniu najväčšieho spomalenia od finančnej krízy v roku 2008, pretože komplex faktorov – vrátane nepriaznivých globálnych obchodných politík a vysokých cien komodít – vedú ku klesajúcemu spotrebiteľskému dopytu.

Nie je prekvapujúce, že Európa a Čína zaznamenajú najväčšie spomalenie.

Dopyt v Európe už začína klesať na úroveň pred recesiou. Medzitým v Číne, predaj nových automobilov v júli klesol o 5,3 percenta na 1,59 milióna kusov z dôvodu zhoršenia obchodného napätia s USA. Napriek tomu, že celoročné predpovede stále poukazujú na rast vo výške 1,2 percenta, bude to znamenať prudké spomalenie v porovnaní s predošlým navýšeniam až o 13 percent v roku 2016 a o 2,1 percenta v roku 2017. Čína je najväčším svetovým trhom s automobilmi, keďže sa v priebehu minulého roka v tejto krajine predalo 28,6 milióna nových automobilov vozidiel.

Automobily v USA taktiež čelia negatívam

Ale najviac znepokojujúca je skutočnosť, že dopyt po amerických vozidlách, ktorý je považovaní za univerzálny globálny katalyzátor čelí negatívam aj z dôvodu ekonomických faktorov, ako sú vyššie ceny a rastúce sadzby pôžičiek, ako aj politického nastavenia z dôvodu mediálnej vlny “nekupujte americké.”

Kľúčovým dôvodom sú tarify z Pekingu, keďže vozidlá ktoré sú v súčasnosti vyrábané v USA môžu čeliť sadzbám o hodnote 40%. Veľké americké automobily vrátane automobilov Ford a Fiat Chrysler Automobiles sa vo väčšej miere spoliehajú na predaj v rámci čínskeho trhu, aby znížili svoju vysokú závislosť od predajov v Severnej Amerike. Tomu však nepomáha slabý dopyt v Európe, kde sa mnoho amerických firiem snaží udržať ziskovosť.

Situácia je už takmer nebezpečná – všetci veľkí americkí výrobcovia v júli zaznamenali výrazný pokles predajov, ktorý viedol masívny prepad o 15 percent u automobilky Nissan Motor. Jednoduché predvídanie ďalších taríf prinútilo automobilový priemysel k zníženiu výdavkov na stimuly, čo ukončilo 55-mesiacov trvajúci prudký nárast.

Po vyvrcholení v roku 2016 na 17,5 milióna vozidiel, predaj nových vozidiel v USA je v súčasnosti na ceste k dosiahnutiu poklesu druhým rokom za sebou.

Za všetkým však nemusí byť obchodné napätie.

Podľa Charlieho Chesbrougha, vedúceho ekonóma v spoločnosti Cox Automotive, sa kupujúci čoraz viac obracajú na ojazdené automobily, kde je vidno naozaj výhodné ponuky, dokonca aj keď sa to porovná so stimulmi na nové vozidlá. Návrat prenajatých vozidiel si tiež získava pole svojej pôsobnosti a poskytuje spotrebiteľom širší výber alternatív.

Súvisiace: Brexit môže spôsobiť že britský automobilový priemysel “vyhynie”

Reálne tarify škody len navýšia

Bude to strata a táto strata sa navýši, ak Trump v budúcnosti zrealizuje plánované tarify, najmä voči Európe.

EÚ odhadla, že clo vo výške 25 percent povedie k zníženiu dovozu automobilov a automobilových súčiastok do USA o polovicu a prispeje k strate minimálne 180 000 amerických pracovných miest. USA za minulý rok doviezli automobily a autosúčiastky v hodnote 294 miliárd eur, pričom 58 miliárd eur pochádza z EÚ. USA sú najväčším dovozcom automobilov EÚ, pričom automobily tvoria pätinu vývozu v regióne.

Veľkí americkí dovozcovia európskych automobilov – General Motors, Nissan a Fiat v prvej polovici roka čelili rýchlemu nárastu, pretože zákazníci sa ponáhľali s kúpou automobilov pred uvalením vyšších cieľ.

Potenciálne tarify pre dovezené automobily ale aj pre autodiely to celé len zhoršia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár